Zabrali manatki do Wrocławia

3 października 2017

Do wrocławskiego ZOO trafiły dwa manaty karaibskie – Ling i Abel – samice w wieku 4 i 11 lat. Zwierzęta robią ogromne wrażenie, jednak jeszcze bardziej imponujący był transport tych morskich ssaków, które najpierw przyleciały z Singapuru do Warszawy, a później, już transportem drogowym, dotarły na Dolny Śląsk.

Manat niemal całe swoje życie spędza pod wodą, a bez niej potrafi wytrzymać maksymalnie trzy doby. To zagrożony gatunek. Dlatego transport tego zwierzęcia z niemal drugiego końca świata wymaga precyzyjnej logistyki i doskonałej organizacji.

Wielkie wyzwanie

– Przedsięwzięcie było bardzo skomplikowane i kosztowne, nie tylko ze względu na masę i rozmiary manatów, ale również na fakt, że to zwierzęta wodne. Oznacza to bardzo trudny załadunek i rozładunek – jeden manat w transporcie to 1500 kg, przy czym zwierzę waży tylko 1/3 tej wagi. Poza tym są one bardzo wrażliwe na zmianę warunków zewnętrznych, dlatego musieliśmy zapewnić im ściśle określone warunki podczas transportu – minimum 22 stopnie Celsjusza i 58 procent wilgotności. To z kolei wymagało odpowiedniego i szybkiego transportu – mówi Monika Kaczkowska, specjalista ds. marketingu wrocławskiego ZOO.

Na warszawskim Okęciu manaty znalazły się po niemal 13 godzinnym locie, który spędziły w specjalnej skrzyni wyłożonej wilgotnymi gąbkami. Do transportu z Warszawy wrocławskie ZOO skorzystało z usług firmy „Waldek” Pałys, od 20 lat specjalizującej się w przewozie piskląt jednodniowych. We flocie firmy znajduje się niemal 30 pojazdów, w tym między innymi ciągniki Volvo FH i naczepy Heering, wyposażone w nowoczesny system klimatyzacji. Bezpośrednio z  kabiny, kierowcy mogą w każdej chwili zmienić poziom wilgotności i temperaturę wewnątrz naczepy i dostosować ją do potrzeb przewożonego zwierzęcia.

W trasie z Warszawy do Wrocławia kierowców wspierał ośmioosobowy zespół składający się między innymi z 4 weterynarzy. – Przez cały czas śledzili oni parametry życiowe manatów i decydowali kiedy wstrzymać jazdę i sprawdzić stan przewożonych zwierząt. Załadunek, transport i rozładunek manatów udało się zamknąć w ciągu zaledwie 35 godzin – dodaje Monika Kaczkowska.

Raz pisklęta, raz manaty

Firma „Waldek” Pałys każdego dnia pokonuje setki kilometrów samochodami ciężarowymi Volvo z serii FH, przewożąc pisklęta jednodniowe i jaja wylęgowe. – To bardzo delikatny i niezwykle trudny transport, którym na taką skalę zajmuje się niewiele firm w naszej części Europy. Pisklęta i jaja przewozimy nie tylko na obszarze kraju, ale także do Francji, bliskiej Afryki, czy Azji – daleko na Wschód od Moskwy. Obsługujemy także wszystkie największe lotniska w Europie: Paryż, Frankfurt, Amsterdam – wylicza Marcin Pałys, właściciel firmy.

Jego flota składa się niemal z 30 pojazdów. Każda naczepa może pomieścić do 120 000 piskląt, jednak średnio przewozi około 80 000 malutkich kurczaków. – Każdy ciągnik wykonuje około czterech tras w miesiącu, zatem w  ciągu 30 dni jesteśmy w stanie przewieźć ponad 8 milionów piskląt. Postawiliśmy na ciągniki siodłowe Volvo, głównie ze względu na trudy transportu na Wschód. Inne samochody nie wytrzymywały wyjazdów do dalekiej Rosji. Miały zbyt twarde zawieszenie, które nie sprawdzało się na trudnych drogach i nie nadawało się do delikatnego ładunku – mówi Marcin Pałys.

Naczepy firmy Heering są dopasowane do transportu żywych zwierząt. – Kiedyś takie przewozy można było realizować tylko w nocy, a co kilkadziesiąt kilometrów trzeba było się zatrzymywać, by sprawdzić kondycję zwierząt. Dziś nie jest to konieczne. W każdej chwili możemy zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę lub zmienić poziom wilgotności. To podnosi komfort naszej pracy na zupełnie inny poziom – wskazuje Marcin Pałys.

Czynnik ludzki

Flota ma ogromne znaczenie w prowadzonej działalności, jednak wciąż kluczowy pozostaje czynnik ludzki. – To bardzo specyficzny rodzaj transportu, do którego nie można wyznaczyć przypadkowych kierowców. Muszą oni przejść specjalne dodatkowe szkolenie, a we wszystkie trasy odbywają się w podwójnej obsadzie. Trzeba bowiem nie tylko dojechać z punktu A do B, ale także cały czas czuwać nad poziomem temperatury i wilgotności oraz niezwykle delikatnie i precyzyjnie prowadzić pojazd. Właśnie dlatego w naszym zespole od lat jeżdżą niemal ci sami ludzie, którzy świetnie znają się na swojej pracy i nie boją się kolejnych wyzwań, takich jak m.in. przewóz manatów – podsumowuje Marcin Pałys.

Ostatnie newsy Truck&Business więcej newsów »

Niesamowite możliwości dzięki aplikacjom na smartfony

13 marca 2018
Aplikacja na smartfony zamiast kluczka do samochodu, cyfrowa mapa miejsc postojowych zamiast męczącego poszukiwania parkingu i usługi typu car sharing, czyli czasowe korzystanie z samochodu bez konieczności posiadania go na własność: łączność sieciowa ułatwia życie użytkownikom dróg, zwiększając bezpieczeństwo i komfort przy jednoczesnym obniżaniu poziomu stresu na drogach. Według firmy badawczej Gartner do 2020 roku około ćwierć miliarda pojazdów na całym świecie zostanie połączonych z siecią.

czytaj więcej »


Nowe stacje paliw

12 marca 2018

W Polsce przybywa stacji paliw pod brandami koncernów. Poniżej kilka informacji o nowych lokalizacjach placówek spod znaku Moya i UNIMOT.

czytaj więcej »


Zgubiona lub uszkodzona karta kierowcy. Jak kontynuować trasę?

9 marca 2018

Karta kierowcy to jeden z najważniejszych dokumentów dla kierującego pojazdem. To na niej znajdują się informacje o zdarzeniach i wszelkich aktywnościach. Dane, które karta zawiera są podstawą do analizy czasu pracy oraz dowodem podczas kontroli. Jednym słowem: bez niej ani rusz! Jednak co w sytuacji, gdy ulegnie ona zniszczeniu lub po prostu zostanie zgubiona?

czytaj więcej »


Premiera Verizon Connect

8 marca 2018

Verizon Connect to nowa generacja rozwiązań dla przewoźników oraz wszystkich tych, które wykorzystują w swojej działalności pojazdy. Łączy w sobie trzy renomowane firmy oferujące oprogramowanie do zarządzania flotą oraz pracownikami mobilnymi.

czytaj więcej »


Cloud computing w automotive

2 marca 2018

Nastroje w gospodarce są bardzo dobre, co skłania firmy do podejmowania działań, które pozwolą zyskać lepszą pozycję rynkową. Zwiększenie produktywności, zagraniczna ekspansja czy redukcja kosztów to cele, które łatwiej osiągnąć ze wsparciem nowych technologii. Dlatego część z nich rezygnuje ze starych stacjonarnych rozwiązań IT na rzecz nowoczesnych systemów w chmurze obliczeniowej.

czytaj więcej »


Newsletter