Produkcja 4.0 na wyciągnięcie ręki

1 lipca 2019
Produkcja 4.0 na wyciągnięcie ręki

Ostatni czwartek czerwca był okazją do niezwykle intensywnego spotkania z tematyką digitalizacji zakładów produkcyjnych. Logistyka Produkcji zorganizowała tego dnia we Wrocławiu warsztat „Produkcja 4.0. Jak dokonać krok po kroku cyfrowej transformacji swojej fabryki?”

Ekspertem, prowadzącym uczestników przez tajniki Produkcji 4.0 był Janusz Pieklik, Dyrektor Consultingu w Business Global Consulting, który wykorzystał swoją wiedzę, zebraną podczas realizacji setek projektów usprawniania fabryk, do stworzenia wyjątkowego programu warsztatu. Uzupełnieniem wykładów pana Janusza były wystąpienia ekspertów z firm BPSC, Siemens i DSR, którzy prezentowali studia przypadku dotyczące wdrożeń swoich rozwiązań w takich firmach jak Melex czy Filtron.

Pan Janusz podzielił program warsztatu na kilkanaście punktów. Wstępem do tematyki była prezentacja drogi od Produkcji 1.0 do Produkcji 4.0. Najważniejszą cechą ostatniej rewolucji przemysłowej jest stworzenie łączności między produktami i maszynami oraz powszechna dostępność danych dla osób kierujących procesami. Smart Factory powstają dzięki wielkiej dziewiątce technologii – w jej skład wchodzą Big Data & Analytics, autonomiczne roboty, symulacje, poziome i pionowe systemy integracyjne,  Przemysłowy Internet Rzeczy  oraz komunikacja Machine to Machine, cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa, produkcja addytywna i rozszerzona rzeczywistość. Nasz ekspert omówił teoretyczne podstawy tych technologii, pokazał ich praktyczne zastosowania, a przede wszystkim uświadomił zebranym, jak łatwo dostępne i tanie są już zestawy czujników do zbierania danych z fabryki oraz oprogramowanie do zarządzania nimi.

Parę słów poświęcono też Lean Manufacturing i temu, jak cyfrowa rewolucja zmienia zasady zarządzania fabrykami. Pan Janusz zaryzykował stwierdzenie, że powszechna cyfryzacja wyeliminuje przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw,  które opanowały do perfekcji zasady szczupłego zarządzania. Kolejnym ciosem dla nich może być rozwój sztucznej inteligencji, która będzie w stanie samoczynnie optymalizować procesy.

W końcowej części warsztatu uczestnicy mogli przekonać się, jak wygląda Smart Factory i jakie rozwiązania zostały zastosowane w poszczególnych obszarach jej funkcjonowania – zarządzaniu produkcją, magazynowaniu, transporcie wewnętrznym czy utrzymaniu ruchu. Można też było poznać podstawowe zasady projektowania Smart Factory. Był to niezwykle cenny fragment warsztatu, bowiem tworząc inteligentną fabrykę trzeba uwzględnić powszechność dostępu do danych i stworzyć zupełnie nową, płaską hierarchię struktury organizacyjnej.

Zaawansowana cyfryzacja zawsze budzi obawy o kwestie cyberbezpieczeństwa. Nasz ekspert pokazał, jak wygląda aktualnie najbardziej zaawansowany pakiet przemysłowych rozwiązań zdalnego dostępu i wykrywania zagrożeń.  Była tez okazja do zapoznania się z najbardziej spektakularnymi przykładami inteligentnych fabryk, jak np. w pełni zrobotyzowanym gigazakładem Tesli.

Po dniu spędzonym z Produkcją 4.0 można wysnuć jeden podstawowy wniosek – nie należy już odkładać planów digitalizacji swojej fabryki, bowiem jej wdrożenie nie jest wcale aż tak trudne, zaś koszty gwałtownie spadły. Sytuacja jest zupełnie inna niż kilka lat temu, do stworzenia Smart Factory nie jest już niezbędna pomoc największych firm z branży, zaś na rynku dostępna jest duża ilość tanich i elastycznych rozwiązać do zbierania i analizy danych.

Oczywiście, bez wiedzy inżynierskiej nie uda się samodzielnie zaprojektować inteligentnej fabryki. Jednak dokonywanie cyfrowej transformacji krok po kroku, stopniowo włączając w nią kolejne obszary, to doskonały sposób na zebranie wiedzy i doskonalenie kompetencji. Z jednej strony digitalizacja zakładów produkcyjnych w Polsce nie stoi na wysokim poziomie, ale z drugiej przykładów naprawdę dalece zaawansowanych, cyfrowych fabryk na świecie też nie ma aż tak dużo.

Dystans jest zatem do  odrobienia. Mamy nadzieję, że wszyscy biorący udział w warsztacie wynieśli z niego dużą dawkę inspiracji i z pomocą pozyskanej wiedzy podejmują trud digitalizacji podległych sobie obszarów biznesowych.

Ostatnie relacje więcej relacji »

W pogoni za technologią

2 października 2019

Spotkanie dwóch światów – świata praktyki ze światem nauki, łączące tradycję międzynarodowej konferencji logistycznej Advanced Supply Chain oraz międzynarodowej konferencji naukowej Euro-Trans – to idea tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Wydawnictwo Eurologistics, BVL International – Chapter Poland – międzynarodowe stowarzyszenie wiodące prym we wdrażaniu założeń Przemysłu 4.0 oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

czytaj więcej »


Truck Forum 2019 alfabetycznie

4 czerwca 2019

Alfabet zna każdy, niektórzy nawet w kilku wersjach językowych. Postanowiliśmy stworzyć swój własny, na okazję zrelacjonowania Truck Forum 2019. Działo się wiele, oj bardzo wiele, stąd kilka liter ma „zwiększoną obstawę”.

czytaj więcej »


Relacja z konferencji Trendownia 2019

18 kwietnia 2019

Humanoidalny robot Pepper powitał gości i oficjalnie rozpoczął Trendownię 2019. Był to akcent znaczący, ponieważ praktyczne aspekty automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw zdominowały tematykę tegorocznej konferencji, która zgromadziła rekordową liczbę uczestników. W trakcie dwóch dni mogli się oni dowiedzieć, jakie rozwiązania i innowacje stosują u siebie liderzy branży produkcyjnej, magazynowej i transportowej.

czytaj więcej »


Technologie, prawo i… ubezpieczenia

29 marca 2019

Kary za przekroczenie nacisku, Brexit, pojazdy na paliwa alternatywne vs TCO, prawne aspekty monitorowania środków transportu – te i wiele innych tematów poruszyliśmy podczas konferencji odbywającej się pod hasłem „Technologie i prawo w transporcie drogowym”. Spotkanie odbyło się przy współpracy z firmami Cargonexx, Continental, Lellek, Profika Broker, Ruptela, Texa, Trimble, które miały stoiska, część z nich prelekcje a Lellek oddał do testowania nowe Audi z wieloma nowinkami technologicznymi.

czytaj więcej »


Wszystkie odcienie transformacji

12 marca 2019

Kierunek:Transformacja – takie hasło przyświecało szóstej edycji konferencji Arena Produkcji. Szerokie grono menedżerów i specjalistów, którzy skorzystali z zaproszenia na wydarzenie, nie mogło być zawiedzione wizytą w Wrocławiu. 11 wystąpień praktyków i ekspertów, inspirujący warsztat  oraz tętniąca życiem strefa networkingu pozwoliły wszystkim znaleźć coś dla siebie.

czytaj więcej »