Aktualny numer: Logistyka Produkcji 2 (2011)

Lean Management

Szanowni Państwo,

Model biznesowy Lean, który zaczyna się od przywódcy, to niekończąca się podróż potrzebująca silnej dyscypliny w organizacji. Menedżer, aby stać się Lean liderem musi opuszczać swoje biurko i obserwować, co się dzieje w jego zakładzie produkcyjnym. Dzięki temu uczy się, gdzie znajdować marnotrawstwo, jak je likwidować. Tam też zmierzy efektywność komunikacji horyzontalnej i wertykalnej w firmie. Najdłuższa podróż Lean odbywa się między uszami człowieka, podkreśla na każdym kroku John Burton, praktyk Lean Management, wiceprezydent Smiths Detection.

Poprawnie wdrożona i zarządzana koncepcja Lean niesie za sobą oczywiste korzyści. Jednak czasem w wyniku w koncepcji Lean mogą pojawić się pęknięcia. Pisze o tym w artykule „Zagrożenia Lean Management” Janusz Pieklik. Okazuje się, że nierzetelny dostawca może stać się piętą achillesową, która poprzez doprowadzenie do wstrzymania produkcji może osłabić największego giganta.

Rynki o postępującej kastomizacji produktu i nieprzewidywalnym popycie umiejętności zwinnego (Agile) reagowania na szanse i permanentne zmiany w środowisku gospodarczym. Przedsiębiorstwo Agile z kluczowymi kompetencjami w danej dziedzinie, ze swoją elastycznością zasobów ludzkich i swoich procesów biznesowych wypierają lub zastępują duże koncerny – pisze na naszych łamach Jacek Rudnicki. Charakteryzuje je zdolność do tworzenia wirtualnych przedsiębiorstw lub korporacji. Współczesne firmy łączą się w klastery, wnosząc do nich swoje najlepsze kompetencje, dzięki czemu powstaje swoista „drużyna marzeń”, która jest najlepsza pod każdym względem, a przez to wysoce konkurencyjna.

W fotoreportażu drugiego numeru Logistyki Produkcji przedstawiliśmy pierwszą fabrykę Husqvarny w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowy obiekt w Mielcu, powstał od podstaw w Specjalnej Strefie Ekonomicznej i od pierwszego produktu, który zszedł z linii produkcyjnej, prowadzona jest „produkcja na czas”, co pozwala zrównoważyć sezonowy popyt na rynku sprzętu ogrodowego.

Zapraszam do lektury
 
Zastępca redaktora naczelnego
Przemysław Ozga

Przemysław Ozga

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter