Aktualny numer: Logistyka Produkcji 1 (2011)

Uniwersytet w fabryce

Szanowni Państwo,

 Logistyka produkcji w znacznym uogólnieniu to zapewnienie optymalnego przepływu materiałów i informacji w fabryce. Pierwszy numer Logistyki Produkcji poświęciliśmy w znakomitej części zagadnieniu Lean Management, zaczerpniętego przez świat biznesu od zmagających się obecnie z klęską naturalną Japończyków. O powstaniu i rozwoju koncepcji „Szczupłego Zarządzania” można przeczytać m.in. w wywiadzie z Jamesem Womackiem, absolwentem Harvardu i twórcą jednostki badawczej Lean Enterprise Institute. Okazuje się, że prawdziwe rozwiązanie polega nie na mnożeniu narzędzi do zarządzania, lecz na stworzeniu systemu, który nastawiony byłby na efekty i ograniczał marnotrawstwo. Twórca koncepcji Lean Management twierdzi również, że najlepszym uniwersytetem jest fabryka. Podzielamy tę opinię, dlatego aby przedstawić Czytelnikom Toyota Production System, odwiedziliśmy fabrykę koncernu Toyota Material Handling Europe w Mjolby w Szwecji, gdzie wdrażane są metody szczupłego zarządzania: Muda, Kaizen i Kanban. Efekty wizyty prezentujemy w fotoreportażu.

Skuteczne zarządzanie produkcją to swoisty balans pomiędzy nadprodukcją i niedoborem, w oparciu o długofalowe strategie i koncepcje produkcji, przy nieustannie zmiennym popycie. Małe i średni przedsiębiorstwa produkcyjne, aby przetrwać na rynku, muszą posiadać wizje firmy w dłuższej perspektywie czasu oraz umiejętność przekształcania zmian rynkowych w sprzymierzeńca motywującego do rozwoju. O tym m.in. w artykułach „Zdolność przystosowania” oraz „Grzech pierworodny zarządzania firmą”. 

Coraz szersze zastosowanie na linii produkcyjnej znajdują Systemy IT. W optymalizacji oraz szybkim reagowaniu na niepożądane sytuacje w fabryce, pomocne okazują się dedykowane rozwiązania informatyczne dla produkcji. Systemy typu MES mają być odpowiedzią na mniej elastyczne i zbyt późno informujące o zmianach w produkcji systemów ERP. O dziesięciu porażkach i sukcesach tych drugich pisze na naszych łamach Janusz Pieklik.

Zapraszam do lektury
 
Zastępca redaktora naczelnego
Przemysław Ozga

Przemysław Ozga

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter