Finansowanie mimo niespłaconych zobowiązań

15 maja 2018

Uruchomienie działalności w sektorze pojazdów ciężarowych wiąże się nie tylko z koniecznością zakupu odpowiednich maszyn i urządzeń – przedsiębiorcy mogą potrzebować dodatkowego zastrzyku gotówki. Na rynku dostępne są oferty finansowania z zabezpieczeniem na drugim miejscu hipotecznym – rozwiązanie dla właścicieli firm z już zaciągniętymi zobowiązaniami, przy jednoczesnym zachowaniu prawa własności zabezpieczonej nieruchomości. Co to oznacza?

– Możliwość zabezpieczenia wierzytelności na 2. miejscu hipotecznym pozwala na zdobycie środków finansowych, bez względu na istniejące już zobowiązania hipoteczne oraz formę prawną prowadzonej działalności. Dofinansowanie zostaje zabezpieczone na prawie każdym rodzaju nieruchomości, czyli na obiektach komercyjnych, przemysłowych, mieszkalnych oraz działkach inwestycyjnych. Spora część instytucji udzielających dofinansowania na polskim rynku wciąż preferuje nieskodyfikowane formy zabezpieczenia zobowiązań pieniężnych – na przykład przewłaszczenie, które charakteryzuje się przenoszeniem przez dłużnika prawa własności nieruchomości na wierzyciela. Tego typu rozwiązanie traktowane jest jako dobry sposób ochrony interesów wierzycieli, jednak dla osoby zadłużonej może stanowić problem w razie komplikacji ze spłatą podjętego kredytu lub pożyczki. Alternatywnym sposobem zabezpieczenia należności staje się wpis hipoteczny, normowany przepisami kodeksu cywilnego. Nie narusza on prawa posiadania ani użytkowania nieruchomości – klient dalej pozostaje prawowitym właścicielem. Stąd taka forma zabezpieczenia jest uznawana za bezpieczniejszą zarówno przez notariuszy, jak i konsumentów – mówi Paulina Horabik, dyrektor zarządzający w Monument Fund.

Przykład. Właściciel dużego warsztatu samochodowego o wartości 2 mln zł, działającego od 10 lat w Krakowie, potrzebował 500 000 zł. W związku ze zmianą przepisów w zakresie przeglądów technicznych pojazdów musiał stworzyć dodatkowe stanowisko diagnostyczne i wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Ze względu na zadłużenie w ZUS, nie mógł skorzystać z pożyczki bankowej. – Udzieliliśmy finansowania w wysokości 500 000 zł na 12 miesięcy, przy LTV na poziomie 25 procent. Spłata pożyczki została zaplanowana z przyszłych dochodów lub sprzedaży innych nieruchomości na obrzeżach miasta. Firma, w ramach udzielonego finansowania, spłacił także swoje zadłużenie w ZUS – tłumaczy P. Horabik.

Ostatnie newsy Truck&Business więcej newsów »

Bułgarskie poparcie dla przewoźników

22 maja 2018

„Wszyscy stoimy za przewoźnikami” tak bułgarski Minister Transportu Ivaylo Moskovski skwitował na międzynarodowej konferencji transportowej stanowisko Prezydencji bułgarskiej w sprawie Pakietu Mobilności.

czytaj więcej »


Mniejsze opóźnienia płatności we współpracy z zagranicznymi kontrahentami

21 maja 2018

Według analizy Hussar Transport dużo mniej opóźnień w płatnościach generują zagraniczni kontrahenci. Hussar Transport otworzyła oddział w Poznaniu.

czytaj więcej »


Łukasz Klamka w Shell Fleet Solutions

11 maja 2018

Do zespołu Shell Fleet Solutions, odpowiadającego za rozwój, marketing i sprzedaż kart flotowych euroShell, dołączył Łukasz Klamka, który w ramach awansu wewnętrznego objął stanowisko Indirect Account Manager na Polskę, kraje bałtyckie i Ukrainę.

czytaj więcej »


Dane pojazdów osobowych i ciężarowych Volvo współdzielone w chmurze

10 maja 2018
Volvo Cars, producent samochodów osobowych i producent pojazdów użytkowych, Volvo Trucks, będą współdzielić w czasie rzeczywistym dane, by zwiększyć zasięg działania technologii ochronnych z zakresu connected. System oparto na chmurze danych. Pozwala pojazdom na wzajemną komunikację i ostrzeganie kierowców o zbliżających się zagrożeniach dla bezpieczeństwa. Od roku 2018 anonimowe dane w trybie rzeczywistym będą współdzielone pomiędzy wyselekcjonowanymi ciężarówkami Volvo sprzedanymi w Szwecji i Norwegii, wyposażonymi we własne systemy Volvo ostrzegające o zagrożeniach, a samochodami osobowymi Volvo wyposażonymi w system Hazard Light Alert produkcji Volvo Cars.

czytaj więcej »


Akademia Spedytora

8 maja 2018

Studenci Politechniki Warszawskiej oraz osoby chcące zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą pracy spedytora mają możliwość uczestniczenia w cyklu bezpłatnych szkoleń w ramach Akademii Spedytora, które organizuje BBA Transport System we współpracy z Wydziałem Transportu Politechniki Warszawskiej.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter