Aktualny numer: Eurologistics 122 (2021)

Czy inwestycje zagraniczne nadal będą płynąć do Polski szerokim strumieniem?

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce i KPMG w Polsce postanowiły zbadać to zagadnienie, skupiając się na nastrojach i planach bardzo istotnych dla naszej gospodarki firm z USA.
Dwuetapowe badanie przyniosło optymistyczne wnioski i pokazało, że pandemia nie wpłynęła na atrakcyjne postrzeganie Polski i zdecydowana większość firm podtrzymuje swoje plany inwestycyjne. Z danych opublikowanych w raporcie „30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce” wynika, że USA są drugim najważniejszym źródłem kapitału zagranicznego w Polsce, odpowiadając za 11% wartości wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

W jakim kierunku będzie kształtował się rynek usług logistycznych w Polsce? Jak czytamy we wnioskach płynących z ostatniej edycji badania Operator Logistyczny Roku 2020, wywołany pandemią kryzys dotychczasowego modelu globalnej gospodarki stawia na porządku dziennym potrzebę zasadniczych przekształceń organizacji rynku usług logistycznych. Menedżerowie polskich firm logistycznych są zgodni, że przy ograniczonych zasobach i spadającym popycie, muszą dążyć przede wszystkim do optymalizacji procesów logistycznych, ich automatyzacji oraz digitalizacji obiegu informacji. Wyniki badania satysfakcji klientów firm logistycznych pokazują, że po stronie zleceniodawców usług logistycznych głosy te spotykają się z pozytywnym odzewem. Widać wyraźną wolę zmiany strategii organizacji dostaw, poczynając od geograficznego zróżnicowania źródeł zaopatrzenia, przez zmianę liczby partnerów logistycznych, po przekazanie operacji logistycznych całkowicie na zewnątrz tych przedsiębiorstw, w ramach outsourcingu.

W artykule zaprezentowane zostały wybrane wyniki badania Operator Logistyczny Roku – między innymi ranking firm w kategorii: Lojalność kluczowych klientów oraz wykresy prezentujące strategię outsourcingu logistycznego klientów w zakresie usług i liczby partnerów oraz przewidywane zmiany strategii organizacji dostaw.
Kolejne wnioski z badania Operator Logistyczny Roku 2020 opublikujemy w następnym wydaniu Eurologistics. Tymczasem zachęcamy firmy logistyczne do udziału w tegorocznej edycji badania satysfakcji klientów. Przygotowania już się rozpoczęły.

Kinga Wiśniewska

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter