Polska gospodarka – opinie

Polska gospodarka – opinie

Bogna Błasiak-Niciejewska, Corporate Communiaction Manager, Europe, Ekol Logistics
Polska gospodarka szybko rośnie, rozwija się również nasza branża. Dodatkowo mamy do czynienia z niskim bezrobociem, podwyżkami pensji oraz efektem 500 +. Wszystko to oznacza, że mamy w naszym kraju stosunkowo wysoki popyt wewnętrzny. Wymienione czynniki bezpośrednio wpływają na kondycję polskiej gospodarki.
Zagrożeniem dla gospodarki oraz całej branży logistycznej jest m.in. rosnące napięcie z Unią Europejską, co bezpośrednio wpływa na wizerunek Polski w oczach zagranicznych inwestorów.
Niski poziom bezrobocia, wzrost pensji, trudność z pozyskaniem pracowników stanowią duże zagrożenie dla wszystkich firm działających w naszym kraju. Branża logistyczna odczuwa ten aspekt bardzo dotkliwie – trudności z pozyskaniem kierowców są naszą codziennością. Warto podkreślić, iż przedsiębiorstwa świadczące usługi intermodalne znajdują się w lepszej sytuacji. W firmie Ekol, specjalizującej się w transporcie intermodalnym, wykorzystujemy własne promy czy dedykowane pociągi, a więc trasa przesyłki na odległość kilku tysięcy kilometrów jest realizowana w dużej mierze bez kierowcy, którego potrzebujemy na 100 czy 200 km na początku lub końcu drogi przesyłki.
Kolejny zagrożeniem jest fakt, iż Polska na tle innych państw jest mało innowacyjnym krajem, co przekłada się nie tylko na stosowane rozwiązania, ale też pozycję konkurencyjną naszego kraju. Warto tutaj dodać, iż w firmie Ekol posiadamy własny dział badań i rozwoju, który dysponuje rocznym budżetem 6 mln euro. 120 osób pracuje nad ponad 130 projektami, które m.in. udoskonalają oferowane przez nas produkty, a także rozwijają programy IT. Ciągle udoskonalamy oferowane rozwiązania, czy też inwestujemy w infrastrukturę, ale możemy oferować konkurencyjne rozwiązania przede wszystkim dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Yann Belgy, dyrektor zarządzający, ID Logistics Polska
To, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się dziś operatorzy czy przedsiębiorstwa handlowe, zależy od sektorów ich działalności. Specjalizacją ID Logistics jest logistyka kontraktowa, głównie dla retail, FMCG i e-commerce, a tu sytuacja nie jest jednoznaczna.

czytaj więcej »

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Tomasz Oczkowski, Commercial Director, FM Logistic Central Europe
Rok 2020 postawił nas wszystkich w nadzwyczajnej i niecodziennej sytuacji, był sprawdzianem dla łańcucha dostaw, ale unaocznił też jak ważną pełni on funkcję. Pandemia wzmogła świadomość, że wyłączenie, nawet na krótko, jakiegokolwiek oddziału dużej firmy logistycznej może mieć poważne konsekwencje dla wielu innych podmiotów, czy wręcz konkretnych grup konsumentów.

czytaj więcej »

Rynek logistyki 2020

Rynek logistyki 2020

Rafał Nawłoka, prezes zarządu, DPD Polska
Wzrost zainteresowania e-handlem pociąga za sobą zwiększony popyt na usługi kurierskie. Podczas pierwszej fali pandemii e-commerce stał się dla wielu konsumentów sposobem na realizowanie niezbędnych zakupów – od sprzętu IT umożliwiającego pracę zdalną, po środki chemiczne czy kosmetyki, a nawet żywność.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter