Aktualny numer: Logistyka Produkcji 14 (2014)

Zwycięski marsz informatyzacji

Postępująca od lat informatyzacja wszystkich dziedzin życia nie mogła ominąć przedsiębiorstw produkcyjnych. Proces fizycznego wytwarzania nowych wyrobów jest w coraz większym stopniu wspierany przez rozwiązania informatyczne, dzięki którym można produkować szybciej, efektywniej, taniej i lepiej.

Sposób, w jaki systemy informatyczne dostosowują się do wymagań nowoczesnych firm produkcyjnych jest fascynujący. Liczba dostępnych na rynku rozwiązań wspierających zarządzanie produkcją stale rośnie i ich twórcy są zmuszeni do oferowania coraz bardziej zaawansowanego oprogramowania, aby spełnić wszelkie wymagania klientów. Nowe systemy stają się prostsze w obsłudze, łączą w sobie szereg funkcjonalności oferowanych wcześniej przez oddzielne rozwiązania, umożliwiają współpracę z funkcjonującym już w firmie oprogramowaniem a ich elastyczność umożliwia dostosowanie się do specyficznych wymagań, jakie stawiają poszczególne przedsiębiorstwa.

O tym, jakie rozwiązania są najczęściej spotykane w polskich firmach produkcyjnych, jak będzie się zmieniać oprogramowania i co stanowi problem przy wdrażaniu systemów, rozmawialiśmy z dostawcami systemów IT. Okazuje się – co nie jest zaskoczeniem – że ERP był, jest i będzie podstawą skutecznego działania fabryk, lecz rośnie świadomość firm dotycząca możliwości dalszej optymalizacji produkcji, a wraz z nią popularność rozwiązań typu MES i APS.

Gwałtowny rozwój informatyzacji wpływa nie tylko na działalność firm produkcyjnych, lecz również na zachowanie odbiorcy ich produktów. Klient żyjący w epoce Internetu cechuje się rosnącą świadomością swoich realnych potrzeb, co przekłada się na konieczność zmiany zasad postępowania przedsiębiorstw. O tym, jak konsument staje się prosumentem, pisze Kryspin Wiśniewski.

W tym wydaniu Logistyki Produkcji podsumowujemy także naszą konferencję, która odbyła się w kwietniu. Po sukcesie Areny Produkcji już dziś liczę na spotkanie z Państwem na naszym kolejnym wydarzeniu – konferencji Manufacturing Summit, zaplanowanej na listopad.

Witold Zygmunt

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter