Operator Logistyczny Roku 2014

16 grudnia 2014
Operator Logistyczny Roku 2014

Podczas największego w Polsce spotkania środowiska top managementu łańcucha dostaw, które odbyło się 11 grudnia br. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie ogłoszono wyniki XIII edycji badania Operator Logistyczny Roku.
Gala Logistyki, Transportu, Produkcji 2014 prowadził Tomasz Kammel, a oprawę muzyczną zapewnili finaliści konkursu Voice of Poland. W tym dorocznym święcie branży logistyczno-transportowo-produkcyjnej uczestniczyło 500 osób.

Operator Logistyczny Roku to wspólne przedsięwzięcie badawcze kilkudziesięciu czołowych firm logistycznych. Jego celem jest dostarczanie uczestnikom rynku wiedzy na temat oczekiwań klientów oraz poziomu wykonywania usług logistycznych. Na podstawie wyników badania powstaje ranking firm cieszących się największym zaufaniem klientów. Ranking służy promowaniu usług logistycznych najwyższej jakości.

 

Laureaci Programu Badawczego Operator Logistyczny Roku 2014

Złote Godło

Maszoński Logistic

Maszoński Logistic, to pierwszy zdobywca tej nagrody spośród firm reprezentujących rodzimy kapitał. Zwycięstwo to zapowiadały notowania z kilku ubiegłych lat, kiedy to firma ta aż czterokrotnie znalazła się w gronie najwyżej przez klientów cenionych firm logistycznych w Polsce, zajmując drugie lub trzecie miejsce w rankingu.

Maszoński Logistic to firma zbudowana całkowicie od podstaw, bez kapitału i doświadczenia w branży, którego ze względu na wiek właściciela – Mirosław Maszoński nie mógł posiadać. Nie stała też za nim tradycja rodzinna. To można powiedzieć – self-made man! Przede wszystkim w kwestii zaufania do własnych sił i liczenia na siebie oraz osobistej odpowiedzialności wobec otoczenia. Największym atutem tej firmy jest umiejętność zjednywania sobie ludzi, jak wynika z niesłychanie pozytywnych, zbieranych w trakcie wielu lat badań opinii klientów. Niemożliwym jest, aby bez osobistego wkładu pracy i sprawowania przez niego osobistej pieczy nad należytym wykonaniem założonych norm logistycznych udało się w pełni usatysfakcjonować wszystkich kluczowych klientów (!) czy też zaskarbić sobie w nich promotorów, którzy zapytani o rekomendacje usług tej firmy, bez zastrzeżeń polecają ją innym (!). Jest to rzadkość, a jeszcze trudniejsze jest utrzymanie tak wysokiego poziomu satysfakcji klientów przez lata. Można to osiągnąć jedynie w firmie prywatnej w ścisłym tego słowa znaczeniu, zarządzanej przez właściciela. Jedyna trudność to rosnące rozmiary działalności, co może uniemożliwić osobisty nadzór.

 

Srebrne Godło

TNT Express Worldwide (Poland)

TNT Express Worldwide (Poland) to prawdziwy fenomen na polskim rynku, firma, która trzy razy z rzędu w latach 2006-2008 oraz w 2011 i 2013 r. zajmowała pierwsze miejsce w rankingu najwyżej przez klientów cenionych firm logistycznych w Polsce. Przez dziesięć lat obecności w zestawieniu nigdy nie była notowana niżej niż na miejscu drugim.

To w ostatnich kilku latach najbardziej efektywna ekonomicznie firma w całej branży logistycznej. Firma znana przede wszystkim z najsilniej sprofilowanej na rynku usług kurierskich oferty usług, dzięki czemu w wybranych dziedzinach nie znajduje sobie równych pod względem penetracji rynku. Jej celem jest rozszerzanie oferty, pozwalającej wejście w nowe segmenty rynku, zwiększenie udziału w portfelu klienta oraz optymalizację i synergię operacji. Widać to po zmianach struktury klientów, wśród których przestały przeważać duże i średniej wielkości przedsiębiorstwa produkcyjne, grupie tej firma była przecież w stanie dostarczać perfekcyjne pod względem jakości wyspecjalizowane pakiety usług. TNT udało się też w ubiegłych latach przyciągnąć klientów realizujących gros obrotów wewnątrz kraju, co wydatnie przyczyniło się do wzrostu sprzedaży usług krajowych. Nadal jednak krytycznym elementem strategii jest miejsce na rynku przesyłek międzynarodowych. Coraz większa grupa klientów korzysta z wysyłki towarów za granicę szczególnie drogą lotniczą, klienci ci przypisują coraz większe znaczenie zasięgowi geograficznemu dostaw i korelacji ceny z jakością obsługi. Wyraźnie zaznacza się przy tym konkurencja w tym zakresie ze strony działających globalnie firm kurierskich DHL Express, UPS i FedEx.

 

Brązowe Godło

DHL Express

DHL Express, to firma reprezentująca jedną z największych grup logistycznych na polskim rynku, to laureat głównej nagrody w 2004 i 2011 r. oraz zdobywca nagród i wyróżnień we wszystkich pozostałych jego edycjach od 2003 r.

DHL Express to dominujący dostawca usług logistycznych na polskim rynku w segmencie usług kurierskich i ekspresowych. Strategią firmy jest koncentracja na potrzebach klientów wywołanych globalizacją współczesnej gospodarki. Udaje się to znakomicie, firma zdecydowanie góruje w obsłudze wymiany zagranicznej, obsłudze przedsiębiorstw zagranicznych oraz obsłudze dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Takich firm z roku na rok znajduje się w portfelu zamówień coraz więcej, bo i jakość obsługi ich dostaw podniosła się do niemalże maksymalnego poziomu. Przyczyniło się do tego osiągnięcie wyższego poziomu funkcjonalności obsługi międzynarodowych przesyłek lotniczych i drogowych, którą przeniesiono do sieci międzynarodowej. Mankamentem strategii firmy może być natomiast niezrównoważenie źródeł przychodów, wynikające ze słabszej pozycji na rynku obsługi przedsiębiorstw handlowych. W kontekście zapowiadanego wzrostu znaczenia handlu elektronicznego dla całej gospodarki należy się spodziewać silniejszej obecności firmy na tym rynku.

 

Laureaci nagrody Lider Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2014

 

arvato Polska

General Logistics Systems Poland

w kategorii e-commerce

 

FM Logistic

w kategorii kompleksowa obsługa

 

Geodis Calberson Polska

w kategorii lojalność klientów

 

 

Hellmann Worldwide Logistics Polska

w kategorii jakość obsługi

 

 

Wyróżnienia specjalne w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2014

 

Allport Cargo Services Poland

Największy wzrost pozycji rynkowej wśród partnerów programu

Diera

Najwyżej ceniona firma spedycyjna

Fiege

Najbardziej zintegrowane usługi za optymalną cenę

Poczta Polska

Dynamiczne wejście na rynek krajowych przewozów drobnicowych

 

 

Wyróżnienia honorowe w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2014

 

 

Raben Polska

Najczęściej rekomendowana firma w segmencie „Logistyka kontraktowa”

Raben Transport

Najczęściej rekomendowana firma w segmencie „Transport i spedycja drogowa”

Galeria zdjęć

Ostatnie relacje więcej relacji »

Android w magazynie

4 marca 2020

O tym, jak efektywnie przejść na wydajniejsze urządzenia magazynowe – terminale mobilne pracujące na Androidzie, korzystając z doświadczeń pionierów, mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy seminarium zorganizowanego przez firmy Zebra Technologies, Quantum Qguar i wydawnictwo Eurologistics.

czytaj więcej »


Gdzie bije serce produkcji?

12 listopada 2019

Gdzie bije serce produkcji – takie było hasło przewodnie szóstej edycji konferencji Manufacturing Summit. Całodniowe poszukiwania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale zapewniły gościom wydarzenia ogromną dawkę wiedzy z wielu obszarów, związanych z funkcjonowaniem zakładów produkcyjnych i ich otoczenia.

czytaj więcej »


Kongres Transportowy 2019: Wyjątkowa debata

29 października 2019

Nie wahamy się tego napisać – to była jedna z najciekawszych konferencji transportowych ostatnich lat. Prelegenci nie chcieli kończyć swoich przemówień, bo też uczestnicy ich z uwagą słuchali. Debata rozgrzała salę niemal co czerwoności i nikt nie zwracał uwagi, że pora lunchu już dawno wybiła. Rozmowy handlowe między przewoźnikami i nadawcami można było zaobserwować podczas całego eventu, finalny moment (dokładnie kilkadziesiąt minut) nastąpił podczas Sesji Handlowej. Wreszcie dialogi między partnerami a klientami – wcale nie stanowiły marginesu spotkania. Ale po kolei…

czytaj więcej »


W pogoni za technologią

2 października 2019

Spotkanie dwóch światów – świata praktyki ze światem nauki, łączące tradycję międzynarodowej konferencji logistycznej Advanced Supply Chain oraz międzynarodowej konferencji naukowej Euro-Trans – to idea tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Wydawnictwo Eurologistics, BVL International – Chapter Poland – międzynarodowe stowarzyszenie wiodące prym we wdrażaniu założeń Przemysłu 4.0 oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

czytaj więcej »


Produkcja 4.0 na wyciągnięcie ręki

1 lipca 2019

Ostatni czwartek czerwca był okazją do niezwykle intensywnego spotkania z tematyką digitalizacji zakładów produkcyjnych. Logistyka Produkcji zorganizowała tego dnia we Wrocławiu warsztat „Produkcja 4.0. Jak dokonać krok po kroku cyfrowej transformacji swojej fabryki?”

czytaj więcej »