10 lat zysku w kwartał

24 sierpnia 2020

Mercator Medical, krakowski producent rękawic medycznych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku, to bez wątpienia firma dla której pandemia koronawirusa okazała się nowym otwarciem. W minionym roku producent był na minusie, ale po dwóch tegorocznych kwartałach wyniki finansowe wystrzeliły.

Popyt na globalnym rynku jednorazowych rękawic ochronnych i medycznych związany z pandemią koronawirusa sprzyja producentom i dystrybutorom tego asortymentu. Już w pierwszym kwartale bieżącego roku Grupa Mercator Medical zwielokrotniła zyski. Opublikowane wstępne, szacunkowe wyniki za drugi kwartał wskazują na jeszcze większą pozytywną dynamikę rezultatów. Skonsolidowana sprzedaż wzrosła do blisko 374 mln zł (+174%), a Grupa Mercator Medical w okresie kwiecień-czerwiec br. szacunkowo wypracowała 233 mln zł wyniku EBITDA, co przełożyło się na 209 mln zł zysku netto. To absolutnie rekordowe wyniki Grupy Mercator Medical. Przykładowo, zysk netto samego drugiego kwartału br. jest 3,5-krotnie większy niż łączny rezultat na tym poziomie za ostatnie 10 pełnych lat finansowych.

– W dobry sposób wpisujemy się w rynkowe trendy, cieszy nas dobry czas dla branży producentów i dystrybutorów rękawic jednorazowych. Dzięki temu w drugim kwartale odczuliśmy wzrost rynkowych cen i marż nie tylko w dystrybucji, ale również już w segmencie produkcyjnym. Jednocześnie był to pierwszy pełny kwartał prowadzenia biznesu w nowej rzeczywistości – wskazuje Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical S.A. – Nasze znakomite wyniki nas cieszą, ale równocześnie mobilizują do dalszej wytężonej pracy – dodaje.

W ślad za rosnącymi rezultatami finansowymi Mercator Medical konsekwentnie umacnia się również na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po sesji 19 czerwca akcje Mercator Medical awansowały do prestiżowego indeksu mWIG40. Co więcej, w czerwcu Spółka po raz kolejny została liderem GIP60, obejmującego 60 największych wytwórczych spółek akcyjnych z przeważającym udziałem kapitału polskiego.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Garmin otworzył fabrykę pod Wrocławiem

30 marca 2021

To co robią z powodzeniem sprawdza się na drodze, w powietrzu i na wodzie. Korzystają z nich m.in. miłośnicy aktywnej turystyki i sportu. Światowy gigant na rynku urządzeń nawigacyjnych i odbiorników GPS – amerykański Garmin, otworzył zakład w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych. Będą tam powstawać samochodowe urządzenia informacyjno-rozrywkowe oraz inne produkty na rynek europejski.

czytaj więcej »


Fabryka Progroup w Strykowie będzie w światowej czołówce

25 marca 2021

Niemożliwa do przeoczenia – dzięki 32-metrowemu magazynowi –  fabryka tektury Progroup, stojąca w Strykowie tuż przy autostradzie A2, będzie jeszcze większa. Niemiecki producent zbuduje po sąsiedzku drugi zakład (a trzeci w Polsce) zwiększając moce produkcyjne do  200 tys. ton formatów tektury falistej rocznie. Tym samym w Strykowie będzie znajdował się jeden z największych hubów produkcji tektury na świecie.

czytaj więcej »


20 lat Seleny w Rumunii

23 marca 2021

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, obchodzi 20-lecie swojej działalności w Rumunii. To ważna rocznica, ponieważ od powołania Selena Romania, rozpoczęła się konsekwentna ekspansja firmy na zagraniczne rynki. Dziś Grupa posiada 35 spółek w 17 krajach na świecie.

czytaj więcej »


Northvolt inwestuje kolejne 200 mln USD w Gdańsku

19 marca 2021

Gdy w 2018 roku Northvolt otwierał w Gdańsku fabrykę modułów bateryjnych prezes firmy – i były wiceprezes Tesli – Peter Carlsson, zapowiedział, że to nie ich ostatnie słowo. Szwed dotrzymał słowa – Northvolt dziś ogłosił, że wielokrotnie zwiększy inwestycję i zbuduje kolejny zakład za 200 mln. USD.

czytaj więcej »


3M w Polsce zasilane w 100 proc. zieloną energią

17 marca 2021

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie fabryki i biura 3M w Polsce kupują energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Zielona energia będzie wykorzystywana w polskich zakładach 3M do wytwarzania ponad 12 tysięcy produktów. Przejście na OZE (odnawialne źródła energii) pozwoli firmie znacząco zredukować ślad węglowy i ograniczyć emisję CO2.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter