Northvolt inwestuje kolejne 200 mln USD w Gdańsku

19 marca 2021

Gdy w 2018 roku Northvolt otwierał w Gdańsku fabrykę modułów bateryjnych prezes firmy – i były wiceprezes Tesli – Peter Carlsson, zapowiedział, że to nie ich ostatnie słowo. Szwed dotrzymał słowa – Northvolt dziś ogłosił, że wielokrotnie zwiększy inwestycję i zbuduje kolejny zakład za 200 mln. USD.

Inwestycja to efekt nowych, długoterminowych kontraktów na dostawy akumulatorów zawartych przez Northvolt. Nowa fabryka, o powierzchni 50 tys, mkw, powstanie w dwóch etapach. Gdy zakończy się pierwszy etap budowy, zakład będzie miał roczne możliwości produkcji modułów o łącznej mocy 5 GWh, zaś docelowo może to być nawet 12 GWh.

– Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie krytyczna jest zdolność przemysłu do integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach – mów Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt. –  To właśnie dostarczy nowa fabryka – wyrafinowane, zrównoważone systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskiej sieci energetycznej i jej przemysłu.

Northvolt ma miejsce swoich inwestycji wybrał Gdańsk, gdyż ogniwa litowo-jonowe do modułów bateryjnych powstają w szwedzkiej fabryce firmy. Po transporcie do Polskiodbywa się montaż końcowy – oprócz ogniw, w module znajduje się też elektroniczny układ sterowania oraz system chłodzenia i ogrzewania. Co ciekawe, Nortvolt, w przeciwieństwie do wielu innych inwestorów z branży, nie skupia się tylko na dostawach akumulatorów do samochodów elektrycznych, ale też np. do zasobników energii czy też maszyn stosowanych w górnictwie.

Ostatnie newsy więcej newsów »

Kurierzy będą potrzebować więcej powierzchni

5 maja 2021

Z najnowszego raportu opracowanego przez międzynarodową firmę doradczą Savills wynika, że w latach 2021-2025 firmy kurierskie w Europie będą potrzebowały dodatkowo 8,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, aby dotrzymać kroku rosnącemu popytowi w sektorze handlu internetowego.

czytaj więcej »


DSV Panalpina łączy siły z Agility Global Integrated Logistics

4 maja 2021

DSV Panalpina podpisała umowę przejęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Agility z siedzibą w Kuwejcie, świadczącej usługi w obszarze Global Integrated Logistics (GIL).

czytaj więcej »


Mniej ofiar na drogach UE w 2020 r.

30 kwietnia 2021

W wyniku wypadków na drogach zginęło w zeszłym roku 18 800 osób, co stanowi bezprecedensowy spadek o 17 proc. w stosunku do roku 2019 – wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską. Oznacza to, że w 2020 r. o prawie 4 tys. mniej osób w porównaniu z 2019 r. straciło życie na drogach UE.

czytaj więcej »


LPP przyspiesza wdrożenie RFID w kolejnych markach

29 kwietnia 2021

W związku z dynamicznie rosnącą rolą sprzedaży wielokanałowej, LPP przyspiesza wdrożenie technologii RFID w kolejnych markach. Wprowadzenie elektronicznej metki do marek Mohito, Cropp oraz House będzie zrealizowane ponad 5-krotnie szybciej, niż we flagowej marce Reserved.

czytaj więcej »


Start budowy Panattoni Park Wrocław West Gate

28 kwietnia 2021

Wystartowała budowa Panattoni Park Wrocław West Gate o docelowej powierzchni ok. 47 000 mkw. Pierwszym najemcą parku jest Schumacher Packaging.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter