Sumika Polymer Compounds zbuduje fabrykę pod Poznaniem

3 marca 2021

Japońska firma z branży chemicznej, Sumika Polymer Compounds Europe, ogłosiła plany pierwszej inwestycji w Polce. W podpoznańskich Plewiskach powstanie zakład, w którym wytwarzane będą mieszanki na bazie polipropylenu, z myślą o klientach działających w obszarze elektromobilności.

Zarząd dał zielone światło dla stworzenia spółki Sumika Polymer Compounds Poland Sp.z o.o. i budowy w Plewiskach fabryki o powierzchni około 5500 mkw. Ta inwestycja zapewni grupie SPC 30 000 ton dodatkowych mocy produkcyjnych i zwiększy europejskie moce produkcyjne do 170 000 ton rocznie. W pierwszym etapie powstaną dwie linie mieszające oraz zatrudnionych zostanie 30 pracowników.

Realizacja obejmuje też budowę silosów do magazynowania i transportu materiału. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku. Sumika Polymer Compounds Europe do tej pory posiadało zakłady w Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji i zdecydowało się na inwestycję w Polsce, aby uruchomić produkcję bliżej swoich klientów. Firma oczekuje, że popyt na mieszanki polipropylenu obszarze będzie nadal stabilnie rósł wraz z rozpowszechnianiem się pojazdów elektrycznych w związku z zaostrzaniem przepisów środowiskowych.

Sumika Polymer Compounds Europe należy do grupy Sumitomo Chemical i działa w obszarze produkcji tworzyw sztucznych od ponad 40 lat. Całe Sumitomo Corporation to gigantyczny japoński konglomerat, skupiający kilkadziesiąt firm (m.in. Mazdę i NEC) działających w obszarze przemysłu, transportu i finansów. Sumitomo Corporation zostało założone w 1919 roku, ale firma swoich korzeni doszukuje się jeszcze w XVII wieku, gdy Masatomo Sumitomo założył sklep sprzedający leki i książki, zaś nazwisko Sumitomo stało się w Japonii słynne po tym, gdy rodzinna firma rozszerzyła działalność i rozwinęła nową metodę wytopu miedzi, pozwalającą uzyskiwać srebro z rudy miedziowej.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Garmin otworzył fabrykę pod Wrocławiem

30 marca 2021

To co robią z powodzeniem sprawdza się na drodze, w powietrzu i na wodzie. Korzystają z nich m.in. miłośnicy aktywnej turystyki i sportu. Światowy gigant na rynku urządzeń nawigacyjnych i odbiorników GPS – amerykański Garmin, otworzył zakład w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych. Będą tam powstawać samochodowe urządzenia informacyjno-rozrywkowe oraz inne produkty na rynek europejski.

czytaj więcej »


Fabryka Progroup w Strykowie będzie w światowej czołówce

25 marca 2021

Niemożliwa do przeoczenia – dzięki 32-metrowemu magazynowi –  fabryka tektury Progroup, stojąca w Strykowie tuż przy autostradzie A2, będzie jeszcze większa. Niemiecki producent zbuduje po sąsiedzku drugi zakład (a trzeci w Polsce) zwiększając moce produkcyjne do  200 tys. ton formatów tektury falistej rocznie. Tym samym w Strykowie będzie znajdował się jeden z największych hubów produkcji tektury na świecie.

czytaj więcej »


20 lat Seleny w Rumunii

23 marca 2021

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, obchodzi 20-lecie swojej działalności w Rumunii. To ważna rocznica, ponieważ od powołania Selena Romania, rozpoczęła się konsekwentna ekspansja firmy na zagraniczne rynki. Dziś Grupa posiada 35 spółek w 17 krajach na świecie.

czytaj więcej »


Northvolt inwestuje kolejne 200 mln USD w Gdańsku

19 marca 2021

Gdy w 2018 roku Northvolt otwierał w Gdańsku fabrykę modułów bateryjnych prezes firmy – i były wiceprezes Tesli – Peter Carlsson, zapowiedział, że to nie ich ostatnie słowo. Szwed dotrzymał słowa – Northvolt dziś ogłosił, że wielokrotnie zwiększy inwestycję i zbuduje kolejny zakład za 200 mln. USD.

czytaj więcej »


3M w Polsce zasilane w 100 proc. zieloną energią

17 marca 2021

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie fabryki i biura 3M w Polsce kupują energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Zielona energia będzie wykorzystywana w polskich zakładach 3M do wytwarzania ponad 12 tysięcy produktów. Przejście na OZE (odnawialne źródła energii) pozwoli firmie znacząco zredukować ślad węglowy i ograniczyć emisję CO2.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter