Aktualny numer: Logistyka Produkcji 5 (2012)

Zderzenie kultur biznesowych

Szanowni Czytelnicy,

Pierwsze miesiące 2012 roku przyniosły polskim logistykom i producentom garść odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania dotyczące siły polskiej gospodarki, broniącej się przed kolejnymi falami kryzysu. Po styczniowym ożywieniu w polskim przemyśle przejawiającym się większą ilością zamówień i rosnącym eksportem, w lutym nastąpiło – odsunięte w czasie lecz przewidywane – spowolnienie. Indeks menedżerów logistyki PMI, publikowany przez HSBC i Markit Economics, spadł w lutym do poziomu 50 pkt. z 52,2 pkt. w styczniu. Oznacza to, że Polska stanęła na granicy stagnacji w sektorze przemysłowym. W kolejnych miesiącach możliwe jest spowolnienie dynamiki produkcji przemysłowej – podkreślają analitycy z ING w „Rzeczpospolitej”. Nie najlepsze informacje nadpływają również z rynku pracy.
Mimo czarnych chmur nad Europą polskie przedsiębiorstwa utrzymały poziom inwestycji z czwartego kwartału ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę wzrost PKB w ostatnich trzech latach, Polska wypada dużo lepiej niż pozostałe kraje unijne. W pierwszym kwartale obniżył się wskaźnik cen środków produkcji, jak i cen wyrobów gotowych, mimo napięcia na rynkach paliwowych, co przełożyło się bezpośrednio na wyhamowanie tempa inflacji. Rynek wewnętrzny z napięciem czeka na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, co z jednej strony ma przynieść wzrost konsumpcji prywatnej, a z drugiej zakończenie inwestycji infrastrukturalnych stanowiących jedno z kół napędowych rodzimej gospodarki.
Na organizowanych przez Wydawnictwo Eurologistics w bieżącym roku konferencjach i seminariach spróbujemy nakreślać kierunki zmian zachodzące w łańcuchach dostaw, wymuszonych w dużej mierze przez postępującą customizację produkcji. Międzynarodowi eksperci z dziedziny łańcuchów dostaw, produkcji, zarządzania przedstawią nowe koncepcje i rozwiązania pozwalające „rozwinąć żagle” w niełatwym dla świata biznesu okresie. O konkurencyjności logistycznych firm w 2012 r. zadecyduje gotowość do podejmowania odważnych inicjatyw w postaci np. autorskich innowacji, optymalizacji i szeroko zakrojonych wdrożeń.
W pierwszym numerze Logistyki Produkcji w 2012 r. znajdą Państwo przykłady sukcesu w skali europejskiej i światowej polskich producentów. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA należą do nielicznych przykładów udanej prywatyzacji pracowniczej, stosowanej na początku budowy gospodarki wolnorynkowej.
Ze swej strony chciałbym serdecznie podziękować autorom, ekspertom i czytelnikom za wsparcie i wiedzę, którą dzielili się na łamach Logistyki Produkcji w ciągu pierwszego roku ukazywania się czasopisma.

Przemysław Ozga, zastępca redaktora naczelnego

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter