Aktualny numer: Eurologistics 62 (2011)

Eurologistics

Na tropie św. Graala


Zainspirowani pomysłem wydawcy Supply Chain Digest, zapytaliśmy kilkoro ekspertów do spraw logistyki o przełomowe innowacje w historii łańcucha dostaw. Nad zebraniem dziesięciu logistycznych top innowacji redaktor naczelny tego amerykańskiego czasopisma pracował cały ubiegły rok. Zadanie wcale nie było takie łatwe, okazało się bowiem, że trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kto jest autorem przełomowych innowacji w łańcuchu dostaw. Większość logistycznych innowacyjnych pomysłów powstawała równocześnie w różnych miejscach na świecie. Wszystkie dziesięć top innowacji zebrane przez Supply Chain Digest prezentujemy w bieżącym wydaniu naszego czasopisma, a dla pokazania europejskiej perspektywy załączamy opinie naszych ekspertów. Mamy nadzieję, że pomoże to nam wpaść na trop św. Graala w logistyce. Niektórzy upatrują go już w technologii Radio Frequency Identification i są skłonni uważać RFID za trzecią rewolucję cywilizacyjną, która połączyła w sobie możliwości rewolucji przemysłowej i informatycznej. Dzięki tej pierwszej umiemy produkować rzeczy efektywnie, dzięki drugiej mamy możliwość przechowywania i wymiany danych.

Wszystko wskazuje na to, że technologia RFID pozostanie z nami już na zawsze, bo z jednej strony pozwala zapisywać dane, a z drugiej - je odczytywać. Nowe technologie zostały też wysoko sklasyfikowane w rankingu firmy doradczej Deloitte dotyczącym najszybciej rozwijających się firm, gdzie pierwsze miejsce zajęła firma Mobile Interactive Group specjalizująca się w zintegrowanych rozwiązaniach przeznaczonych dla komunikacji komórkowej i cyfrowej. Godne podkreślenia jest drugie miejsce, które zajęła polska spółka NETMEDIA S.A. zajmująca się nowoczesnymi technologiami, a także będąca operatorem portali internetowych na temat ubezpieczeń, funduszy i audytu. W poszukiwaniu nowych odkryć prezentujemy także Czytelnikom nagrodzone i wyróżnione w naszym k onkursie „Produkt Innowacyjny dla Logistyki 2010” innowacyjne produkty i usługi, które zdaniem Kapituły Konkursu mogą naprowadzić nas na trop św. Graala w logistyce.

Alicja Kostecka, zastępca redaktora naczelnego

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter