Aktualny numer: Logistyka Produkcji 25 (2017)

Sektor o wielu twarzach

Hasło „Oblicza nowoczesnej produkcji”, które towarzyszy tegorocznej edycji konferencji Arena Produkcji, jak mało które pasuje do opisu poletka naszych zainteresowań. Ogromna liczba zmiennych, z którymi muszą liczyć
się firmy produkcyjne, sprawia, że ich biznes wymaga nieustannej uwagi i dbałości o każdy szczegół.
Efekty zaangażowania kadry zarządzającej są widoczne. Przez ostatnie kilka lat sporo mówiło się o tym, że przegrywamy walką o największe inwestycje z branży motoryzacyjnej z naszymi sąsiadami. Oto jednak, jak dowiadujemy się z raportu Delloite, część firm które zainwestowały na Słowacji, Węgrzech czy w Czechach, w drugim podejściu wybrałaby Polskę. My już niemal zdążyliśmy zapomnieć o problemie jakim jest korupcja, tymczasem w Rumunii czy Bułgarii ankietowane firmy widzę w niej zagrożenie. Narzekamy na brak pracowników, ale tuż za naszą południową granicą jest jeszcze gorzej. Efektem są zakusy Czechów, którzy coraz aktywniej poszukują pracowników do swoich fabryk na Śląsku.
 Oczywiście, nie widzimy wszystkiego przez różowe okulary. Wysychający rynek pracy jeszcze nie nauczył części firm jak dużym skarbem jest lojalna załoga. System prawny i podatkowy w Polsce jest obiektem krytyki, zaś koszty energii dla firm są najwyższe w naszym regionie. Staramy się zatem zwracać uwagę na kwestie okołoprodukcyjne i prócz usprawnień procesowych promować strategie efektywności energetycznej czy podejście proekologiczne, a także nie myśleć o produkcji w oderwaniu od całego łańcucha dostaw.
Na koniec, polecić uwadze Czytelników pragnę obszerny dział Najlepsze praktyki w łańcuchach dostaw i produkcji. Stanowi on pokłosie zeszłorocznego programu badawczego Supply Chain Designer. Nagrodziliśmy w nim kilkanaście projektów, zrealizowanych w działających w Polsce firmach. Choć nie wszystkie one dotyczą bezpośrednio obszaru produkcji, nie mogliśmy się oprzeć pokusie zaprezentowania ich choć pokrótce na łamach naszego pisma. Każdy projekt jest bowiem przykładem wyjątkowo twórczego myślenia i dowodzi wysokiego poziomu, jaki reprezentują polscy menedżerowie.

Witold Zygmunt

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter