Aktualny numer: Logistyka Produkcji 21 (2016)

Wielcy o rewolucji

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych na świecie, odbyło się w tym roku pod hasłem „Opanowywanie czwartej rewolucji przemysłowej”. Nie trzeba już zatem nikogo przekonywać, że żyjemy w okresie przełomowych zmian w światowej gospodarce. Na naszych łamach już nieraz wspominaliśmy o tym, jak wielkie znacznie będzie miała czwarta rewolucja przemysłowa. Miło jednak wiedzieć, że podmuch rewolucji poczuli też najwięksi ekonomiści na świecie. Przemysł 4.0 okazał się być ważniejszym tematem niż kryzys migracyjny, czy dyżurna kwestia problemów ekologicznych, omawianych w dalszej kolejności. Czym wyróżnia się czwarta rewolucja przemysłowa? Zdaniem Klausa Schwaba, założyciela Światowego Forum Ekonomicznego, przede wszystkim ogromną szybkością. Pierwsze trzy rewolucje przemysłowe rozwijały się przez dekady, aktualna ma tempo tsunami. Rozmachu dodaje jej fakt, iż czwarta rewolucja przemysłowa nie dotyczy tylko jednej strefy jak nowe czujniki czy inteligentne sieci, ale również nanotechnologii, druku 3D czy rozwoju nowoczesnych materiałów. Wyjątkowo łatwy dostęp do nowych technologii, wynikający z powszechności Internetu, sprawia, że rewolucja ta osiąga niespotykane tempo. Trzecia różnica to fakt, że obserwowane innowacje obejmują całe systemy i wpływają na wzajemne powiązania wszystkich składowych procesu wytwórczego. Ważnym głosem w dyskusji była też kwestia wpływu nowych technologii na miejsca pracy. Uczestnicy Forum podkreślali, że czwarta rewolucja przemysłowa ma za zadanie poprawić wzrost gospodarczy, ale nie za cenę zwiększenia bezrobocia i nierówności społecznych. Ludzie będą musieli dostosować się nowych reguł i postawić na umiejętność współpracy z nowymi technologiami oraz pozyskać nowe kompetencje. O tym mówiono na szczycie. Wracamy jednak do naszej codzienności i nieustannie zastanawiamy się na tym, jak uczyć się od innych i wybierać te elementy nowych
idei i technologii, które pomogą rozwijać polskie firmy produkcyjne, borykające się z problemami o których nie słychać w Davos. Znakomitą okazją do tego są konferencje Logistyki Produkcji. W tym roku zaczynamy spotkania z Państwem od dwóch edycji Areny Produkcji. We Wrocławiu i w Warszawie będzie okazja do zebrania solidnej dawki wiedzy i znalezienia odpowiedzi na wiele pytań. Zatem – do zobaczenia!

Witold Zygmunt

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter