Niemiecka logistyka w Gdyni

19 listopada 2019

Spotkanie pod hasłem “Logistics Innovation & cooperation – enabler for tomorrow’s logistics” odbyło się w przepięknej scenerii gdyńskiego hotelu Courtyard by Marriott. Cel: pokazanie aktualnego obrazu innowacji w zakresie cyfryzacji w logistyce oraz możliwości współpracy polsko-niemieckiej. Patronat medialny sprawowało wydawnictwo Eurologistics.

– Jedną z rolą Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej jest wspieranie edukacji związanej z rozwojem technologii, między innymi poprzez spotkania z firmami. Przeznaczamy na tego rodzaju działania niemałe środki finansowe. Świat ulega szybkim zmianom. Technologie idą w kierunku usprawniania działań logistyczno-transportowych, w tym na przykład wspierania profesjonalnych kierowców. Stoi przed nami wiele wyzwań, choćby tych związanych z ograniczeniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery, do czego przyczynia się niestety transport drogowy. Warto zwrócić uwagę, że koncerny wciąż pracują nad coraz to nowszymi, bardziej efektywnymi ekologicznie silnikami, w tym elektrycznymi. Niemałą rolę odgrywa telematyka – mówiła Birgit Faßbender, zastępca kierownika referatu Transport towarowy i logistyka w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.

Maciej Brzozowski z Hafen Hamburg Marketing opowiadał o cyfryzacji portu i transportu morskiego na przykładzie Portu Hamburg, przybliżając między innymi informacje dotyczące testów wykorzystania 5G. Poruszył takie kwestie jak mobilne i elastyczne sterowanie komputerami drogowymi w celu optymalizacji ruchu, rozszerzenie rzeczywistości wirtualnej do planowania nowych budynków, mobilne czujniki środowiskowe na statkach floty w Hamburgu. Technologia 5G stwarza ciekawe możliwości związane choćby ze zdalną kontrolą infrastruktury portowej za pomocą bezpiecznej sieci mobilnej czy zautomatyzowanymi inspekcjami przeprowadzane przez drony (także te podwodne).

O korzyściach i najlepszych rozwiązaniach związanych z telematyką można było usłyszeć z kolei od Stephana Richtera, Director Domestic Leasing w Seaco International Leasing. Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwał Michael Kuchenbecker z Logistics Alliance Germany. To przedsięwzięcie utworzone przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej oraz niemiecką branżę logistyczną. Obejmuje pełen zakres niemieckich usług logistycznych i reprezentuje większość dużych międzynarodowych graczy jak i lokalnych, małych i średnich przedsiębiorstw, specjalizujących się we wszystkich rodzajach transportu. Zapewnia dostęp do doświadczonych dostawców usług logistycznych w Niemczech, całkowicie bezpłatnie.

 

Galeria zdjęć

Ostatnie newsy Truck&Business więcej newsów »

Nowe naczepy w intermodalnej flocie

20 stycznia 2020

Firma Loconi Intermodal zakupiła 18 naczep CIMC Vehicles do przewozu 40-stopowych kontenerów. Nowy sprzęt wykorzystywany będzie do transportu między innymi drewna z Polski, Czech i Słowacji na terminale Loconi w Radomsku, Warszawie i Gądkach. Inwestycja ma na celu zwiększenie zasobów przewozowych spółki oraz jej zdolności do przewozu ciężkich ładunków skonteneryzowanych.

czytaj więcej »


Nowi „zawodnicy” DKV

16 stycznia 2020

Digitalizacja produktów, ekspansja w zakresie opłat drogowych, ochrona klimatu, rozwiązania big data oraz wzmocnienie usług finansowych. To obszary przewagi strategicznej DKV Euro Service. Ich realizację wzmocnią światowej klasy eksperci i praktycy, którzy na przełomie 2019 i 2020 roku dołączyli do Grupy DKV.

czytaj więcej »


Szerokości, czyli digitalizacja transportu, spedycji i logistyki, 30.01. Warszawa

14 stycznia 2020

Szerokości, czyli digitalizacja transportu, spedycji i logistyki pod takim hasłem odbędzie się 30.01 konferencja organizowana przez Betacom i Hewlett Packard Enterprise. Wstęp bezpłatny.

czytaj więcej »


Pracownicy szukają nowej pracy

30 grudnia 2019

Bardzo wielu pracowników pozytywnie ocenia perspektywę swojej kariery zawodowej i z optymizmem patrzy w przyszłość. Coraz częściej zatrudnieni uważają też, że obecny pracodawca daje im szansę dalszego rozwoju. Nie jest to jednak argument przekładający się na chęć pozostania w firmie. Wg prowadzonego obecnie badania Hays Poland tylko 22 proc. pracowników nie rozważa zmiany pracy. Biorą pod uwagę taką ewentualność w ciągu kilku lat, ale i nadchodzących miesięcy. Dla pracodawców to wyzwanie znalezienia zastępstwa – stworzenia ciekawej oferty i odpowiedniego zaprezentowania.

czytaj więcej »


WeSoŁyCh ŚwIąT i SzCzĘśLiWeGo NoWeGo RoKu

23 grudnia 2019

Tradycyjnie jak co roku o tej porze, w tradycyjnie nieco nietypowej formie słownej pozwalamy sobie złożyć życzenia na święta i kolejny rok.

Mamy nadzieję, że tak jak święta i Sylwestra spędzą Państwo w rodzinnym spokoju, radości połączonych z odrobiną szaleństwa, tak po Nowym Roku nie zapomnicie o innej, dość dużej i mocno wyspecjalizowanej rodzinie – truckowej. Obiecujemy, będziemy zapraszać, zarówno do obecności, lektury jak i aktywności. Pierwsze szczegóły już w drugim tygodniu stycznia.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter