Aktualny numer: Eurologistics 87 (2015)

Big data to potężny oręż

Tak jak wszechświat jest nieskończony, tak niekończona jest ilość informacji, która do nas dociera. Firmy gromadzą i przetwarzają ogromne ilości informacji. Wynika to ze wzrostu znaczenia multimediów oraz powstawania coraz nowszych technologii umożliwiających tworzenie, zapisywanie i przesyłanie danych. Szybki rozwój Internetu sprawił, że ilość informacji, które wytwarzamy, gromadzimy i do których mamy dostęp, jest tak wielka, że przekracza możliwości tradycyjnych narzędzi do ich przetwarzania i analizowania. Dane te są liczone już nie w megabajtach, lecz w terabajtach lub petabajtach. Big data to potężny oręż w walce na coraz bardziej konkurencyjnym rynku w różnych obszarach. Te firmy, które będą potrafiły skutecznie zarządzać i wykorzystywać te nieustannie powiększające się zbiory danych zaczerpnięte z wielu odmiennych źródeł – wygrają. Nie wszystkie jednak gromadzone przez firmy dane są istotne z punktu widzenia prowadzenia ich działalności. Cała sztuka w umiejętnym przeczesywaniu gromadzonych zbiorów danych i profilowaniu ich pod kątem celów biznesowych firmy. Big data to nie wszystkie gromadzone przez firmy informacje. Pojęcie to odnosi się do zbiorów danych, których rozmiary przekraczają zdolności zwyczajnych narzędzi do ich gromadzenia, przechowywania, zarządzania i analizowania. Według badań Forrester Research organizacje analizują jedynie 12% wszystkich gromadzonych danych. Tymczasem menedżerowie wiedzą, że nie można zarządzać czymś, czego nie da się zmierzyć, dlatego muszą analizować informacje, przechowywane na coraz potężniejszych serwerach, aby przygotowywać coraz lepsze prognozy, a tym samym podejmować obarczone mniejszym ryzykiem decyzje. Tylko wówczas mogą mieć pewność, że zarządzają bazując na twardych danych, a nie na intuicji. Dlatego gromadzone w firmach zbiory mają ogromny potencjał, by zrewolucjonizować sferę zarządzania. Na znaczeniu będą wiec zyskiwać umiejętności menedżerskie związane z pozyskiwaniem informacji, wyłuskiwaniem istotnych dla rozwoju firmy danych, jak i budowaniem modeli analitycznych w celu wykorzystania nowych szans biznesowych w szybko zmieniającym się otoczeniu. Do analizy big data wykorzystuje się narzędzia technologiczne, które pozwalają na analizowanie danych na bardziej zaawansowanym poziomie. Narzędzia te znajdują już zastosowanie m.in. w logistyce. Dzięki nim dane zgromadzone w wielu niekompatybilnych i wydawałoby się niemających ze sobą nic wspólnego systemach, bazach i serwisach internetowych zostają przetworzone i połączone, dając spójny obraz badanej sytuacji czy firmy. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos big data uznano za nowy składnik aktywów firm, który przyrównano nawet do nowej ropy naftowej gospodarki światowej.

Alicja Kostecka - zastępca redaktora naczelnego

Gospodarka

Logistyczny potencjał rynków wschodzących

Logistyczny potencjał rynków wschodzących

W nadchodzącej dekadzie świat będzie postrzegany jako rozwój gospodarek od zachodu do wschodu i od północy do południa. Gwałtowny wzrost gospodarczy w Azji i mniejszy udział Ameryki Północnej i Europy będzie miał wpływ na życie miliardów ludzi.

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Sprawna dystrybucja to przewaga na rynku

Sprawna dystrybucja to przewaga na rynku

Centra logistyczno - dystrybucyjne całkowicie zmieniły funkcjonowanie hipermarketów, supermarketów i sklepów dyskontowych, wpłynęły na zmianę ich wewnętrznych procedur i zakres działania, a tym samym zwiększyły i poprawiły ofertę skierowaną do bezpośredniego klienta.

Ściana wschodnia niedoinwestowana

Ściana wschodnia niedoinwestowana

Z prof. dr. hab. Maciejem Stajniakiem, kierownikiem Katedry Podstaw Logistyki w Wyższej Szkole Logistyki i Głównym Specjalistą ds. Logistyki w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, rozmawia Janusz Mincewicz.

E-commerce

Handel bez granic

Handel bez granic

Rynek e-commerce stanowi dużą szansę dla rozwoju zarówno nowych, jak i istniejących firm ze względu na stosunkowo niskie bariery wejścia, oczekiwany wzrost polskiego rynku oraz duży potencjał do rozwoju w innych krajach UE.

Najważniejsza jakość i szybkość obsługi

Najważniejsza jakość i szybkość obsługi

Po raz siódmy serwis Opineo ogłosił roczny ranking najlepiej ocenianych sklepów internetowych. Wyróżnionych zostało 250 e-sklepów w 17 kategoriach.

Kierunek - omnikanałowość

Kierunek - omnikanałowość

W marcu odbył się drugi Kongres Dyrektorów E-commerce, organizowany przez Grupę Unity. Podczas dwóch merytorycznych dni, kilkunastu godzin prelekcji oraz dyskusji rozmawiano o najgorętszych trendach w e-commerce, najskuteczniejszych narzędziach wsparcia handlu internetowego oraz o możliwościach, jakie dają nowe technologie, w kontekście najważniejszych wyzwań branży.

ABC logistyki

Wyścig do rynku

Wyścig do rynku

Przychody 250 największych detalistów wyniosły w ostatnim roku obrotowym (kończącym się najpóźniej w czerwcu 2014 r.) 4,35 biliona dolarów. Oznacza to wzrost o 4,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Detaliści zawdzięczają ten wzrost głównie ekspansji na rynkach wschodzących.

Klient jest smart

Klient jest smart

W marcu br. w Warszawie odbyła się siódma edycja konferencji Poland & CEE Retail Summit 2015, w której uczestniczyło blisko tysiąc osób. Podczas tegorocznego spotkania branży retail w Polsce silnie akcentowano rosnące aspiracje i wymagania klientów oraz handlu on-line.

Vested outsourcing

Dostawca usług logistycznych – klient

Dostawca usług logistycznych – klient

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez firmy przymierzające się do modelu współpracy typu Vested brzmi w jaki sposób zbudować model rozliczeń, który wspierałby relacje wygrany–wygrany. To właśnie zbudowanie modelu rozliczeń, zachęcającego dostawcę do innowacyjności i ciągłego doskonalenia procesów, jest zwieńczeniem procesu negocjacji w duchu wygrany–wygrany.

Outsourcing

Brygady do zadań specjalnych

Brygady do zadań specjalnych

Coraz więcej firm decyduje się na delegowanie na zewnątrz zadań związanych z procesami sprzedaży. Na rynku wygrywają dostawcy usług stawiający na inwestycje w infrastrukturę i technologie. To właśnie dostęp do wiedzy, zasobów i doświadczenia partnera zewnętrznego stają się dziś kluczowym argumentem przemawiającym za outsourcowaniem działań handlowych i wspierających sprzedaż. Rynek outsourcingu sprzedaży jest rozdrobniony, ale systematycznie podlega konsolidacji.

Systemy Informatyczne

Big data to potężne źródło wiedzy

Big data to potężne źródło wiedzy

Według badań Forrester Research organizacje analizują jedynie 12% wszystkich gromadzonych danych. Tymczasem firmowe serwery pęcznieją z roku na rok coraz szybciej, wydatnie zwiększając koszty utrzymania.

Intralogistyka

Podnośniki napędzane wodorem

Podnośniki napędzane wodorem

Wiele wskazuje na to, że rok 2015 upłynie w intralogistyce pod znakiem ekologii. Z rynku docierają dane o rosnącym zainteresowaniu wózkami elektrycznymi. Na coraz szerszą skalę wdrażane są rozwiązania działające w oparciu o ogniwa paliwowe.

Wywiady "Eurologistics"

Chcemy być wiodącymi portami na południu Bałtyku

Chcemy być wiodącymi portami na południu Bałtyku

Z dr. Zbigniewem Miklewiczem, prezesem zarządu Morskich Portów Szczecin - Świnoujście, rozmawia Janusz Mincewicz.

Transport

Rekordowy poziom frachtu morskiego

Rekordowy poziom frachtu morskiego

W 2014 r. po raz kolejny główne porty morskie w Polsce poprawiły poziom obrotów przeładunkowych osiągając wartość 75,1 mln ton.

Podaż większa od popytu

Podaż większa od popytu

Patrząc z polskiej perspektywy na rozwój rynku morskich przewozów kontenerowych łatwo o optymizm. Przeładunki kontenerów w portach rosną z dwucyfrową dynamiką, otwierane są nowe połączenia intermodalne, a handel zagraniczny, w tym szczególnie eksport, od wielu miesięcy rośnie.

Sukces w przewozach intermodalnych

Sukces w przewozach intermodalnych

Transport intermodalny na dobre zagościł już w rzeczywistości transportowej Polski. Wielu klientów podkreśla, że nie wyobrażają sobie transportu swoich ładunków w inny sposób jak tylko przy użyciu rozwiązań intermodalnych.

Potencjał dla wzrostu

Potencjał dla wzrostu

Transport lotniczy jest jednym z elementów infrastruktury gospodarczej kraju i jednocześnie najszybszym, najdroższym oraz najbardziej efektywnym rodzajem przewozów. W zglobalizowanej gospodarce ma on szczególne znaczenie w przewozach międzykontynentalnych. Dostępność i jakość tego rodzaju transportu stanowi olbrzymią siłę napędową dla rozwoju kraju.

Dwie linie kolejowe

Dwie linie kolejowe

Kirgistan jest krajem górzystym, o powierzchni 198,5 tys. km2, położonym w Azji Centralnej, którego 33% obszaru leży powyżej 3000 m n.p.m. Kraj nie posiada dostępu do morza.

Relacje

Intermodal to konieczność

Intermodal to konieczność

Megatrendy a wyzwania dla transportu multimodalnego - pod takim hasłem odbywała się kolejna edycja konferencji Multimodalna Europa, która miała miejsce w Warszawie 19 marca 2015 r. W konferencji uczestniczyło 250 menedżerów branży logistyczno-transportowej zainteresowanych usługami intermodalnymi i multimodalnymi, którzy mogli wysłuchać interesujących prelekcji na temat organizacji usług transportu intermodalnego oraz zadać pytania biorącym udział w dwóch debatach ekspertom.

Bezpieczne łańcuchy dostaw

Bezpieczni w pracy

Bezpieczni w pracy

Blisko 35 proc. pracujących Polaków, zbadanych przez Millward Brown na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy, zadeklarowało, że ich praca niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Przedsiębiorcy nadużywają praw pracowniczych

Przedsiębiorcy nadużywają praw pracowniczych

Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2014 r. inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzili blisko 16 tysięcy kontroli, podczas których stwierdzili nieprawidłowości dotyczące czasu pracy. Prawie jedna trzecia z nich dotyczyła ewidencjonowania czasu pracy.

Human Resources

Przoduje transport i logistyka

Przoduje transport i logistyka

Coroczny raport, przygotowany na podstawie analizy ogłoszeń o pracę zamieszczanych w największym polskim portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl, pozwala z coraz większym optymizmem patrzeć na rynek pracy. Już drugi rok z rzędu możemy obserwować systematyczny wzrost liczby ogłoszeń utrzymujący się na zbliżonym do 8% poziomie.

Powierzchnie magazynowe

Pomógł nam kryzys

Pomógł nam kryzys

Z Robertem Dobrzyckim, Partnerem Zarządzającym Panattoni Europe, rozmawia Alicja Kostecka

Europa Środkowa ciągle atrakcyjnym rynkiem

Europa Środkowa ciągle atrakcyjnym rynkiem

Na najważniejszych rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech utrzymuje się wysoki poziom aktywności inwestycyjnej - wynika z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. W pierwszym kwartale 2015 r. zainwestowano w tych krajach łącznie 1,3 mld euro, czyli prawie tyle samo, co w analogicznym okresie rok wcześniej.

Postacie logistyki

W  życiu zdaję się na przypadek

W życiu zdaję się na przypadek

Wiele rzeczy w życiu dzieje się przypadkiem – mówi z uśmiechem Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska – wystarczy spojrzeć na moje życie. – Ukończyłem Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, a trafiłem do branży kurierskiej.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter