32 zakłady na zieloną energię

10 sierpnia 2020

Sto procent energii elektrycznej kupowanej w latach 2020-2021 do 32 zakładów Cemex w Polsce od PGE Polskiej Grupy Energetycznej będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii (OZE). Tym samym Cemex potwierdza swoje zaangażowanie w odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi i prowadzenie działalności biznesowej w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Cemex Polska otrzymał certyfikat poświadczający, że cała energia elektryczna kupowana na potrzeby działalności produkcyjnej będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, w tym z energii wiatrowej. To efekt uzgodnień i współpracy biznesowej ze spółką PGE Obrót, która jest sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych, działającą w ramach Grupy PGE, z którą Cemex Polska współpracuje od ponad 10 lat.

Cemex Polska jest odbiorcą energii z odnawialnych źródeł na potrzeby pracy 32 zakładów, czyli większości zakładów produkcyjnych należących do firmy. Są to dwie cementownie w Rudnikach i w Chełmie, przemiałownia klinkieru w Gdyni, 23 wytwórnie betonu w całej Polsce oraz 5 kopalni kruszyw. Zużycie energii elektrycznej wynosi w tych zakładach rocznie 280 GWh. Zakup energii pochodzącej wyłącznie z OZE jest kolejnym elementem wdrażania strategii odpowiedzialności środowiskowej Cemex Polska.

– Oparcie współpracy z PGE Obrót na odnawialnych źródłach energii (OZE) wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju oraz ochrony klimatu Cemex, według których w naszej działalności dbamy o ograniczanie emisji zanieczyszczeń oraz racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Oparcie produkcji przemysłowej, takiej jak produkcja cementu czy betonu towarowego, na OZE to znaczący krok na drodze do zmniejszenia śladu węglowego, co prowadzi do zmniejszania wpływu przemysłu na zmiany klimatu – mówi Jacek Nowosad, menadżer ds. zarządzania energią w Cemex Polska.

Gwarancje pochodzenia energii elektrycznej wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Są one przekazywane do Rejestru Gwarancji Pochodzenia prowadzonego na Towarowej Giełdzie Energii. PGE Obrót, jako członek Rejestru Gwarancji Pochodzenia przekazuje swoim odbiorcom końcowym gwarancje pochodzenia, które potwierdzają, że określona ilość energii elektrycznej, została wytworzona z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii.

– Coraz więcej firm w swoich działaniach koncentruje się na społecznej i środowiskowej odpowiedzialności, poszukując takich rozwiązań, które pozwolą na realizację celów biznesowych, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne. Tym samym cieszy nas współpraca z firmą Cemex, która wybierając ofertę PGE Obrót „Naturalnie, że energia”, stawia na zrównoważony rozwój i rozwiązania służące pozytywnemu wpływowi na klimat – mówi Maciej Michalski, dyrektor Departamentu Klientów Korporacyjnych PGE Obrót.

Ze względu na skalę i zasięg działalności, Cemex Polska w sposób strategiczny zarządza swoim oddziaływaniem na otoczenie. Maksymalizacja źródeł wytwarzania energii elektrycznej i wykorzystania OZE to jedna z kluczowych inicjatyw Cemex mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu. Wykorzystanie OZE pozwala na wzmocnienie obecnego zaangażowania firmy na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla z prowadzonej przez firmę działalności, realizowane m.in. poprzez wykorzystywanie paliw alternatywnych jako substytutu naturalnych źródeł energii, takich jak węgiel kamienny.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Garmin otworzył fabrykę pod Wrocławiem

30 marca 2021

To co robią z powodzeniem sprawdza się na drodze, w powietrzu i na wodzie. Korzystają z nich m.in. miłośnicy aktywnej turystyki i sportu. Światowy gigant na rynku urządzeń nawigacyjnych i odbiorników GPS – amerykański Garmin, otworzył zakład w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych. Będą tam powstawać samochodowe urządzenia informacyjno-rozrywkowe oraz inne produkty na rynek europejski.

czytaj więcej »


Fabryka Progroup w Strykowie będzie w światowej czołówce

25 marca 2021

Niemożliwa do przeoczenia – dzięki 32-metrowemu magazynowi –  fabryka tektury Progroup, stojąca w Strykowie tuż przy autostradzie A2, będzie jeszcze większa. Niemiecki producent zbuduje po sąsiedzku drugi zakład (a trzeci w Polsce) zwiększając moce produkcyjne do  200 tys. ton formatów tektury falistej rocznie. Tym samym w Strykowie będzie znajdował się jeden z największych hubów produkcji tektury na świecie.

czytaj więcej »


20 lat Seleny w Rumunii

23 marca 2021

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, obchodzi 20-lecie swojej działalności w Rumunii. To ważna rocznica, ponieważ od powołania Selena Romania, rozpoczęła się konsekwentna ekspansja firmy na zagraniczne rynki. Dziś Grupa posiada 35 spółek w 17 krajach na świecie.

czytaj więcej »


Northvolt inwestuje kolejne 200 mln USD w Gdańsku

19 marca 2021

Gdy w 2018 roku Northvolt otwierał w Gdańsku fabrykę modułów bateryjnych prezes firmy – i były wiceprezes Tesli – Peter Carlsson, zapowiedział, że to nie ich ostatnie słowo. Szwed dotrzymał słowa – Northvolt dziś ogłosił, że wielokrotnie zwiększy inwestycję i zbuduje kolejny zakład za 200 mln. USD.

czytaj więcej »


3M w Polsce zasilane w 100 proc. zieloną energią

17 marca 2021

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie fabryki i biura 3M w Polsce kupują energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Zielona energia będzie wykorzystywana w polskich zakładach 3M do wytwarzania ponad 12 tysięcy produktów. Przejście na OZE (odnawialne źródła energii) pozwoli firmie znacząco zredukować ślad węglowy i ograniczyć emisję CO2.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter