Aktualny numer: Logistyka Produkcji 30 (2018)

Problemy pierwszego świata

Ilość komentarzy, jaką zaowocowała informacja o planach sprzedaży Solarisa, dowiodła tylko tego, jak dobrą markę wypracowało sobie to przedsiębiorstwo w naszej gospodarce. Druga największa firma z branży motoryzacyjnej oparta na polskim kapitale, po objęciu roli europejskiego potentata, musi mierzyć z europejskimi problemami.

Kwestia sukcesji w firmach rodzinnych to problem, który chociażby w Niemczech znany jest od lat. Niestety nigdy nie wiadomo, czy plany, tworzone przez założycieli firmy znajdą kontynuatorów w dalszych pokoleniach. Wiele możliwości rozwoju, oferowanych we współczesnym świecie, sprawia, że atrakcyjniejsze okazują się inne drogi życiowe. Nie zazdrościmy dylematu, przed którym stoi teraz Solaris.

To wydanie Logistyki Produkcji poświęciliśmy jednak nie problemom firm rodzinnych, a nowoczesnym technologiom w produkcji. Okazja jest dobra, ponieważ trzydziesty numer naszego pisma zadebiutuje podczas Targów ITM, największego wydarzenia przemysłowego roku w Polsce.

Technologia i procesy produkcyjne to oczywiste połączenie, Usprawnienie pracy wytwórczej zaczęło się setki lat temu, zaś krokiem milowym na tej drodze były krosna tkackie. Nas jednak interesuje inny trend – to, jak technologie z samych procesów wytwórczych przechodzą do sfery zarządzania. Inwazja nowych technologii w obszarze kierowania fabrykami i całymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi jest bezprecedensowa.

W artykule dotyczącym 10 przełomowych technologii roku 2018 piszemy jednak nie tylko o rozwiązaniach dotyczących przemysłu. Dlaczego? Wielokrotnie już  okazywało się, że nowe technologie nie sprawdziły się w obszarze, dla którego zostały opracowane – po czym zyskiwały popularność w innej gałęzi gospodarki.

Śledzimy więc nowinki także spoza naszego światka i będziemy zastanawiać się, jak można je wykorzystać do usprawniania zarządzania fabrykami. A tymczasem, życzę miłej lektury i do zobaczenia na ITM.

Witold Zygmunt

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter