Aktualny numer: Logistyka Produkcji 34 (2019)

Małe jest piękne

Na co dzień stykamy się wielkimi hasłami. Przemysł 4.0, digitalizacja, Big Data, sztuczna inteligencja – wydaje się, że to wszystko będzie teraz kształtować naszą produkcyjną rzeczywistość, a same metody zarządzania i ich doskonalenie będą tylko podporządkowane nowoczesnym technologiom.

Tymczasem wiosenna Arena Produkcji znów dała nam najwięcej inspiracji w obszarze drobnych usprawnień. Przebudowa hierarchii organizacyjnej, wszechstronne szkolenia pracowników i lepsze wykorzystywanie ich umiejętności, eliminacja wąskich gardeł, pozyskanie dokładnych informacji o kosztach – to wszystko przyniosło znakomite efekty w firmach, których studia przypadku prezentowaliśmy na konferencji.

Koniec końców, chodzi o wynik ekonomiczny, a nie o inwestycje dla inwestycji. Możliwości nowych technologii trzeba naturalnie znać, z myślą o tym rozszerzyliśmy zresztą nasz kalendarz wydarzeń o warsztat „Produkcja 4.0, Jak dokonać krok po kroku cyfrowej transformacji swojej fabryki?”, podczas którego będziemy mówić o możliwościach, jakie daje Czwarta Rewolucja Przemysłowa.

Wszystko wskazuje jednak na to, że najważniejszym zadaniem menedżera produkcji staje się teraz znalezienie złotego środka między wdrażaniem innowacji technologicznych a optymalizacją istniejących procesów. Digitalizacja daje ogromne możliwości np. na polu komunikacji. Czasem wystarczy po prostu nie stawiać oporu nieuchronnej zmianie, a rozwiązania znajdą się same. W jednej w firm goszczących na Arenie Produkcji, pracownicy do kontaktu z przełożonymi zamiast dedykowanych narzędzi woleli wykorzystywać Messengera, obecnego dziś w każdej kieszeni.

Tymczasem czekamy na kolejną odsłonę targów ITM Polska. Najważniejsze wydarzenie przemysłowe roku jak zawsze pokaże nowe trendy i będzie papierkiem lakmusowym kondycji sektora produkcji. Wskaźniki makroeokomiczne sugerują, że kryzys póki co nam nie straszny – a już na pewno nie w Polsce. Dynamika produkcji przemysłowej z miesiąca na miesiąc pozytywnie zaskakuje analityków. Czy po raz kolejny działające u nas firmy produkcyjne okażą się odporne na globalne zawirowania?

Tego nie wiemy, ale chęcią z Państwem o tym podyskutujemy. Zapraszamy na nasze stanowisko na targach ITM. Do zobaczenia!

Witold Zygmunt

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter