Decyzja RPP to dobra informacja dla polskich firm

Decyzja RPP to dobra informacja dla polskich firm

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w lutym stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Od środy podstawowa stopa procentowa wynosi 3,75 proc. Taką decyzję z zadowoleniem przyjęły polskie instytucje finansowe, w tym firmy leasingowe.

Większość firm leasingowych, w tym także Spółki Leasingowe BZ WBK, stosuje takie rozwiązania, w ramach których opłaty leasingowe spadają wraz z obniżką rynkowych stóp procentowych. W związku z tym, leasingobiorcy, może jeszcze nie w lutym, ale już w marcu, skorzystają na kolejnej, czwartej z rzędu, obniżce stóp procentowych i będą płacić niższe raty leasingowe.

Kto na tym skorzysta?

Warto podkreślić, że tańsze finansowanie obejmie zarówno klientów, którzy już korzystają z usług leasingodawców, jak i firm, które dopiero w marcu zdecydują się na sfinansowanie swoich inwestycji leasingiem. W tym zakresie na rynku panuje jednak dość duża różnorodność stosowanych rozwiązań. Niektórzy leasingodawcy podwyższają oprocentowanie swoim klientom, jeśli WIBOR rośnie, natomiast gdy WIBOR spada (tak jak w ostatnich miesiącach), to oprocentowanie nie jest już obniżane.

Finansowanie bardziej dostępne
Pozytywnym skutkiem kolejnej obniżki stóp procentowych powinno być także zwiększenie dostępności finansowania, jako efekt łagodniejszej oceny zdolności kredytowej potencjalnego leasingobiorcy. Wynika to z tego, że oprocentowanie leasingu wpływa bezpośrednio na wysokość opłat leasingowych. W konsekwencji im niższy łączny koszt leasingu, tym mniej klient musi ostatecznie zapłacić, ponieważ poziom ponoszonych opłat wpływa na zdolność kredytową.

Prognozy na przyszłość
To też oznacza, że w „kasie” firmy pozostaje więcej funduszy na kolejne inwestycje. Stąd decyzję RPP odbieramy z zadowoleniem, ponieważ ułatwia ona zarówno udzielanie, jak i uzyskanie finansowania, w tym leasingu. W kolejnych miesiącach oczekujemy utrzymania przez Radę Polityki Pieniężnej trendu łagodzenia polityki pieniężnej, która pozytywnie wpływa na spadek inflacji oraz produkcję i sprzedaż w naszym kraju.

Mariusz Włodarczyk

Autor komentarza jest dyrektorem zarządzającym BZ WBK Leasing

Ostatnie komentarze więcej komentarzy »

Nadawca a współpraca z przewoźnikiem

Nadawca a współpraca z przewoźnikiem

Marcin Chybiak, dyrektor ds. dystrybucji i logistyki Walstead. –  Jeżeli nadawcy zostawią przewoźników samych sobie, to nikt na tym nie zyska a wręcz wszyscy stracą. Klient decyduje o warunkach nadania, załadunku, czasu, terminów płatności, itp.

czytaj więcej »

Zmiana roli spedytora

Zmiana roli spedytora

Katarzyna Polkowska, dyrektor EMKA Logistics. – Rynek spedycji zostanie poddany dużym zmianom. Szczególnie poprzez duży postęp cyfryzacji i digitalizację. Moim zdaniem wyeliminowanie z rynku spedycji to długotrwały proces, o ile w ogóle realny do zrealizowania.

czytaj więcej »

Opóźnione płatności w transporcie

Opóźnione płatności w transporcie

Marcin Malinowski, dyrektor ds. transportu w firmie Maltrans. – Niestety, problem z płatnościami istnieje cały czas. Wydaje mi się, że transport to jedna z nielicznych branży usługowych, gdzie na zapłatę czasami trzeba czekać ponad 60 dni.

czytaj więcej »

Eurologistics Newsletter