Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Przemysław Mormul, Director, Sales & GKAM Sales Department DSV Air&Sea
Rok 2020 to rok przełomowy dla wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego, w tym dla branży logistycznej. W wielu obszarach to, co jeszcze niedawno wydawało się powoli nadchodzącą przyszłością, dzisiaj stanowi już naszą nową rzeczywistość, a zmiany te szczególnie mocno dotyczą świata logistyki oraz transportu.
Ludzie w dobie pandemii, kiedy to izolacja stała się koniecznym zachowaniem, w dalszym ciągu muszą i chcą realizować swoje potrzeby. W bardzo szybki i dynamiczny sposób, odpowiadając na nie, wkracza w nasze życie wirtualna rzeczywistość z e-commerce i zakupami przez Internet, które z każdym miesiącem stanowią coraz większy udział naszych wydatków. To oczywiście ma również implikacje w rozwoju logistyki i jej przyszłości w nadchodzących latach. Przyszłości opartej zarówno na jak najszybszym spełnianiu potrzeb finalnych odbiorców, jak i możliwe największej integracji łańcucha logistycznego, w którym wszystkie elementy będą „spięte” w jednym systemie teleinformatycznym. Pozwoli to na bardziej efektywną pracę oraz obniżenie ryzyk występujących na połączeniach między poszczególnymi ogniwami procesu.
Równoczesny trend, który będziemy obserwować w nadchodzących latach, to dalsza konsolidacja firm w obszarze logistyki magazynowej i przepływów transportowych. Obecny czas mocno weryfikuje siłę poszczególnych organizacji wraz z ich zdolnością do adaptacji do nowych warunków. Rok 2020 to rok zmian, a zmiana, to z jednej strony duże wyzwanie, a z drugiej duża szansa. Nie wszystkie firmy poradzą sobie z zmianą sposobu myślenia i sposobu pracy. Nie wszystkie przetrwają ten proces. Natomiast firmy, które tego dokonają, wkroczą zdecydowanie silniejsze w nowe realia gospodarcze.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Yann Belgy, dyrektor zarządzający, ID Logistics Polska
To, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się dziś operatorzy czy przedsiębiorstwa handlowe, zależy od sektorów ich działalności. Specjalizacją ID Logistics jest logistyka kontraktowa, głównie dla retail, FMCG i e-commerce, a tu sytuacja nie jest jednoznaczna.

czytaj więcej »

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Tomasz Oczkowski, Commercial Director, FM Logistic Central Europe
Rok 2020 postawił nas wszystkich w nadzwyczajnej i niecodziennej sytuacji, był sprawdzianem dla łańcucha dostaw, ale unaocznił też jak ważną pełni on funkcję. Pandemia wzmogła świadomość, że wyłączenie, nawet na krótko, jakiegokolwiek oddziału dużej firmy logistycznej może mieć poważne konsekwencje dla wielu innych podmiotów, czy wręcz konkretnych grup konsumentów.

czytaj więcej »

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Rafał Nawłoka, prezes zarządu, DPD Polska
Wzrost zainteresowania e-handlem pociąga za sobą zwiększony popyt na usługi kurierskie. Podczas pierwszej fali pandemii e-commerce stał się dla wielu konsumentów sposobem na realizowanie niezbędnych zakupów – od sprzętu IT umożliwiającego pracę zdalną, po środki chemiczne czy kosmetyki, a nawet żywność.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter