GEFCO testuje system zautomatyzowanej kontroli pojazdów

29 lipca 2021

GEFCO, europejski lider logistyki dla branży motoryzacyjnej, rozpoczął roczny test pilotażowy systemu do zautomatyzowanej kontroli pojazdów. Nowatorskie rozwiązanie opracował ProovStation, start-up z Lyonu, specjalizujący się w skanerach uszkodzeń samochodowych wykorzystujących możliwości sztucznej inteligencji. System ma pomóc w optymalizacji kontroli nadwozi i przyspieszyć proces dostaw pojazdów z montowni.
System ProovStation uruchomiono w maju na motoryzacyjnej platformie logistycznej GEFCO pod Paryżem, która przeprowadza kontrole jakości i operacje dostosowywania (customization operations) głównie nowych pojazdów, przed ich przekazaniem na plac składowy i dostawą.

Działający w strefie odbioru pojazdów system ProovStation skanuje auta w celu dokładnej identyfikacji wszelkich uszkodzeń nadwozia i przyspieszenia kontroli. Zaprojektowany z wykorzystaniem opatentowanej technologii optycznej dla profesjonalistów z branży motoryzacyjnej, wykonuje pełne skanowanie 360° każdego pojazdu przy prędkości do 15 km/h, umożliwiając zarządzanie dużymi przepływami pojazdów w ograniczonym czasie. W ramach prowadzonych testów, GEFCO oceni skuteczność systemu w warunkach rzeczywistych i potwierdzi jego skuteczność.

– Działamy w stale zmieniającym się środowisku. Konsumenci oczekują szybkich terminów dostaw nowych samochodów, a każde usprawnienie procesów pomaga nam skuteczniej odpowiadać na ich nowe potrzeby. Dlatego testujemy i wdrażamy innowacyjne technologie, takie jak system ProovStation, które tworzą wartość dla naszych klientów, producentów samochodów oraz dla ich klientów końcowych – mówi Amar Sehad, Compound & Workshop Business Line Manager z GEFCO.

System ProovStation rejestruje 1000 zdjęć pojazdu w ciągu trzech sekund, aby wykryć wszelkie uszkodzenia z milimetrową dokładnością. System oparty jest na sztucznej inteligencji o unikalnym algorytmie, który w mniej niż minutę identyfikuje, określa ilościowo i lokalizuje wszystkie uszkodzenia ze zdjęć. Zebrane dane i wyniki, są oznaczane czasowo, geolokalizowane i zabezpieczane, co umożliwia śledzenie pojazdów w całym łańcuchu dostaw.

– Jesteśmy podekscytowani współpracą z GEFCO nad badaniem nowej technologii do optymalizacji jakości i wydajności procesu kontroli pojazdów dla klientów GEFCO. Jestem przekonany, że rozpoczęty program pilotażowy przyniesie oczekiwaną wartość i pozwoli nam kontynuować współpracę, co jest ważnym krokiem w naszym rozwoju – podkreśla Cédric Bernard, dyrektor generalny ProovStation.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Nowe możliwości inwestycyjne na rynku nieruchomości logistycznych

21 września 2021

Savills Investment Management w najnowszym raporcie podkreśla, że fundamenty rynkowe dla obiektów logistycznych typu „Big Box” są nadal solidne, ale presja na wzrost cen powodująca spadek stóp kapitalizacji oraz pojawianie się nowych kategorii obiektów w sektorze magazynowym, oznaczają alternatywne możliwości dla inwestorów.

czytaj więcej »


Rosną przewozy intermodalne

17 września 2021

Masa przewieziona w transporcie intermodalnym w II kwartale 2021 r. osiągnęła blisko 6,8 mln ton. Wykonano przy tym pracę przewozową na poziomie ponad 2 mld tonokilometrów.

czytaj więcej »


Grupa Raben przejmuje kolejną firmę w Niemczech

16 września 2021

Grupa Raben, z początkiem września przejęła spółkę Luible Logistik GmbH. Europejski dostawca usług logistycznych rozszerza w ten sposób swoją sieć drobnicową na rynku niemieckim i umacnia swoją pozycję segmencie transportu kolejowo-drogowego.

czytaj więcej »


Allegro z nową usługą logistyczną

15 września 2021

Najpopularniejsza platforma zakupowa w Polsce, zgodnie z zapowiedziami, uruchamia nową usługę logistyczną – One Fulfillment by Allegro.

czytaj więcej »


GEFCO rozszerza współpracę z Grupą Renault i marką Dacia

14 września 2021

GEFCO, wiodący dostawca logistyki dla branży motoryzacyjnej w Europie, rozszerzył wieloletnią współpracę z Grupą Renault i marką Dacia w Rumunii.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter