Kierowca poszukiwany

Kierowca poszukiwany

– Problem kadrowy jest niewątpliwie największym wyzwaniem przed jakim stajemy – mówi Jarosław Płusa, właściciel firmy Uniq Logistic. Wszyscy mamy świadomość kurczącej się kadry kierowców co wynika z przyczyn naturalnych. Część osób odchodzi na emeryturę, trwa konkurencja o pracownika ze strony zachodnioeuropejskich jak i krajowych przewoźników, poza tym kierowca to mało atrakcyjna profesja dla młodych ludzi, barierę stanowi również początek przygody z tą profesją.

Coraz częściej widzimy kierowców z Ukrainy u przewoźników, co zapewne będzie stanowić trwałą tendencję. W naszej firmie pracownik jest najważniejszy – to nie tylko hasło ale w praktyce realizowana polityka, recepta na problemy kadrowe. Właściwie traktowani ludzie, którzy mają szansę się rozwijać i godnie zarabiają, są najlepszymi rekruterami, bo ściągają do pracy swoich znajomych. Mimo to stale odczuwamy braki kadrowe na praktycznie wszystkich stanowiskach co wynika z dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. Poczynając od kierowców, na których właściwie już czekają auta, poprzez magazynierów a na spedytorach i handlowcach kończąc. Prowadzimy stałą rekrutację w wszystkich lokalizacjach na te stanowiska poprzez ogłoszenia w specjalistycznych portalach internetowych i działania firmy headhunterskiej. Niewątpliwie obecnie nastał czas pracownika. Skutkuje to też niestety jakością kandydatów – często bez żadnego lub z minimalnym doświadczeniem a zarazem z wysokimi wymaganiami.

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Yann Belgy, dyrektor zarządzający, ID Logistics Polska
To, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się dziś operatorzy czy przedsiębiorstwa handlowe, zależy od sektorów ich działalności. Specjalizacją ID Logistics jest logistyka kontraktowa, głównie dla retail, FMCG i e-commerce, a tu sytuacja nie jest jednoznaczna.

czytaj więcej »

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Tomasz Oczkowski, Commercial Director, FM Logistic Central Europe
Rok 2020 postawił nas wszystkich w nadzwyczajnej i niecodziennej sytuacji, był sprawdzianem dla łańcucha dostaw, ale unaocznił też jak ważną pełni on funkcję. Pandemia wzmogła świadomość, że wyłączenie, nawet na krótko, jakiegokolwiek oddziału dużej firmy logistycznej może mieć poważne konsekwencje dla wielu innych podmiotów, czy wręcz konkretnych grup konsumentów.

czytaj więcej »

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Rafał Nawłoka, prezes zarządu, DPD Polska
Wzrost zainteresowania e-handlem pociąga za sobą zwiększony popyt na usługi kurierskie. Podczas pierwszej fali pandemii e-commerce stał się dla wielu konsumentów sposobem na realizowanie niezbędnych zakupów – od sprzętu IT umożliwiającego pracę zdalną, po środki chemiczne czy kosmetyki, a nawet żywność.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter