Niemiecko-polskie forum w trzeciej odsłonie

22 czerwca 2018
Niemiecko-polskie forum w trzeciej odsłonie

Logistics Alliance Germany i Hafen Hamburg Marketing już po raz trzeci zorganizowały Niemiecko-Polskie Forum Logistyczne, mające na celu wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy na polu logistyki między polskimi i niemieckimi przedsiębiorstwami. Tym razem spotkanie obyło się tuż pod Wrocławiem, w niezwykle urokliwym zamku Topacz.

Efektowna sceneria nie przesłoniła głównego celu spotkania. Forum, odbywające się pod hasłem „Współpraca i cyfryzacja w logistyce” miało na celu przybliżenie polskim przedsiębiorcom wglądu w najbardziej aktualny obraz innowacji i nowatorskich rozwiązań w zakresie cyfryzacji w logistyce. Była to też okazja do poznania i porozmawiania z przedstawicielami niemieckich i polskich przedsiębiorstw odnoszących sukcesy w obszarze logistyki. Atrakcyjny program przyciągnął blisko setkę uczestników z firm logistycznych, transportowych, produkcyjnych i handlowych.

Uczestników wydarzenia powitała delegacja niemiecka, które przewodziła Birgit Fassbender, z-ca kierownika Referatu Transport Towarowy i Logistyka  w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowejl. Pani Fassbender krótko nakreśliła najważniejsze projekty, prowadzone przez niemiecki rząd z myślą o usprawnianiu logistyki i wymiany handlowej. Szczególnie duży nacisk kładziony jest obecnie na stworzenie rozwiązania chmurowego, za pomocą którego wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw będą mogli wymieniać się informacjami.

Gości powitali także Iwona Makowiecka, kierownik Biura Regionalnego we Wrocławiu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej; Jowita Cetnar-Kupracz, koordynator ds. współpracy z zagranicą i szkoleń w Dolnośląskiej Izbie Gospodarczej; oraz Maciej Brzozowski, dyrektor przedstawicielstwa Hafen Hamburg Marketing e.V. w Polsce. Podczas przemów podkreślano znaczenie wzajemnej współpracy polsko-niemieckiej, przedstawiono potencjał inwestycyjny Dolnego Śląska oraz przedstawiono innowacyjne rozwiązania, testowane i wdrażane przez Port Hamburg.

Jako kolejna zabrała głos Katharina Rahn, z-ca kierownika oddziału Logistics Alliance Germany w Berlinie. Pani Rahn przedstawiła cel działania organizacji. Logistics Alliance Germany (LAG) jest publiczno-prywatnym przedsięwzięciem utworzonym przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej oraz niemiecką branżę logistyczną, reprezentowaną przez stowarzyszenie finansowania. LAG służy jako centralny punkt kontaktowy branży logistycznej, służący bezpłatną pomocą w nawiązywaniu kontaktów poprzez zainteresowane podmioty. Jak podkreśliła Pani Rahn, LAG przede wszystkim buduje mosty, dzięki którym możliwe jest realizacja dialogu i wymiana doświadczeń.

Radosław Groński z firmy TimoCom zaprezentował możliwości, jakie oferują branży zaawansowane platformy transportowe. W swojej prezentacji Pan Groński pokazał drogę, jaka prowadziła od zeszytu z adresami do zintegrowanej platformy transportowej. Ogromne możliwości platformy TimoCom są szczególnie doceniane przez firmy produkcyjne, które zyskują możliwość kontaktowania się bezpośrednio z przewoźnikami a nie tylko operatorami logistycznymi czy spedytorami. TimoCom szczególnie duży nacisk kładzie na jak najszersze spopularyzowanie systemu śledzenia GPS i tym samym zapewnienie pełnej transparentności w łańcuchach dostaw. Podsumowaniem prelekcji była prezentacja case study z firmy Spedycja Schwarz.

Niezwykle ciekawy projekt wykorzystywania dronów zaprezentował Arkadiusz Żurek z firmy Ritex Poland. W centrum logistycznym Ritex powstała przestrzeń do prowadzenie testów i lądowisko dla dronów. Firma już wykorzystuje bezzałogowe pojazdy w monitoringu perymetrycznym, zaś ambitne plany obejmują m.in. wykorzystywanie dronów do automatycznej inwentaryzacji czy realizację transportu mniejszych ładunków pomiędzy halami w centrum logistycznym. Prelegent zaznaczył jednak, że choć do pokonania pozostaje wiele trudności technicznych, to najważniejszą barierą są bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące wykorzystywania dronów – szczególnie wewnątrz budynków.

Andrzej Michalski z SSI SCHAEFFER mówił z kolei o wysoce zaawansowanych rozwiązaniach transportu wewnętrznego. Producent rozwiązań intralogistycznych oferuje i wdraża szereg w pełni zautomatyzowanych systemów, które umożliwiają ogromny wzrost efektywności operacji produkcyjnych i logistycznych. W dobie gwałtownego rozwoju e-commerce, szczególnie warte uwagi są rozwiązania przyśpieszające picking i kompletację zamówień jednostkowych. Opierając się na kilku studiach przypadku, prelegent pokazał jakie korzyści może przynieść wykorzystywanie automatycznych magazynków wysokiego składowania, czy regałów karuzelowych sprzężonych z przenośnikami i systemami pickingu.

Philipp Alexander Viethen z Lampe & Schwartze KG poruszył z kolei temat digitalizacji ubezpieczeń komunikacyjnych. W odpowiedzi na frustrację, jaka towarzyszy zazwyczaj procesowi zawarcia ubezpieczenia transportowego, Lampe & Schwartze, firma z ponad 150-letnią tradycją w branży ubezpieczeń transportowych, opracowała nowatorskie, cyfrowe rozwiązanie, które usprawnia tę operację. Platforma Cargosave24 pozwala na szybkie zawarcie ubezpieczenia na potrzeby realizacji transportu – czy to drogą lądową, czy morską, czy też powietrzną.

Serię wystąpień zakończyła dyskusja panelowa z udziałem Birgit Fassbender, Macieja Brzozowskiego, Arkadiusza Żurka, Radosława Grońskiego, Andrzeja Michalskiego i  Philippa Alexandera Viethen.  W ramach dyskusji padały pytania o otwartość rynku na dzielenie się danymi w logistyce, możliwości adaptowania nowych technologii do wyspecjalizowanych potrzeb firm, perspektywy rozwoju trackingu GPS, systemy zarządzania ruchem drogowym, kwestię niezawodności nowych technologii czy też o nowe pola do kooperacji w logistyce.

Dzień zakończyło networkingowe spotkanie uczestników. Niezwykle cieszy nas duża liczba prowadzonych rozmów i zainteresowanie ofertą LAG. Oznacza to bowiem, że współpraca gospodarcza Polski z Niemcami nie słabnie, a wręcz przybiera na sile – a korzyści z takiej sytuacji czerpią wszyscy.

 

Galeria zdjęć

Ostatnie relacje więcej relacji »

Produkcja 4.0 na wyciągnięcie ręki

1 lipca 2019

Ostatni czwartek czerwca był okazją do niezwykle intensywnego spotkania z tematyką digitalizacji zakładów produkcyjnych. Logistyka Produkcji zorganizowała tego dnia we Wrocławiu warsztat „Produkcja 4.0. Jak dokonać krok po kroku cyfrowej transformacji swojej fabryki?”

czytaj więcej »


Truck Forum 2019 alfabetycznie

4 czerwca 2019

Alfabet zna każdy, niektórzy nawet w kilku wersjach językowych. Postanowiliśmy stworzyć swój własny, na okazję zrelacjonowania Truck Forum 2019. Działo się wiele, oj bardzo wiele, stąd kilka liter ma „zwiększoną obstawę”.

czytaj więcej »


Relacja z konferencji Trendownia 2019

18 kwietnia 2019

Humanoidalny robot Pepper powitał gości i oficjalnie rozpoczął Trendownię 2019. Był to akcent znaczący, ponieważ praktyczne aspekty automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw zdominowały tematykę tegorocznej konferencji, która zgromadziła rekordową liczbę uczestników. W trakcie dwóch dni mogli się oni dowiedzieć, jakie rozwiązania i innowacje stosują u siebie liderzy branży produkcyjnej, magazynowej i transportowej.

czytaj więcej »


Technologie, prawo i… ubezpieczenia

29 marca 2019

Kary za przekroczenie nacisku, Brexit, pojazdy na paliwa alternatywne vs TCO, prawne aspekty monitorowania środków transportu – te i wiele innych tematów poruszyliśmy podczas konferencji odbywającej się pod hasłem „Technologie i prawo w transporcie drogowym”. Spotkanie odbyło się przy współpracy z firmami Cargonexx, Continental, Lellek, Profika Broker, Ruptela, Texa, Trimble, które miały stoiska, część z nich prelekcje a Lellek oddał do testowania nowe Audi z wieloma nowinkami technologicznymi.

czytaj więcej »


Wszystkie odcienie transformacji

12 marca 2019

Kierunek:Transformacja – takie hasło przyświecało szóstej edycji konferencji Arena Produkcji. Szerokie grono menedżerów i specjalistów, którzy skorzystali z zaproszenia na wydarzenie, nie mogło być zawiedzione wizytą w Wrocławiu. 11 wystąpień praktyków i ekspertów, inspirujący warsztat  oraz tętniąca życiem strefa networkingu pozwoliły wszystkim znaleźć coś dla siebie.

czytaj więcej »