Aktualny numer: Logistyka Produkcji 4 (2011)

Firmowa ziemia obiecana MSP

 Szanowni Państwo,

Cztery na pięć największych przedsiębiorstw w Europie Środkowej odnotowało wzrost przychodów w 2010 r. wynika z opublikowanego w Eurologistics nr 5/2011 Rankingu CE TOP 500, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte oraz dziennik „Rzeczpospolita”. Mimo znacznego wzrostu większości firm ujętych w zestawieniu nie udało się osiągnąć obrotów z przed kryzysu – przychody 500 największych firm z regionu o wartości 612 mld euro były wyższe o 17 proc. w porównaniu do roku 2009, jednak ciągle niższe o 4 proc. w stosunku do 2008 r. W gronie największych firm regionu najbardziej wzrosła liczba przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego. Najdynamiczniej rozwijają się firmy z branży wyrobów przemysłowych, która odnotowała blisko 23 procentowy wzrost przychodów w 2010 r. U podstaw tak dobrych wyników w sektorze leżą wzrost cen surowców oraz poprawa popytu na dobra produkcyjne zarówno na rynkach eksportowych, jak i w regionie.

Wyniki dużych firm produkcyjnych regionu mogą być przykładem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na rynku europejskim dochodzi do przeobrażeń w skali makro. Model biznesowy MŚP, oparty o kryterium ceny, przestał decydować o ich przewadze konkurencyjnej. Na tym polu dominują rynki wschodzące, dlatego produkcja znana z przeszłości w Europie, umarła. Firmy europejskie muszą szukać rozwiązań w alternatywnych modelach produkcji np. o wysokiej wartości dodanej wspartej przez odpowiednią adaptacyjność przedsiębiorstwa. Cele, jakie wyznaczą sobie MŚP, nie zostaną jednak osiągnięte bez właściwych narzędzi dopasowanych do struktury i rozmiarów organizacji. Takimi narzędziami są z pewnością Strategiczna Karta Wyników, metoda Kaizen, czy koncepcja Lean, która stała się jedną z dróg do firmowej ziemi obiecanej. Nie pozostanie w niej jednak długo firma produkcyjna, w której kuleje kontrola przepływu materiałów. O tym, jak sprawić, aby materiały nie znikały w drodze z magazynu przyprodukcyjnego na produkcję, pisze w artykule „Czy dwa plus dwa równa się cztery?” Włodzimierz Połoz. Odwiedziliśmy również fabrykę firmy Solaris, gdzie powstają szyte na miarę autobusy. Życzę owocnej lektury.

Zastępca redaktora naczelnego                                                                                 
Przemysław Ozga 

Przemysław Ozga

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter