Konopie przemysłowe z dużym potencjałem wzrostu

12 sierpnia 2020

Polska ma szansę stać się jednym z głównych producentów wyrobów z konopi przemysłowych w Europie – ocenia think tank Polityka Insight (PI) w lipcowym raporcie „Rozwój rynku uprawy i przetwarzania konopi przemysłowych w Polsce”.

Dlaczego właśnie Polska? – Mamy ku temu historyczne predyspozycje, posiadamy jeden z najważniejszych w Europie ośrodków badawczych zajmujących się konopiami przemysłowymi, a polskie produkty konopne już dziś cieszą się uznaniem na wielu rynkach zagranicznych – argumentują eksperci PI.

Zainteresowanie konopiami przemysłowymi rośnie na całym świecie. Wynika to głównie z różnorodnych możliwości zastosowania tej rośliny w przemyśle, budownictwie, gastronomii, włókiennictwie, medycynie i rolnictwie. Jednocześnie konopie można uprawiać praktycznie na każdym gruncie, bez nawożenia, niezależnie od warunków klimatycznych.

Według szacunków New Frontier Data wartość europejskiego rynku dóbr pochodzenia konopnego osiągnie w 2020 r. 1,5 mld dolarów, rośnie zaś w tempie dwudziestoprocentowym. Również dwucyfrowe tempo wzrostu odnotowuje polski rynek produktów wytworzonych na bazie konopi przemysłowych. Rośnie też rodzimy areał upraw – w 2019 r. przekroczył 3 tys. hektarów (to o 78 proc. więcej niż rok wcześniej).

Co zrobić, aby Polska w pełni wykorzystała szansę, jaką jest uprawa i przetwórstwo konopi włóknistych? Jak wskazują eksperci, potrzebne są zmiany legislacyjne, które ograniczą niepewność prawną towarzyszącą uprawie, przetwarzaniu i sprzedaży produktów konopnych.

Analitycy PI podkreślają, że uporządkowanie otoczenia prawnego branży konopi przemysłowych umożliwi rozwój tej gałęzi gospodarki. – Zmniejszenie niepewności prawnej umożliwi wdrożenie planowania długoterminowego i zwiększenie opłacalności inwestycji w nowe technologie upraw i obróbki konopi przemysłowych. Dojdzie do profesjonalizacji branży. Mikrofirmy zaczną się rozwijać i zwiększać zatrudnienie, a duże firmy będą pionierami nowych rozwiązań technologicznych – czytamy w raporcie.

Eksperci podkreślają, że zrealizowanie tzw. scenariusza uporządkowanego rozwoju będzie również korzystne dla budżetu państwa, bo wzrost branży spowoduje wzrost dochodów podatkowych, zwłaszcza z podatków pośrednich.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Garmin otworzył fabrykę pod Wrocławiem

30 marca 2021

To co robią z powodzeniem sprawdza się na drodze, w powietrzu i na wodzie. Korzystają z nich m.in. miłośnicy aktywnej turystyki i sportu. Światowy gigant na rynku urządzeń nawigacyjnych i odbiorników GPS – amerykański Garmin, otworzył zakład w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych. Będą tam powstawać samochodowe urządzenia informacyjno-rozrywkowe oraz inne produkty na rynek europejski.

czytaj więcej »


Fabryka Progroup w Strykowie będzie w światowej czołówce

25 marca 2021

Niemożliwa do przeoczenia – dzięki 32-metrowemu magazynowi –  fabryka tektury Progroup, stojąca w Strykowie tuż przy autostradzie A2, będzie jeszcze większa. Niemiecki producent zbuduje po sąsiedzku drugi zakład (a trzeci w Polsce) zwiększając moce produkcyjne do  200 tys. ton formatów tektury falistej rocznie. Tym samym w Strykowie będzie znajdował się jeden z największych hubów produkcji tektury na świecie.

czytaj więcej »


20 lat Seleny w Rumunii

23 marca 2021

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, obchodzi 20-lecie swojej działalności w Rumunii. To ważna rocznica, ponieważ od powołania Selena Romania, rozpoczęła się konsekwentna ekspansja firmy na zagraniczne rynki. Dziś Grupa posiada 35 spółek w 17 krajach na świecie.

czytaj więcej »


Northvolt inwestuje kolejne 200 mln USD w Gdańsku

19 marca 2021

Gdy w 2018 roku Northvolt otwierał w Gdańsku fabrykę modułów bateryjnych prezes firmy – i były wiceprezes Tesli – Peter Carlsson, zapowiedział, że to nie ich ostatnie słowo. Szwed dotrzymał słowa – Northvolt dziś ogłosił, że wielokrotnie zwiększy inwestycję i zbuduje kolejny zakład za 200 mln. USD.

czytaj więcej »


3M w Polsce zasilane w 100 proc. zieloną energią

17 marca 2021

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie fabryki i biura 3M w Polsce kupują energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Zielona energia będzie wykorzystywana w polskich zakładach 3M do wytwarzania ponad 12 tysięcy produktów. Przejście na OZE (odnawialne źródła energii) pozwoli firmie znacząco zredukować ślad węglowy i ograniczyć emisję CO2.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter