Aktualny numer: Eurologistics 108 (2018)

Na wstępie

Brak pracowników i trudności z zatrzymaniem ich w przedsiębiorstwach to jeden z większych problemów, z którym muszą zmierzyć się firmy z branży logistycznej działające w Polsce. Sposobem na przywiązanie pracowników do miejsca pracy jest między innymi zapewnienie im dobrych warunków na jej wykonywanie. Znaczenie ma wszystko – dostęp do światła dziennego, widok z okna, odpowiednia ilość przestrzeni dostosowanej do rodzaju wykonywanych zadań, bezpieczeństwo, ale i miejsce odpoczynku. Dbanie o satysfakcję pracowników i atmosferę w pracy, dostosowanie budynków pod kątem zapewnienia przyjaznego środowiska stało się już w wielu przedsiębiorstwach standardem.
Brak pracowników doskwiera również branży
transportowej. W perspektywie kilku lat przewoźników drogowych czeka zwiększenie kosztów osobowych. Wpływ na tę sytuację mają m.in. wzrost poziomu wynagrodzeń i wprowadzanie kolejnych regulacji, których celem jest ograniczenie dostępu do rynku pracy w Europie Zachodniej osób zatrudnionych w krajach Europy Środkowej. Jakie skutki może przynieść oczekiwany wzrost kosztów osobowych w przedsiębiorstwach transportowych i w jakim stopniu wpłynie na tę sytuację rynek pracownika?
Wzrost wynagrodzenia, przyjazne warunki pracy z pewnością wpływają na poziom zadowolenia każdego pracownika. Z badania „Stres i satysfakcja 2018” wynika, że bardzo ważnymi czynnikami mającymi wpływ na satysfakcję z pracy są dobra atmosfera oraz pozytywne relacje. A co o szczęściu i satysfakcji sądzi prof. Maciej Błaszak? Dążenie do szczęścia oznacza dążenie do rezultatów, które motywują nas do działania. Okazuje się, że jedną z najsilniejszych nagród, która pobudza nas do działania jest zmienność. Wracając do pracy… Z badań przeprowadzonych przez Daniela Kahnemana wynika, że dojazdy do pracy otwierają listę czynności obniżających nasze poczucie szczęścia. Na przeciwległym biegunie znajduje się seks i kontakty towarzyskie. Prof. Błaszak przytacza również kanadyjskiego ekonomistę Johna F. Helliwella, który wykazał,
że zawiązanie choć jednej przyjaźni przez osobę samotną podwyższa jej poczucie szczęścia tak, jak trzykrotne zwiększenie zarobków.

Kinga Wiśniewska

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter