Biedronka wdraża system nadajników beacon

27 grudnia 2021

Sieć Biedronka inwestuje w nowoczesne technologie i wyposaża swoje centra dystrybucyjne w innowacyjny system beaconów IOT stworzony przez firmę ELCAR. Nadajniki typu beacon wykorzystują technologię Bluetooth, dzięki nim logistyka staje się efektywniejsza, a to pozwala na zapewnienie jeszcze większej świeżości warzyw i owoców oraz pełnej dostępności towaru na sklepowych półkach. Ponad 17 tys. nadajników pojawi się w 16 centrach dystrybucyjnych Biedronki na terenie kraju.
Beacony to niewielkie urządzenia – nadajniki Bluetooth z baterią, emitujące sygnał radiowy. Zbierają dane dotyczące lokalizacji, temperatury otoczenia, wilgotności czy wstrząsów. Beacon zamontowany np. na palecie, na opakowaniu, w pojemniku jest w stanie cały czas monitorować ważne wskaźniki i podawać umiejscowienie tego nośnika w łańcuchu logistycznym. Połączone w liczbie kilku tysięcy stają się inteligentną siecią, która pozwala efektywnie zarządzać łańcuchem dostaw. Wykorzystanie tego systemu pozwala na dokładne śledzenie trasy towaru i warunków, w jakich produkt był przewożony, począwszy od jego producenta, aż po półkę sklepową.
System został już wdrożony w centrum dystrybucyjnym w gminie Brwinów (woj. mazowieckie) obsługującym sklepy sieci Biedronka znajdujące się w Warszawie. Następne w kolejności są magazyny mieszczące się w Mszczonowie oraz w Wyszkowie.
– Precyzyjna wiedza o stanie infrastruktury pozwala nam lepiej ją wykorzystać. Dzięki dokładniejszej informacji ograniczamy niepotrzebne kursy pojazdów, co pozytywnie wpłynie na zmniejszenie śladu węglowego i przyczyni się do realizacji jednego z filarów społecznej odpowiedzialności biznesu jakim jest ochrona środowiska – mówi Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki w sieci Biedronka.

Beacony usprawniają pracę
Beacony mierzą temperaturę, pozwalają więc na bieżąco kontrolować jej prawidłowość w każdym miejscu (np. w mroźni i chłodni). W systemie są podane informacje o wykorzystaniu infrastruktury: które nośniki (chłodnie, mobilne lodówki) są aktualnie w myjni lub dezynfekcji; które nośniki są gotowe do załadowania; jaka jest dostępność wolnych pojemników, kiedy wrócą z transportu; jak długo urządzenia i maszyny przebywają w strefie serwisowej oraz o tym, czy w całym łańcuchu dostaw są miejsca, w których niepotrzebnie zalegają nieużywane nośniki, transportery, palety, wózki transportowe.

System logistyczny Biedronki
Sieć Biedronka to blisko 3200 sklepów zlokalizowanych w ponad 1100 miejscowościach. Aby zapewnić regularne dostawy świeżych warzyw i owoców, mięs, ryb oraz innych produktów, których transport wymaga kontrolowanej, niskiej temperatury (np. nabiału), powstał jeden z najbardziej złożonych i nowoczesnych systemów logistycznych w branży retail:
System logistyczny sieci to 16 centrów logistycznych o łącznej powierzchni magazynowej ponad 400 tys. mkw. – w każdym centrum zatrudnionych średnio 300-400 osób. Nad łańcuchami dostaw Biedronki czuwa łącznie 6000 osób. Codziennie wysyłane jest ponad 90 tys. palet, na nich ponad 5 mln kartonów, obsługiwanych przez 1200 pojazdów ciężarowych.
– Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych pozwala na wsparcie efektywności, planowanie oraz lepszą kontrolę bezpieczeństwa towaru i infrastruktury. Stosowanie technologii jest niezbędne, jeśli chce się zapanować nad transportem o takim stopniu złożoności, jaki zbudowała Biedronka – mówi Rafał Koszewski, założyciel i prezes firmy Elcar.
System logistyczny Biedronki jest w stanie – w razie gwałtownego wzrostu zapotrzebowania (np. podczas przedświątecznych zakupów) – obsłużyć nawet do 5 dostaw do jednego sklepu na dobę, a ich punktualność nie spada poniżej 90 proc.

Ostatnie newsy Eurologistics więcej newsów »

2022: rok zielonego wodoru w logistyce?

18 stycznia 2022

Wodór staje się centralnym elementem planów dotyczących dekarbonizacji gospodarki – w tym także logistyki i transportu wewnętrznego. Jednak jego pozyskiwanie w dużych ilościach w pełni ekologiczny sposób pozostaje problematyczne. Czy w 2022 r. czeka nas rewolucja w tym zakresie?

czytaj więcej »


Rusza rozbudowa parku BIK pod Wrocławiem

14 stycznia 2022

Biuro Inwestycji Kapitałowych rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja realizowana spekulacyjnie dostarczy 22 500 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

czytaj więcej »


ID Logistics dla LPP w Rosji

12 stycznia 2022

ID Logistics umacnia swoją pozycję na rynku usług logistycznych dedykowanych obsłudze branży e-commerce. W Rosji ID Logistics rozwija współpracę z LPP, jedną z największych polskich firm odzieżowych, zarządzając jej nowym magazynem e-commerce o powierzchni 40 tys. mkw.

czytaj więcej »


Quick commerce i mikrocentra dystrybucji

7 stycznia 2022

Swoje sieci dark store’ów, pozwalające na dostarczanie produktów spożywczych w kilkanaście minut od zamówienia rozwija już na naszym rynku kilka firm, a kolejne platformy zakupowe zapowiadają wejście do Polski.

czytaj więcej »


Hillwood startuje z dużym projektem koło Konina

5 stycznia 2022

Hillwood Polska uzyskał pozwolenie na budowę pierwszego budynku w projekcie Industrial Park Poland w gminie Stare Miasto k. Konina. Otwiera to nowy rozdział w historii gospodarczego rozwoju nie tylko Wielkopolski, ale i całego kraju.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter