Arena Produkcji 2014

22 kwietnia 2014
Arena Produkcji 2014

16 kwietnia 2014 roku odbyła się Arena Produkcji, wyjątkowa konferencja dla menedżerów branży produkcyjnej, kierowników produkcji, menedżerów łańcucha dostaw i specjalistów;  zorganizowana przez wydawnictwo Eurologistics i magazyn Logistyka Produkcji.  W hotelu Novotel Warszawa Airport można było posłuchać wykładów dotyczących zagadnień związanych z zarządzaniem produkcją i łańcuchem dostaw.

Program wydarzenia nie był jednak ograniczony do wystąpień prelegentów. Innowacyjna formuła obejmowała także sesje crowdsourcingowe i networkingowe, będące okazją do rozmowy z ekspertami oraz partnerami biznesowymi przybyłymi na konferencję.  Jak zwykle wiele kontaktów zostało nawiązanych w niezobowiązującej atmosferze podczas rozmów w kuluarach.

 

Pomysł na szybkość

DSC_9362Po powitaniu zebranych przez Adama Błusia, wydawcę Logistyki Produkcji, głos zabrał Ireneusz Biliński. członek zarządu i partner firmy 4 Results – Czego potrzebuje polski przemysł prócz kapitału – zapytał na wstępie. – Oczywiście myślenia według metody Quick Response Manufacturing – odpowiedział, po czym przestawił fundamentalne zasady koncepcji QRM.  Prelegent opowiedział o historii metody i pierwszych wdrożeniach w Polsce, które miały miejsce na przełomie 2011 i 2012 roku.

Ireneusz Biliński podkreślił, że metodologia QRM najlepiej sprawdza się w firmach charakteryzujących się produkcją małoseryjną i na konkretne zamówienie. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kluczowym w tej koncepcji pojęciem MCT (Manufacturing Critical-pathTime), prelegent zwrócił też uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą spirala wydłużających się czasów realizacji.


Lean nie tylko w produkcji

DSC_9493O tym, że filozofia Lean sprawdza się nie tylko w branży produkcyjnej, przekonywał Jerzy Kuśnierz Dyrektor Systemu Zarządzania GEFCO. W firmie logistycznej w celu poprawy procesów wprowadzone zostały narzędzia GMS – jak podkreślił prelegent, w odpowiedniej sekwencji logicznej.

Zmiana standardów zarządzania realizowane są za pomocą takich narzędzi jak zarządzanie wizualne czy OBEYA. Poprawa organizacji obszaru i procesu następuje z kolei dzięki warsztatom 5S. W GEFCO działa ponadto system sugestii pracowników, oparty na filozofii Kaizen. Mapowanie procesu MIFA to z kolei odpowiednik znanego z produkcyjnego Lean mapowania strumienia wartości VSM.

 

Wdrożenie w palarni kawy

Paweł Janas z Quantum Software oraz Marek Wendland z firmy DSC_9623D.E. Master Blenders 1753 zaprezentowali case study wdrożenia oprogramowania Qguar MES/APS. Przed wdrożeniem, w należącej do klienta palarni kawy działania produkcyjne były realizowane z pomocą rozbudowanego systemu Excel. – Pomagał on w zbieraniu danych,  ale cała reszta procesu tkwiła w głowach. Potrafiło się tym zająć tylko kilka osób – wyjaśnił Marek Wendland.

Firma D.E. Master Blenders 1753 zwróciła się z prośbą o pomoc do Quantum Software. Nowe oprogramowanie zostało użyte we wszystkich działach i operacjach produkcyjnych. Proces planowania mógł zostać zintegrowany z realizacją procesu produkcyjnego, inne odnotowane korzyści to usprawnienie pracy kontroli jakości i procesu śledzenia produktu czy możliwość analizy wskaźników KPI. Prelegenci zaprezentowali praktyczne aspekty korzystania z systemu, np. dla procesu odgazowania kawy.

 

Jak oszczędzać energię?

Duże zainteresowanie wzbudziła tematyka zaprezentowana przez Pawła Markowskiego, dyrektora rozwoju strategicznego firmy Zelmer SA i  Stefana Dunina-Wąsowicza, prezesa firmy Efekt Technologies.  Omówili oni zasadność prowadzenia szeroko zakrojonych pomiarów zużycia energii w firmie i sposoby na ograniczenie kosztów.

Goście konferencji dowiedzieli się, że rosnąca energochłonność procesów produkcyjnych może być zrównoważona przez automatyzację. Automatyzacja produkcji na wydziale wtryskarek firmy Zelmer zaowocowała zużycia energii o 4%, dzięki czemu inwestycja zwróciła się w ciągu 7 miesięcy.

– Myślenie o oszczędzaniu energii to dźwignia do dalszych oszczędności w formie – podkreślił Paweł Markowski. Wdrożenie przeprowadzone w firmie Zelmer prób obniżenie kosztów energii zapewniło też lepsze wykorzystanie zasobów produkcyjnych i automatyczną detekcję wad.

 DSC_9754 DSC_9760

Czy warto produkować?

Paweł Rzepka i Paweł Mazur z firmy Delta Trans opowiadali o ważnym dylemacie  każdego menedżera fabryki – czy należy poszerzać produkcję we własnym zakładzie, czy też wykonywać zakupy na zewnątrz. Jak jednak wynika z badań, 60 proc. przedsiębiorstw nigdy nie przeprowadziło analizy „make or buy”.

Prelegenci omówili zalety i wady outsourcingu produkcji – Nie jest on jednak równoznaczny z produkcją w Chinach – podkreślili. Przykłady outsourcingu zostały przedstawione na realizacjach przeprowadzonych przez nową jednostkę biznesową Delta Production.

  DSC_9819 DSC_9785

Japońskie wzorce

DSC_9844Dariusz Kacperzyk, wiceprezes EQ System,  w interesujący sposób opowiadał o planowaniu łańcucha dostaw, wplatając w swoje wystąpienie reminiscencje z licznych wizyt w japońskich firmach produkcyjnych – Pewne rzeczy da się przenieść na polski rynek – podkreślił prelegent, mówiący o tym, jak odmienne są zachowania japońskich menedżerów produkcji.

Porównane zostały możliwości oprogramowania Asprova ASP, obejmującego planowanie jednego poziomu łańcucha, jakim jest fabryka, oraz  Asprova SCP służącego do planowania wielu poziomów łańcuch dostaw. Prelegent zaprezentował proces planowania łańcucha dostaw dla kilku fabryk tego samego koncernu, położonych w różnych krajach.

 

Inteligentnie o logistyce

Łańcuch dostaw był też tematem kolejnego wystąpienia,  autorstwa DSC_9965Grzegorza Lichocika, prezesa zarządu Dachser w Polsce. Przekonywał on, że tradycyjny model dystrybucji nie sprawdza się we współczesnych realiach i konieczne jest nowe spojrzenie, skutkujące redukcją kosztów logistycznych.

Prelegent zaprezentował koncepcję Euro Hubów, skracającą czas dotarcia ładunków do poszczególnych krajów. Kolejnym innowacyjnym pomysłem jest stosowanie wymiennych kontenerów, dzięki czemu transport nie jest spowalniany wskutek ograniczeń prawnych dotyczących czasu pracy kierowców. Na koniec można było zapoznać się z systemem przekazywania informacji  firmie Dascher.

 

Myśleć o bezpieczeństwie

Podczas wystąpienia Macieja Czaplickiego i Artura Czepczyńskiego z formy ABC Czepczyński, goście konferencji poznali niepokojące dane na temat ilości kradzieży ładunków do których doszło na terenie Europy.

Prelegenci wyjaśnili, ze w epoce informatyzacji sposób działania przestępców uległ całkowitej zmianie.  Podstawą są teraz dla nich operacje w cyberprzestrzeni. Przedstawiony został schemat działania przestępców i szeroko pojęte negatywne skutki dla firmy.

– Kwestia bezpieczeństwa jest ważna dla marży firmy, ale także dla jej reputacji, czyli tego, co przekłada się na bezpieczeństwo – mówił Maciej Czaplicki.

 DSC_0002 DSC_0006

Płonne obawy przed automatyzacją

DSC_0087Dawid Majchrzak z firmy Hilding Anders Polska w zajmujący sposób opowiadał o korzyściach płynących z automatyzacji procesów produkcyjnych. Prelegent wskazał przyczyny, które wpływają na niechęć polskich przedsiębiorstw do wprowadzenia automatyzacji. Zaprezentowane dane na temat efektów produkcyjnych, rynkowych i finansowych wskazują, iż obawy przed inwestycjami nie mają realnych podstaw.

Na koniec przedstawione zostały roboty przemysłowe, działające w Hilding Anders Polska w gniazdach depaletyzującym i paletyzującym. Zgromadzeni goście przekonali się, jakie korzyści przyniósł projekt automatyzacji i jak szybko zwróciła się inwestycja.

 

Optymalizacja procesów produkcyjnych

Magdalena Zakrzewska, konsultant ds. wdrożeń w firmie Consafe Logistics, DSC_0134mówiła o optymalizacji procesów produkcyjnych na przykładzie wdrożenia systemu Extend w firmach Swedwood i Cloetta. Firm Sweedwood znana jest z produkcji elementów meblarskich dla sklepów IKEA.

Cloetta to z kolei producent słodyczy, posiadający fabryki w Skandynawii, Holandii i Włoszech. Przedstawiono wymagania i efekty, jakie dało wykorzystanie w procesach produkcyjnych. Consafe Logistics zapraszało też do ciekawego konkursu, organizowanego przy okazji konferencji. Uczestnicy wydarzenia brali udział w zawodach skanowania kodów kreskowych na czas, zwycięzca otrzymał voucher na przejażdżkę samochodem Ferrari lub Porsche na Torze Poznań.

 

Maszyny w leasingu

DSC_0169Przedstawiciel firmy Millennium Leasing, Marcin Balicki, przedstawił możliwości finansowania inwestycji produkcyjnych z pomocą leasingu. Prelegent zwrócił uwagę na rosnące znaczenie rynku maszyn i urządzeń w portfolio firmy. Zaprezentował też kilka przykładów dużych inwestycji, sfinansowanych poprzez leasing.

 

 


 

 

Dążenie do zera

Kolejny punkt konferencji oznaczał powrót do zagadnień bezpieczeństwa, lecz tym razem ściśle związanego z produkcją. Adam Srebrniak z 4 Results oraz Michał Żelazko, lider TPM w firmie SVZ Poland, przedstawili Program Zera Wypadków prowadzony w SVZ, próbując zarazem odpowiedzieć na pytanie, czy całkowite wyeliminowanie wypadków jest możliwe.

Aby podkreślić istotę problemu, prelegenci zaprezentowali dane na temat liczby wypadków w Polsce w 2013 roku. Podczas wystąpienia skupiono się na skutecznym zwiększaniu bezpieczeństwa w fabrykach z pomocą Total Productivity Management.

 DSC_0216 DSC_0219

Pytania o najlepsze metody

Podsumowaniem części konferencyjnej było wystąpienie Janusza Pieklika, DSC_0266 dyrektora Business Global Consulting.  Ekspert w zakresie systemów klasy ERP i zarządzania produkcją przedstawił w formie schematu 5Why niewygodne pytania na temat przyczyn porażek we wdrażaniu nowoczesnych metod zarządzania produkcją w Polsce.

Pieklik uświadomił zebranym, jak daleka droga czeka jeszcze polskie firmy produkcyjne, poszukujące sposobów na efektywne wykorzystanie zasobów. Prelegent zaprosił chętnych do szybszego jej pokonania na cykl warsztatów 3D Zarządzania Produkcją, poświęconych zagadnieniom związanym z systemami ERP, Teorią Ograniczeń i Lean Management.

