Ciężarówki Scania w badaniu dotyczącym e-dróg

1 września 2021

Scania weźmie udział w brytyjskim studium wykonalności dotyczącym eksploatacji pojazdów ciężarowych z napędem elektrycznym, wykorzystujących szybkie ładowanie za pomocą przewodów napowietrznych na drogach elektrycznych w transporcie długodystansowym.
Będzie to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii – jego celem jest wykazanie gotowości do wprowadzenia tej technologii na rynek krajowy. Scania bierze udział w badaniu jako jeden z członków konsorcjum, w skład którego wchodzą Siemens Mobility, Costain, The Centre for Sustainable Road Freight (Uniwersytet Cambridge i Uniwersytet Heriot-Watt), ARUP, Milne Research, SPL Powerlines, CI Planning, BOX ENERGI i Possible.

Badanie stanowi część wartego 20 mln funtów planu dekarbonizacji transportu (Transport Decarbonisation Plan, TDP), utworzonego niedawno przez rząd brytyjski w celu prowadzenia testów nad bezemisyjnym drogowym transportem towarowym. Ministerstwo Transportu przyznało środki finansowe konsorcjum za pośrednictwem agencji Innovate UK, która jest częścią UK Research and Innovation, pozarządowej instytucji publicznej finansowanej z dotacji państwowych.

Konsorcjum zaproponowało utworzenie elektrycznego systemu drogowego na bazie technologii eHighway opracowanej przez Siemens Mobility. Będzie to najszybszy, najmniej emisyjny i najbardziej opłacalny sposób dekarbonizacji brytyjskiego sektora drogowego transportu towarowego, a zarazem jeden ze sposobów poprawy stanu brytyjskiego powietrza. Dziewięciomiesięczne badania rozpoczynają się w tym miesiącu. Oczekuje się, że w ich efekcie możliwe będzie utworzenie fundamentów dla takiego systemu, który od 2030 roku pozwoli obsłużyć główne drogi w Wielkiej Brytanii za pomocą linii napowietrznych.

W podobnych badaniach prowadzonych na terenie Niemiec, Szwecji i Włoch technologia eHighway umożliwia specjalnie przystosowanym pojazdom ciężarowym wpięcie do sieci trakcyjnych i poruszanie się z wykorzystaniem energii elektrycznej (podobnie jak w systemach kolejowych i trolejbusowych). Pojazdy ciężarowe Scania wyposażone są w akumulator, który ładuje się podczas jazdy, dzięki czemu mogą odłączać się od linii w celu wyprzedzania innych pojazdów. W ten sposób udaje się dotrzeć do celu bez emitowania żadnych zanieczyszczeń na całej trasie.

– Elektryfikacja transportu drogowego ma kluczowe znaczenie z perspektywy osiągnięcia przez Wielką Brytanię zeroemisyjności netto Współpracujemy z naszymi partnerami nad rozwojem i doskonaleniem technologii elektrycznych pojazdów drogowych. Udowodniliśmy już, że można je wdrożyć. Udowodniliśmy, że stanowią atrakcyjną i opłacalną alternatywę dla pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Współpraca pozwoli nam połączyć doskonałość techniczną z wizjonerskimi ambicjami. W efekcie będziemy mogli stworzyć praktyczny i przystępny cenowo system dróg elektrycznych dla branży transportu towarowego i logistyki – podkreśla James Armstrong, dyrektor zarządzający Scania (Great Britain) Limited.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

Nowe możliwości inwestycyjne na rynku nieruchomości logistycznych

21 września 2021

Savills Investment Management w najnowszym raporcie podkreśla, że fundamenty rynkowe dla obiektów logistycznych typu „Big Box” są nadal solidne, ale presja na wzrost cen powodująca spadek stóp kapitalizacji oraz pojawianie się nowych kategorii obiektów w sektorze magazynowym, oznaczają alternatywne możliwości dla inwestorów.

czytaj więcej »


Rosną przewozy intermodalne

17 września 2021

Masa przewieziona w transporcie intermodalnym w II kwartale 2021 r. osiągnęła blisko 6,8 mln ton. Wykonano przy tym pracę przewozową na poziomie ponad 2 mld tonokilometrów.

czytaj więcej »


Grupa Raben przejmuje kolejną firmę w Niemczech

16 września 2021

Grupa Raben, z początkiem września przejęła spółkę Luible Logistik GmbH. Europejski dostawca usług logistycznych rozszerza w ten sposób swoją sieć drobnicową na rynku niemieckim i umacnia swoją pozycję segmencie transportu kolejowo-drogowego.

czytaj więcej »


Allegro z nową usługą logistyczną

15 września 2021

Najpopularniejsza platforma zakupowa w Polsce, zgodnie z zapowiedziami, uruchamia nową usługę logistyczną – One Fulfillment by Allegro.

czytaj więcej »


GEFCO rozszerza współpracę z Grupą Renault i marką Dacia

14 września 2021

GEFCO, wiodący dostawca logistyki dla branży motoryzacyjnej w Europie, rozszerzył wieloletnią współpracę z Grupą Renault i marką Dacia w Rumunii.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter