Aktualny numer: Eurologistics 103 (2017)

Na wstępie

Dobra koniunktura w gospodarce sprzyja rozwojowi branży logistycznej. Rosnąca konsumpcja wpłynęła na wzrost zapotrzebowania na dystrybucję i zakłady produkcyjne. Nie bez znaczenia pozostaje również przenoszenie handlu tradycyjnego do sieci i nieustanny rozwój branży e-commerce. Rynek logistyki w mijającym roku kolejny raz wskazał rosnącą dynamikę sprzedaży usług i zgodnie z prognozą tempo wzrostu w przyszłym roku ustabilizuje się na obecnym poziomie (12%). Z corocznego badania Operator Logistyczny Roku 2017 wynika, że większość przebadanych firm osiągnęła dwucyfrowy wzrost sprzedaży, a szacunki na przyszłość nadal przewidują wzrost. Choć więc sukcesami kończymy 2017 rok w branży logistycznej, to duży niepokój budzi powszechnie odczuwany niedobór pracowników. W opinii menedżerów firm logistycznych, z którymi zostały przeprowadzone wywiady na potrzeby badania, stanowi on największą barierę rozwoju dla branży. Braki kadrowe stają się głównym elementem ryzyka w działalności biznesowej firm logistycznych – niepewność dotyczy nie tylko wysokości stawek za pracę, ale także dostępności pracowników.
Aby zoptymalizować koszty w logistyce, firmy będą przeorganizowywać procesy dostaw. Wzrost kosztów pracy powoduje, że niskich stawek nie da się już bardziej obniżyć. Z badania wynika, że optymalizacja kosztów własnych firm logistycznych wpłynie na zmianę struktury rynku – wzrośnie udział logistyki kontraktowej i pogłębi się specjalizacja usług.
Rozmawiamy o rynku, wzrostach, kosztach, zyskach, a tymczasem… od pieniędzy ważniejsza bywa dla nas sprawiedliwość. Z badania ludzkich potrzeb przeprowadzonego w różnych kulturach za pomocą gry w ultimatum wynika, że ludzie wolą stracić jedną trzecią pieniędzy znajdujących się w puli, byle ukarać człowieka, który nie respektował ich potrzeby bycia sprawiedliwie traktowanym.

Kinga Wiśniewska

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter