Produkcja 4.0 na wyciągnięcie ręki

1 lipca 2019
Produkcja 4.0 na wyciągnięcie ręki

Ostatni czwartek czerwca był okazją do niezwykle intensywnego spotkania z tematyką digitalizacji zakładów produkcyjnych. Logistyka Produkcji zorganizowała tego dnia we Wrocławiu warsztat „Produkcja 4.0. Jak dokonać krok po kroku cyfrowej transformacji swojej fabryki?”

Ekspertem, prowadzącym uczestników przez tajniki Produkcji 4.0 był Janusz Pieklik, Dyrektor Consultingu w Business Global Consulting, który wykorzystał swoją wiedzę, zebraną podczas realizacji setek projektów usprawniania fabryk, do stworzenia wyjątkowego programu warsztatu. Uzupełnieniem wykładów pana Janusza były wystąpienia ekspertów z firm BPSC, Siemens i DSR, którzy prezentowali studia przypadku dotyczące wdrożeń swoich rozwiązań w takich firmach jak Melex czy Filtron.

Pan Janusz podzielił program warsztatu na kilkanaście punktów. Wstępem do tematyki była prezentacja drogi od Produkcji 1.0 do Produkcji 4.0. Najważniejszą cechą ostatniej rewolucji przemysłowej jest stworzenie łączności między produktami i maszynami oraz powszechna dostępność danych dla osób kierujących procesami. Smart Factory powstają dzięki wielkiej dziewiątce technologii – w jej skład wchodzą Big Data & Analytics, autonomiczne roboty, symulacje, poziome i pionowe systemy integracyjne,  Przemysłowy Internet Rzeczy  oraz komunikacja Machine to Machine, cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa, produkcja addytywna i rozszerzona rzeczywistość. Nasz ekspert omówił teoretyczne podstawy tych technologii, pokazał ich praktyczne zastosowania, a przede wszystkim uświadomił zebranym, jak łatwo dostępne i tanie są już zestawy czujników do zbierania danych z fabryki oraz oprogramowanie do zarządzania nimi.

Parę słów poświęcono też Lean Manufacturing i temu, jak cyfrowa rewolucja zmienia zasady zarządzania fabrykami. Pan Janusz zaryzykował stwierdzenie, że powszechna cyfryzacja wyeliminuje przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw,  które opanowały do perfekcji zasady szczupłego zarządzania. Kolejnym ciosem dla nich może być rozwój sztucznej inteligencji, która będzie w stanie samoczynnie optymalizować procesy.

W końcowej części warsztatu uczestnicy mogli przekonać się, jak wygląda Smart Factory i jakie rozwiązania zostały zastosowane w poszczególnych obszarach jej funkcjonowania – zarządzaniu produkcją, magazynowaniu, transporcie wewnętrznym czy utrzymaniu ruchu. Można też było poznać podstawowe zasady projektowania Smart Factory. Był to niezwykle cenny fragment warsztatu, bowiem tworząc inteligentną fabrykę trzeba uwzględnić powszechność dostępu do danych i stworzyć zupełnie nową, płaską hierarchię struktury organizacyjnej.

Zaawansowana cyfryzacja zawsze budzi obawy o kwestie cyberbezpieczeństwa. Nasz ekspert pokazał, jak wygląda aktualnie najbardziej zaawansowany pakiet przemysłowych rozwiązań zdalnego dostępu i wykrywania zagrożeń.  Była tez okazja do zapoznania się z najbardziej spektakularnymi przykładami inteligentnych fabryk, jak np. w pełni zrobotyzowanym gigazakładem Tesli.

Po dniu spędzonym z Produkcją 4.0 można wysnuć jeden podstawowy wniosek – nie należy już odkładać planów digitalizacji swojej fabryki, bowiem jej wdrożenie nie jest wcale aż tak trudne, zaś koszty gwałtownie spadły. Sytuacja jest zupełnie inna niż kilka lat temu, do stworzenia Smart Factory nie jest już niezbędna pomoc największych firm z branży, zaś na rynku dostępna jest duża ilość tanich i elastycznych rozwiązać do zbierania i analizy danych.

Oczywiście, bez wiedzy inżynierskiej nie uda się samodzielnie zaprojektować inteligentnej fabryki. Jednak dokonywanie cyfrowej transformacji krok po kroku, stopniowo włączając w nią kolejne obszary, to doskonały sposób na zebranie wiedzy i doskonalenie kompetencji. Z jednej strony digitalizacja zakładów produkcyjnych w Polsce nie stoi na wysokim poziomie, ale z drugiej przykładów naprawdę dalece zaawansowanych, cyfrowych fabryk na świecie też nie ma aż tak dużo.

Dystans jest zatem do  odrobienia. Mamy nadzieję, że wszyscy biorący udział w warsztacie wynieśli z niego dużą dawkę inspiracji i z pomocą pozyskanej wiedzy podejmują trud digitalizacji podległych sobie obszarów biznesowych.

Ostatnie relacje więcej relacji »

Trendownia 2020

25 września 2020

Tegoroczna Trendownia pod wieloma względami zapisze się jako wyjątkowa w swojej całej, kilkunastoletniej historii. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w formule mieszanej: część słuchaczy zjawiła się w hotel Novotel Airport w Warszawie, a część skorzystała z przeprowadzonej na żywo transmisji online. Sytuacja pandemii wymusiła zastosowanie bezprecedensowych środków bezpieczeństwa sanitarnego. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, wiele wystąpień nie poruszało ogromnych zmian, jakie czekają nas w dalszej przyszłości, ale ogromne zmiany zachodzące teraz. O czym mieli okazję posłuchać uczestnicy konferencji?

czytaj więcej »


Android w magazynie

4 marca 2020

O tym, jak efektywnie przejść na wydajniejsze urządzenia magazynowe – terminale mobilne pracujące na Androidzie, korzystając z doświadczeń pionierów, mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy seminarium zorganizowanego przez firmy Zebra Technologies, Quantum Qguar i wydawnictwo Eurologistics.

czytaj więcej »


Gdzie bije serce produkcji?

12 listopada 2019

Gdzie bije serce produkcji – takie było hasło przewodnie szóstej edycji konferencji Manufacturing Summit. Całodniowe poszukiwania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale zapewniły gościom wydarzenia ogromną dawkę wiedzy z wielu obszarów, związanych z funkcjonowaniem zakładów produkcyjnych i ich otoczenia.

czytaj więcej »


Kongres Transportowy 2019: Wyjątkowa debata

29 października 2019

Nie wahamy się tego napisać – to była jedna z najciekawszych konferencji transportowych ostatnich lat. Prelegenci nie chcieli kończyć swoich przemówień, bo też uczestnicy ich z uwagą słuchali. Debata rozgrzała salę niemal co czerwoności i nikt nie zwracał uwagi, że pora lunchu już dawno wybiła. Rozmowy handlowe między przewoźnikami i nadawcami można było zaobserwować podczas całego eventu, finalny moment (dokładnie kilkadziesiąt minut) nastąpił podczas Sesji Handlowej. Wreszcie dialogi między partnerami a klientami – wcale nie stanowiły marginesu spotkania. Ale po kolei…

czytaj więcej »


W pogoni za technologią

2 października 2019

Spotkanie dwóch światów – świata praktyki ze światem nauki, łączące tradycję międzynarodowej konferencji logistycznej Advanced Supply Chain oraz międzynarodowej konferencji naukowej Euro-Trans – to idea tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Wydawnictwo Eurologistics, BVL International – Chapter Poland – międzynarodowe stowarzyszenie wiodące prym we wdrażaniu założeń Przemysłu 4.0 oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

czytaj więcej »