Logistics Innovative Solutions

18 listopada 2019

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w Forum Logistics Innovative Solutions. Miało ono na celu przedstawienie bieżącego stanu innowacji w zakresie cyfryzacji w logistyce. Stanowiło również okazję do dyskusji i poznania partnerów odnoszących sukcesy w tym obszarze. Patronat medialny sprawowało wydawnictwo Eurologistics.

Spotkanie prowadził Michael Kuchenbecker z Logistics Alliance Germany. LAG to publiczno-prywatne przedsięwzięcie utworzone przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej oraz niemiecką branżę logistyczną, reprezentowaną przez stowarzyszenie finansowania LAF.

Nasi zachodni sąsiedzi przodują na świecie pod kątem rozwoju logistyki, a rozwiązania tam stosowane często mają modelowy charakter, szczególnie dzięki stworzeniu systemu implementacji rozwiązań zgodnych z ideą Industry 4.0 czy Logistics 4.0. Warto skorzystać z okazji do nawiązania kontaktów pozwalających na wymianę poglądów i przedyskutowania możliwości nawiązania owocnej współpracy.

– Niemiecka branża logistyczna może liczyć na wspieranie innowacji dzięki specjalnemu programowi, którego cele sięgają nawet 2040 roku. W przyszłości gospodarka, zarządzanie danymi w łańcuchu dostaw będą jeszcze bardziej oparte na zorganizowanych platformach. Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w Niemczech ma tego świadomość i wspiera pracę nad ich rozwojem. Nowe technologie mają przyczynić się między innymi, do tego, by transport był bardziej efektywny pod względem kosztowym i ekologiczny – mówiła Birgit Faßbender, zastępca kierownika referatu Transport towarowy i logistyka w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.

Cyfryzacja portu i transportu morskiego została przedstawiona na przykładzie Portu Hamburg. Maciej Brzozowski z Hafen Hamburg Marketing mówił między innymi o rezerwacji miejsc na wizyty ciężarówek. Ma on zapobiegać tworzeniu tzw. wąskich gardeł i ułatwiać efektywne planowanie wszystkim stronom łańcucha dostaw. Olbrzymią rolę odgrywa w tym regulowanie ruchem w porcie – wizyty ciężarówek są dostosowywane do pojemności terminali. Zatem kierowca pojazdu będący w wyznaczonym w harmonogramie momencie ma niejako zarezerwowane miejsce i można przystąpić do załadunku/rozładunku.

Na temat rozwiązań w logistyce projektów „high&heavy” opowiadał Holger Dechant z UTM Universal Transport. Przedstawił on między innymi ciekawy case związany z transportem lokomotywy pod stadion w Poznaniu, na którym na co dzień grają piłkarze poznańskiego Lecha. Dodajmy, że stanowi ona jeden z ważnych symboli klubu. Przy ostatnich kilometrach kierowcy ciągnika siodłowego towarzyszyli kibice tworząc niemal oprawę meczową. Dzięki sprawnej organizacji przewozu stolica Wielkopolski zyskała nowa atrakcję turystyczną, pod którą wiele osób robi sobie zdjęcia.

Marijo Pesic z Kombiverkehr Deutsche Gesellschaft für kombinierten Güterverkehr (Niemieckie Zrzeszenie Transportu Kombinowanego (Multimodalnego) mówił z kolei o transgranicznych połączeniach a Gerhard Oswald (Gomultimodal) na temat rozwoju kolei. Logistics Innovative Solutions odbyło się przy okazji targów Translogistica.

Galeria zdjęć

Ostatnie newsy Truck&Business więcej newsów »

Nowe naczepy w intermodalnej flocie

20 stycznia 2020

Firma Loconi Intermodal zakupiła 18 naczep CIMC Vehicles do przewozu 40-stopowych kontenerów. Nowy sprzęt wykorzystywany będzie do transportu między innymi drewna z Polski, Czech i Słowacji na terminale Loconi w Radomsku, Warszawie i Gądkach. Inwestycja ma na celu zwiększenie zasobów przewozowych spółki oraz jej zdolności do przewozu ciężkich ładunków skonteneryzowanych.

czytaj więcej »


Nowi „zawodnicy” DKV

16 stycznia 2020

Digitalizacja produktów, ekspansja w zakresie opłat drogowych, ochrona klimatu, rozwiązania big data oraz wzmocnienie usług finansowych. To obszary przewagi strategicznej DKV Euro Service. Ich realizację wzmocnią światowej klasy eksperci i praktycy, którzy na przełomie 2019 i 2020 roku dołączyli do Grupy DKV.

czytaj więcej »


Szerokości, czyli digitalizacja transportu, spedycji i logistyki, 30.01. Warszawa

14 stycznia 2020

Szerokości, czyli digitalizacja transportu, spedycji i logistyki pod takim hasłem odbędzie się 30.01 konferencja organizowana przez Betacom i Hewlett Packard Enterprise. Wstęp bezpłatny.

czytaj więcej »


Pracownicy szukają nowej pracy

30 grudnia 2019

Bardzo wielu pracowników pozytywnie ocenia perspektywę swojej kariery zawodowej i z optymizmem patrzy w przyszłość. Coraz częściej zatrudnieni uważają też, że obecny pracodawca daje im szansę dalszego rozwoju. Nie jest to jednak argument przekładający się na chęć pozostania w firmie. Wg prowadzonego obecnie badania Hays Poland tylko 22 proc. pracowników nie rozważa zmiany pracy. Biorą pod uwagę taką ewentualność w ciągu kilku lat, ale i nadchodzących miesięcy. Dla pracodawców to wyzwanie znalezienia zastępstwa – stworzenia ciekawej oferty i odpowiedniego zaprezentowania.

czytaj więcej »


WeSoŁyCh ŚwIąT i SzCzĘśLiWeGo NoWeGo RoKu

23 grudnia 2019

Tradycyjnie jak co roku o tej porze, w tradycyjnie nieco nietypowej formie słownej pozwalamy sobie złożyć życzenia na święta i kolejny rok.

Mamy nadzieję, że tak jak święta i Sylwestra spędzą Państwo w rodzinnym spokoju, radości połączonych z odrobiną szaleństwa, tak po Nowym Roku nie zapomnicie o innej, dość dużej i mocno wyspecjalizowanej rodzinie – truckowej. Obiecujemy, będziemy zapraszać, zarówno do obecności, lektury jak i aktywności. Pierwsze szczegóły już w drugim tygodniu stycznia.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter