Aktualny numer: Eurologistics 112 (2019)

Na wstępie

Tematem przedwakacyjnego wydania Eurologstics jest automatyzacja. Coraz więcej firm decyduje się na automatyzowanie zarówno poszczególnych procesów w magazynach, jak i wdrażanie dużych samodzielnych automatów.

Jak przygotować firmę do wdrożenia automatyki, o czym należy pamiętać, automatyzując kolejne procesy i dlaczego nie można zapomnieć o tych realizowanych nadal w tradycyjny sposób - o tym między innymi w rozmowie z Mateuszem Staniszewskim, dyrektorem Centrum Dystrybucyjnego sieci Kaufland w Woli Krzysztoporskiej. Na terenie centrum od niemal 10 lat działa automatyczny magazyn wysokiego składowania, a od niedawna nowoczesny automatyczny magazyn drobnicowy. Wkrótce ruszy budowa zautomatyzowanego magazynu mroźniczego, a w planach jest już automatyzacja dla asortymentu owoce/warzywa.

Różnorodność obsługiwanego w magazynach towaru wpływa na różnorodność procesów i technik w magazynie. Automatyczne rozwiązania stosowane w kompletacji zależą od rodzaju odbiorcy, od tego, czy towar przygotowywany jest do sklepu, czy do klienta sklepu internetowego. W tym numerze szukamy najefektywniejszych technik kompletacji. Metodą multi order picking możemy efektywnie kompletować zamówienia o małej i średniej liczbie pozycji i niewielkim wolumenie, w tym również e-commerce, z kolei kompletacja „towar do człowieka” zapewnia bardzo wysoką wydajność, ale ograniczeniem jest rotacja towaru – zbyt szybka może spowodować „zatkanie” systemu.

Automatyzacja nie jest sposobem na optymalizację wszystkich procesów. Przed każdym wdrożeniem warto na proces spojrzeć metodycznie i przeprowadzić dokładną analizę, aby podjąć najlepszą decyzję i uniknąć błędnych inwestycji. Wybór jest imperatywem w życiu codziennym: „mamy działać, czy obserwować”, a sama potrzeba dokonywania wyborów i kontroli sytuacji jest wrodzona. Wybór ma ujawnić najlepszą dostępną opcję, lecz często jest ona lekceważona, bo przeważa chęć dokonania wyboru „na siłę”. W tym wydaniu Eurologistics właśnie o dokonywaniu wyborów i poczuciu kontroli w swoim felietonie pisze prof. Maciej Błaszak.

Zapraszam do lektury!

Kinga Wiśniewska

Szanowny Czytelniku,
zarejestruj się by uzyskać bezpłatny dostęp do pełnego wydania Eurologistics. W ten sposób dbamy o polepszanie jakości naszych usług i dostarczanych do Ciebie materiałów.
Rejestracja oznacza akceptację aktualnej polityki prywatności.

Polecane artykuły

Eurologistics Newsletter