Android w magazynie

4 marca 2020
Android w magazynie

O tym, jak efektywnie przejść na wydajniejsze urządzenia magazynowe – terminale mobilne pracujące na Androidzie, korzystając z doświadczeń pionierów, mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy seminarium zorganizowanego przez firmy Zebra Technologies, Quantum Qguar i wydawnictwo Eurologistics.

Nowe nawyki konsumentów wymuszają zmiany w łańcuchach dostaw. Rosną wyzwania przed technikami wydajnego magazynowania i zarządzania lawinowo rosnącą liczbą wysyłek drobnicowych. Jednak technologia nie stoi w miejscu, oferując coraz lepsze wsparcie i coraz większą wydajność.
Od początku 2020 roku Microsoft zakończył wsparcie dla Windows Embedded Handheld 6.5, a wsparcie dla Windows Embedded Compact 7.0 będzie zapewniał tylko do końca 2020 roku. Przejście na system Android w urządzeniach mobilnych wykorzystywanych w magazynach jest więc nieuniknione.
Seminarium poświęcone najnowszym terminalom mobilnym pracującym z Androidem oraz współpracującemu z nimi systemowi Qguar WMS było doskonałą okazją do zdobycia wiedzy, o tym jak przeprowadzić migrację z dotychczasowych urządzeń na nowe.

Droga do Androida
Marcin Kalisiak z firmy Zebra przedstawił etapy przechodzenia na system Android w urządzeniach swojej firmy. Globalny producent urządzeń mobilnych wykorzystywanych w magazynach swoją przygodę z Androidem rozpoczął już niemal 10 lat temu, w 2011 roku podejmując pierwsze próby zastępowania nim systemu Windows. Po nawiązaniu współpracy z Google i zastosowaniu usprawnień i narzędzi, firma zdecydowała się na wdrożenie nowego systemu w kolejnych terminalach. Zebra Technologies do standardowej, otwartej wersji systemu dodała mechanizmy uszczelniające system, poprawiając jego bezpieczeństwo (można np. blokować dostęp użytkowników do niektórych funkcji) oraz szereg narzędzi, zapewniając m.in. cykl bezpieczeństwa (Life Guard), możliwość zarządzania systemem i poprawiła jego użytkowanie.
Zebra już od 9 lat dostarcza urządzenia oparte na systemie Android, na ponad 30 platformach, oferując ponad 20 różnych dodatków. W tym roku na dalszy rozwój i badania firma planuje przeznaczyć 400 mln dolarów.
Marcin Kalisiak przedstawił uczestnikom kilka przykładowych narzędzi udostępnionych przez Zebrę. Jeden z dodatków – Power Precision Console umożliwia pełną kontrolę nad każdą baterią, jest narzędziem do śledzenia i zarządzania stanem naładowania i kondycją baterii komputerów mobilnych Zebra z dokładnością do numerów seryjnych. Z kolei Device Tracker pomaga śledzić i odnajdywać komputery mobilne Android Zebry, używając obecnych w obiekcie sensorów, bez dodatkowych inwestycji w infrastrukturę. Zapobiega odkładaniu urządzeń w niewłaściwe rejony, pozostawianiu czy próbom kradzieży.

Bezpieczeństwo
Duża część wystąpienia przedstawiciela firmy Zebra dotyczyła tematu, który dla wszystkich jest niezmiernie ważny – a mianowicie bezpieczeństwa systemu. Zagrożone są przedsiębiorstwa każdej wielkości. Należy pamiętać, jak podkreślał prowadzący, że zabezpieczenia chronią produktywność, a dobrze opracowane zabezpieczenia są łatwe do wdrożenia i intuicyjne w użyciu.
Zebra stworzyła cykl proaktywnych warstw zabezpieczeń, które chronią dane i technologię: system operacyjny Android został wzmocniony, firma zapewnia bieżące aktualizacje wsparcia w zakresie bezpieczeństwa systemu przez okres do 10 lat, umożliwia przejście do całego portfolio usług Google Mobile Services, rozszerzających funkcje bezpieczeństwa. Zapewnia również bezpieczną metodę wdrażania systemu zdalnego sterowania urządzeniami, wdraża kompleksową politykę i przegląd przez strony trzecie, a MX Framework umożliwia blokowanie urządzenia, kontrolowanie wykonania aplikacji i ustawień urządzenia.

Praktycznie o wdrożeniu
O tym, w jaki sposób przebiegła migracja terminali z systemem Windows do terminali z systemem Android w firmie SFD, która jest producentem i właścicielem największego sklepu z suplementami, opowiadał Damian Woźniak. Liczba SKU zarządzanego przez niego magazynu wynosi 8000. SFD sprzedaje wyroby 10 producentów do 1000 odbiorców hurtowych. Miesięcznie realizowanych jest 80 000 wysyłek (B2C i B2B). Firma SFD była jednym z pierwszych klientów Quantum Qguar, którzy zdecydowali się na wdrożenie urządzeń z systemem Android.
Obecnie centrum magazynowe SFD pracuje na WMS Qguar 6.0, 30 terminalach Zebra MC3300 i OS Android 8.1 Oreo (Life Guard 19). Magazyn realizuje zlecenia: Multi Order Picking i Single Order Picking, a średnia liczba operacji miesięcznie na terminal to kilkadziesiąt tysięcy skanów.
Damian Woźniak posiadał doświadczenie z pracą na systemie Windows CE, ale zdecydował się na zmianę systemu operacyjnego. Podczas wystąpienia szczegółowo opisał narzędzia, które stosuje i poleca, czyli StageNow – do wygodnej i przyjaznej instalacji i konfiguracji urządzeń, a także Enterprise Home Screen, dzięki któremu w wygodny sposób można wprowadzić ograniczenia dla pracowników, m.in. uniemożliwić modyfikowanie ustawień na urządzeniach. Na zaprogramowanych terminalach wyświetlają się jedynie te ikony, funkcje, które są niezbędne do pracy na określonych stanowiskach w poszczególnych procesach.
Prelegent przyznał, że przed wdrożeniem systemu Android miał wątpliwości. Dzięki wsparciu firmy Quantum i przeprowadzeniu wielu testów, które trwały ok. 2-3 miesiące, nabrał przekonania do zmiany systemu. System Android jest stabilny, nie przerywa pracy. – Czy jest bezpieczny? Nie zagraża naszemu wewnętrznemu bezpieczeństwu. Stosowane zabezpieczenia dają większy komfort i niebezpieczeństwa są zminimalizowane – podsumował wystąpienie.

System, który współpracuje
Spotkanie zakończyło wystąpienie Piotra Krawczyka z Quantum Qguar na temat systemu magazynowego WMS Qguar, który współpracuje z terminalami mobilnymi pracującymi na Androidzie.
Rynek oczekuje elastycznych rozwiązań w WMS-ach – związane jest to m.in. z rozwojem e-commerce, czy wdrażaniem różnych metod kompletacji. Piotr Krawczyk na wersji demo systemu WMS Qguar zaprezentował możliwości, jakie daje system. Obecnie możemy sami go konfigurować i parametryzować. Mamy m.in. możliwość zarządzania i tworzenia dowolnej liczby magazynów i pełnej ich parametryzacji – bez konieczności programowania, a także swobodnego tworzenia np. klas miejsc magazynowych, czy samodzielnego tworzenia strategii. Dzięki parametryzacji w prosty sposób możemy decydować o tym, jak system będzie się zachowywał i nie potrzebujemy do tego celu programisty.
Podczas pokazu live uczestnicy konferencji mieli możliwość w praktyce przetestować, w jaki sposób pracuje i współgra Qguar z Androidem na terminalu radiowym.

Galeria zdjęć

Ostatnie relacje więcej relacji »

Trendownia 2020

25 września 2020

Tegoroczna Trendownia pod wieloma względami zapisze się jako wyjątkowa w swojej całej, kilkunastoletniej historii. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w formule mieszanej: część słuchaczy zjawiła się w hotel Novotel Airport w Warszawie, a część skorzystała z przeprowadzonej na żywo transmisji online. Sytuacja pandemii wymusiła zastosowanie bezprecedensowych środków bezpieczeństwa sanitarnego. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, wiele wystąpień nie poruszało ogromnych zmian, jakie czekają nas w dalszej przyszłości, ale ogromne zmiany zachodzące teraz. O czym mieli okazję posłuchać uczestnicy konferencji?

czytaj więcej »


Gdzie bije serce produkcji?

12 listopada 2019

Gdzie bije serce produkcji – takie było hasło przewodnie szóstej edycji konferencji Manufacturing Summit. Całodniowe poszukiwania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale zapewniły gościom wydarzenia ogromną dawkę wiedzy z wielu obszarów, związanych z funkcjonowaniem zakładów produkcyjnych i ich otoczenia.

czytaj więcej »


Kongres Transportowy 2019: Wyjątkowa debata

29 października 2019

Nie wahamy się tego napisać – to była jedna z najciekawszych konferencji transportowych ostatnich lat. Prelegenci nie chcieli kończyć swoich przemówień, bo też uczestnicy ich z uwagą słuchali. Debata rozgrzała salę niemal co czerwoności i nikt nie zwracał uwagi, że pora lunchu już dawno wybiła. Rozmowy handlowe między przewoźnikami i nadawcami można było zaobserwować podczas całego eventu, finalny moment (dokładnie kilkadziesiąt minut) nastąpił podczas Sesji Handlowej. Wreszcie dialogi między partnerami a klientami – wcale nie stanowiły marginesu spotkania. Ale po kolei…

czytaj więcej »


W pogoni za technologią

2 października 2019

Spotkanie dwóch światów – świata praktyki ze światem nauki, łączące tradycję międzynarodowej konferencji logistycznej Advanced Supply Chain oraz międzynarodowej konferencji naukowej Euro-Trans – to idea tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Wydawnictwo Eurologistics, BVL International – Chapter Poland – międzynarodowe stowarzyszenie wiodące prym we wdrażaniu założeń Przemysłu 4.0 oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

czytaj więcej »


Produkcja 4.0 na wyciągnięcie ręki

1 lipca 2019

Ostatni czwartek czerwca był okazją do niezwykle intensywnego spotkania z tematyką digitalizacji zakładów produkcyjnych. Logistyka Produkcji zorganizowała tego dnia we Wrocławiu warsztat „Produkcja 4.0. Jak dokonać krok po kroku cyfrowej transformacji swojej fabryki?”

czytaj więcej »