 

Cenne spotkania

Po zakończeniu części konferencyjnej i wylosowaniu przez uczestników upominków, ufundowanych przez firmy GEFCO, EQ System i Kaizen Institute, Adam Błuś zaprosił zebranych na sesje crowdsourcingowe i networkingowe. Goście konferencji mogli porozmawiać z ekspertami z dziedzin Lean Management, Kaizen, Teorii Ograniczeń, QRM i Utrzymania Ruchu, poruszając problemy spotykane we własnych firmach. Partnerzy konferencji byli dostępni przy swoich stolikach i służyli radą uczestnikom, poszukujących nowych rozwiązań i produktów.

DSC_0409 DSC_0417 DSC_0423 DSC_0450  DSC_0447 DSC_9643

Partnerami Areny Produkcji były firmy Zelmer, Dachser, Millennium Leasing, EQ System, Quantum Software, PSI, GEFCO, Streamsoft, Delta Trans, Consafe Logistics, Hilding Anders, D.E. Master Blenders, SV Poland, Lean Enterprise Institute Polska, SKK, ABC-Czepczyński, Kaizen Institute, IDP Verbis, Profes oraz Efekt Technologies. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia, organizowane przez wydawnictwo Eurologistics.

 

                                                                                                                                                                                                           Witold Zygmunt

 

Wideorelacja

Galeria zdjęć

Ostatnie relacje więcej relacji »

Android w magazynie

4 marca 2020

O tym, jak efektywnie przejść na wydajniejsze urządzenia magazynowe – terminale mobilne pracujące na Androidzie, korzystając z doświadczeń pionierów, mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy seminarium zorganizowanego przez firmy Zebra Technologies, Quantum Qguar i wydawnictwo Eurologistics.

czytaj więcej »


Gdzie bije serce produkcji?

12 listopada 2019

Gdzie bije serce produkcji – takie było hasło przewodnie szóstej edycji konferencji Manufacturing Summit. Całodniowe poszukiwania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale zapewniły gościom wydarzenia ogromną dawkę wiedzy z wielu obszarów, związanych z funkcjonowaniem zakładów produkcyjnych i ich otoczenia.

czytaj więcej »


Kongres Transportowy 2019: Wyjątkowa debata

29 października 2019

Nie wahamy się tego napisać – to była jedna z najciekawszych konferencji transportowych ostatnich lat. Prelegenci nie chcieli kończyć swoich przemówień, bo też uczestnicy ich z uwagą słuchali. Debata rozgrzała salę niemal co czerwoności i nikt nie zwracał uwagi, że pora lunchu już dawno wybiła. Rozmowy handlowe między przewoźnikami i nadawcami można było zaobserwować podczas całego eventu, finalny moment (dokładnie kilkadziesiąt minut) nastąpił podczas Sesji Handlowej. Wreszcie dialogi między partnerami a klientami – wcale nie stanowiły marginesu spotkania. Ale po kolei…

czytaj więcej »


W pogoni za technologią

2 października 2019

Spotkanie dwóch światów – świata praktyki ze światem nauki, łączące tradycję międzynarodowej konferencji logistycznej Advanced Supply Chain oraz międzynarodowej konferencji naukowej Euro-Trans – to idea tegorocznej konferencji zorganizowanej przez Wydawnictwo Eurologistics, BVL International – Chapter Poland – międzynarodowe stowarzyszenie wiodące prym we wdrażaniu założeń Przemysłu 4.0 oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie i Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.

czytaj więcej »


Produkcja 4.0 na wyciągnięcie ręki

1 lipca 2019

Ostatni czwartek czerwca był okazją do niezwykle intensywnego spotkania z tematyką digitalizacji zakładów produkcyjnych. Logistyka Produkcji zorganizowała tego dnia we Wrocławiu warsztat „Produkcja 4.0. Jak dokonać krok po kroku cyfrowej transformacji swojej fabryki?”

czytaj więcej »