Aktualny numer: Logistyka Produkcji 16 (2014)

Optymizm nadal umiarkowany

Zbliżający się koniec roku skłania do refleksji nad stanem naszej gospodarki, patrząc na nią poprzez pryzmat firm produkcyjnych. Wskaźniki ekonomiczne, jak też komentarze płynące z samych przedsiębiorstw skłaniają do umiarkowanego optymizmu, choć nie da się ukryć, że mogło być lepiej.

Gospodarka nadal nie jest w stanie złapać równego oddechu i wzrost PKB oraz produkcji przemysłowej na przestrzeni roku przebiegał nierównomiernie. Szczególnie niepokojące sygnały pojawiły się na przełomie lata i jesieni , gdy wyniki były gorsze od oczekiwań i natychmiast pojawiły się złowieszcze wróżby. Na szczęście w kolejnych miesiącach wiatr znowu powiał w żagle fabryk i produkcja przyśpieszyła. Wszystko wskazuje na to, że rok zakończymy na wyraźnym plusie.

Pozostaje mieć nadzieję, że w 2015 roku kryzys zostawimy już daleko w tyle. Liczymy też na to, iż po rekordowym bieżącym roku inwestycje w Specjalnych Stref Ekonomicznych nie zwolnią tempa. Na pewno pomoże w tym wchodząca w życie od 1 stycznia zmiana w ustawie, ułatwiająca działalność przedsiębiorstw w SSE. W jej myśl, możliwe będzie m.in. wcześniejsze złożenie wniosku o przyznanie pomocy publicznej do ministra gospodarki, gdy duży przedsiębiorca planuje inwestycję na gruncie nieobjętym strefą w dniu złożenia wniosku.

Mile zaskoczyła duża frekwencja na najważniejszym dla nas wydarzeniu jesieni – konferencji Manufacturing Summit. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że warto organizować takie imprezy, bowiem menedżerowie polskich firm produkcyjnych dążą do poszerzania swojej wiedzy i poszukiwania rozwiązań, zapewniających poprawę efektywności swojej pracy. Takie podejście sprawia, że wszyscy możemy być spokojni o przyszłość sektora produkcyjnego w Polsce.

To już ostatnie w tym roku wydanie Logistyki Produkcji. Korzystając z tej okazji w imieniu całego zespołu dziękuję za Państwa obecność na organizowanych przez nas wydarzeniach oraz lekturę naszego pisma. Życzymy Czytelnikom Wesołych Świąt oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, który – mamy nadzieję – także spędzą Państwo z Logistyką Produkcji.

 

Witold Zygmunt

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter