Zasady ekojazdy

7 listopada 2017

Kierowca samochodu ciężarowego, który stosuje się do zasad ekonomicznej jazdy, może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 20 proc, a trwałość podzespołów wydłużyć o kilka lat. Jak wprowadzić w życie zasady ekojazdy?Eko jazda to odpowiedź na unijne wymagania dotyczące rocznych limitów emisji gazów, a także sposób dla firm transportowych na redukcję kosztów dzięki ograniczeniu spalanego paliwa. Zazwyczaj to właśnie zmniejszenie wydatków na utrzymanie pojazdu jest głównym powodem wprowadzania zasad ekojazdy dla flot ciężarowych. Technika ekologicznej i oszczędnej jazdy jako pierwsza pojawiła się w Skandynawii. W Finlandii uczestnicy kursów na prawo jazdy poznają zasady użytkowania auta „na zielono” i są z nich odpytywani podczas egzaminów. Podobne zasady są wprowadzane w Szwecji, stopniowo w Niemczech czy Hiszpanii. W 2010 roku większość europejskich producentów samochodów dołączyła do programu Ecowill, zgadzając się na taki dobór parametrów pojazdu, który umożliwi stosowanie zasad ekonomicznej jazdy. Z badań TNS Pentor wynika jednak, że ponad 50 proc. badanych nie wie, jak stosować zasady ekojazdy.

Rozmieszczenie ładunku. W samochodzie ciężarowym wiele zależy od umiejscowienia ładunku. Chcąc, aby pojazd mniej spalał, należy ładunek umieścić tak, aby jego najcięższe elementy znalazły się blisko środkowej osi auta lub poniżej jego środka ciężkości. Dzięki temu opór powietrza wytwarzanego przez pojazd będzie ograniczony.

Ekonomiczna klimatyzacja. Na współczynnik oporu wpływają również otwarte szyby czy wystawiony przez okno łokieć. Tym samym zwiększa się opór aerodynamiczny, jak również spalanie. Wtedy, gdy prędkość samochodu jest duża, a temperatura w pojeździe wysoka, bardziej niż otwarcie szyb opłaci się włączenie klimatyzacji.

Utrzymanie płynności jazdy. W przypadku samochodów ciężarowych bardzo ważna jest znajomość swojego pojazdu, gdyż tak naprawdę każdy prowadzi się nieco inaczej. – Istotnym elementem wpływającym na ekonomię jazdy jest ciśnienie w oponach. Równie ważny aspekt to także umiejętne, wynikające z doświadczenia kierowcy, wykorzystanie systemów wspomagających samochód typu tir, jak tempomaty czy automatyczne skrzynie biegów. Na oszczędny styl jazdy oddziałuje utrzymywanie stałej prędkości, unikanie rozgrzania pojazdu podczas postoju czy ograniczenie częstych zatrzymań samochodu. Nie jest także doradzane szybkie rozpędzanie pojazdu i maksymalne wciskanie pedału gazu, gdyż jednostka sterująca pracą silnika może odczytać ten manewr jako jazdę w trudnych warunkach, przez co dostarczy do komór spalania więcej paliwa – informuje Paweł Wloczek, dyrektor zarządzający WebEye Polska.

Pokonywanie wzniesień. Podjazd na wzniesienie powinno się wykonywać na możliwie najwyższym biegu, dodając do tego przyspieszenie. Chcąc zaoszczędzić, przed wjazdem należy lekko przyspieszyć samochód, aby następnie wytracić zebraną nadwyżkę. Taki manewr jest spowodowany faktem, że samochód na płaskiej powierzchni zużyje mniej paliwa niż przyspieszając podczas pokonywania wzniesienia.

Telematyka na pomoc. Szczególnym ułatwieniem dla osób zarządzających flotami pojazdów sprzyjającym oszczędności będą rozwiązania z zakresu telematyki, które umożliwią rejestrację informacji oraz ich przekazanie z pojazdów do nadzorujących systemów. – Usługi sprzyjające ekonomicznej jeździe analizują styl poruszania się kierowcy, pomiar paliwa czy monitorują wydajność pojazdu. Dla przykładu rozwiązanie DrivingStyle analizuje dane według wcześniej określonych kryteriów oraz ocenia kierowców. Świadomość popełnianych błędów pomaga zmniejszyć, wynikające z niewłaściwej eksploatacji, koszty utrzymania pojazdów oraz zwiększone zużycie paliwa. Według naszych ekspertów opanowanie zasad ekojazdy umożliwia zmniejszenie kosztów utrzymania samochodów ciężarowych o około 15-20 proc. – dodaje Paweł Wloczek z WebEye.

Ostatnie newsy Truck&Business więcej newsów »

Kto nie idzie na przód ten… może wypaść z rynku

20 marca 2018

Kto nie zainwestuje w telematykę transportową, prawdopodobnie pozostanie w tyle za konkurencją. To tylko jeden z wniosków konferencji, która odbyła się w Łodzi pod hasłem „Technologie w transporcie. Transport drogowy w nowej gospodarce cyfrowej”. Spotkanie organizowane przez czasopismo „Truck&Business Polska” zgromadziło około 200 osób z branży TSL, głównie przewoźników drogowych.

czytaj więcej »


Niesamowite możliwości dzięki aplikacjom na smartfony

13 marca 2018
Aplikacja na smartfony zamiast kluczka do samochodu, cyfrowa mapa miejsc postojowych zamiast męczącego poszukiwania parkingu i usługi typu car sharing, czyli czasowe korzystanie z samochodu bez konieczności posiadania go na własność: łączność sieciowa ułatwia życie użytkownikom dróg, zwiększając bezpieczeństwo i komfort przy jednoczesnym obniżaniu poziomu stresu na drogach. Według firmy badawczej Gartner do 2020 roku około ćwierć miliarda pojazdów na całym świecie zostanie połączonych z siecią.

czytaj więcej »


Nowe stacje paliw

12 marca 2018

W Polsce przybywa stacji paliw pod brandami koncernów. Poniżej kilka informacji o nowych lokalizacjach placówek spod znaku Moya i UNIMOT.

czytaj więcej »


Zgubiona lub uszkodzona karta kierowcy. Jak kontynuować trasę?

9 marca 2018

Karta kierowcy to jeden z najważniejszych dokumentów dla kierującego pojazdem. To na niej znajdują się informacje o zdarzeniach i wszelkich aktywnościach. Dane, które karta zawiera są podstawą do analizy czasu pracy oraz dowodem podczas kontroli. Jednym słowem: bez niej ani rusz! Jednak co w sytuacji, gdy ulegnie ona zniszczeniu lub po prostu zostanie zgubiona?

czytaj więcej »


Premiera Verizon Connect

8 marca 2018

Verizon Connect to nowa generacja rozwiązań dla przewoźników oraz wszystkich tych, które wykorzystują w swojej działalności pojazdy. Łączy w sobie trzy renomowane firmy oferujące oprogramowanie do zarządzania flotą oraz pracownikami mobilnymi.

czytaj więcej »


Newsletter