Aktualny numer: Logistyka Produkcji 29 (2018)

Bliżej, niż myślimy

Niezwykle interesująca rozmowa, jaką miałem okazję odbyć z panem Jashem Bansidharem, zaskoczyła mnie szczególnie w jednym względzie. Mój rozmówca, zawodowo związany z opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań Przemysłowego Internetu Rzeczy, nie wahał się twierdzić, że już najbliższe 2-3 lata przyniosą ogromne postępy w wykorzystywaniu zaawansowanych rozwiązań Przemysłu 4.0.
Średnioterminowe prognozy zazwyczaj nie są konikiem ekspertów ze wszelkich dziedzin związanych z biznesem. Zdecydowane opinie wymagają odwagi, bowiem już za kilka lat mogą zostać boleśnie zweryfikowane – dlatego łatwiej jest snuć wizje w perspektywie kilku dekad. Pan Bansidhar, z racji stykania się w swojej pracy z liderami europejskiego przemysłu, nie ma jednak wątpliwości, że wielkie zmiany stoją u bram fabryk.
Nie zaskoczyły mnie za to ciepłe słowa mojego rozmówcy o Polsce i jej znaczeniu na mapie Europy. Jesteśmy wręcz rozpieszczani takimi komplementami – wiele mówił o tym chociażby podczas konferencji Manufacturing Summit Fabio Pommella z Whirlpoola. Miło jest słuchać takich opinii, ale nie można zaprzestać pracy nad ciągłym rozwojem prowadzonych u nas operacji.
Na szczęście nie zapominamy o tym aspekcie, czego dowodzą wyniki najnowszej edycji badania Supply Chain Designer. Po raz kolejny postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób działające u nas firmy produkcyjne i handlowe optymalizują działania w łańcuchach dostaw. Znaleźliśmy dziesiątki projektów, które dowodzą, że nasi menedżerowie nie boją się wyzwań i są w stanie zarazić współpracowników swoim entuzjazmem i ambicją.
Ostatecznie nagrodziliśmy pięć najlepszych projektów. Grono laureatów jest niezwykle zróżnicowane – od producenta AGD do firmy działającej w branży geotechniki. Mianownik był jednak wspólny: każdy projekt został dogłębnie przemyślany, a do wstępnych założeń związanych z jego realizacją szybko dochodziły kolejne, przez co rozszerzał się zakres obszarów, które udawało się usprawniać.
Gromadzenie i wyróżnianie tak doskonale prowadzonych projektów to czysta przyjemność. Zapraszam na stronę 40, gdzie prezentujemy nagrodzonych i ich działania – a ja nie mogę się już doczekać poznania projektów, które pojawią się w edycji 2018.

Witold Zygmunt

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter