ZF dołącza do Open Manufacturing Platform

21 lutego 2020

Friedrichshafen. ZF Friedrichshafen AG dołącza do Open Manufacturing Platform (OMP), uruchomionej w kwietniu 2019 r. przez Grupę BMW i Microsoft. Celem tej inicjatywy jest umożliwienie szybszego i efektywniejszego kosztowo wprowadzania innowacji w przemyśle produkcyjnym.

Platforma OMP ma na celu wspieranie rozwoju inteligentnych fabryk w całym sektorze. Dzieląc się wiedzą i wykorzystując różne zastosowania przemysłowe oraz przykładowy kod, członkowie społeczności OMP będą mogli uprościć i przyspieszyć rozwój własnych usług i rozwiązań.

Łatwe udostępnianie danych to wciąż wizja przyszłości, ponieważ wiele źródeł danych wymaga wcześniejszej integracji w ramach firmy, aby móc być udostępnionych dalej partnerom i organizacjom zewnętrznym. ZF aktywnie działa na rzecz rozwoju Przemysłu 4.0 w kierunku inteligentnych fabryk, gdzie jednym z głównych aspektów jest płynna integracja danych za pośrednictwem otwartych i współpracujących ze sobą platform i procesów. Celem OMP jest zapewnienie jej członkom referencyjnej architektury z komponentami open source opartymi na otwartych standardach przemysłowych. Podejście to ma na celu standaryzację przemysłowych modeli danych, aby przyspieszyć analizy i scenariusze uczenia się maszynowego poprzez odblokowanie dostępu do danych, które wcześniej były przechowywane w zastrzeżonych systemach. Platforma OMP będzie zgodna z istniejącą architekturą referencyjną Industry 4.0, wykorzystującą przemysłowy standard interoperacyjności OPC UA. Jednocześnie członkowie społeczności zachowują pełną kontrolę nad swoimi danymi.

– OMP jest dla nas kluczowym czynnikiem umożliwiającym w ZF dalszy rozwój naszych cyfrowych możliwości produkcyjnych. Chcemy tym samym odpowiedzieć na obecne i przyszłe wymagania umożliwiające osiągnięcie następnego poziomu rozwoju Przemysłu 4.0 – mówi dr Jürgen Sturm, Head of IT w ZF.

OMP odpowiada na oczekiwania całej branży – na przykład w odniesieniu do połączenia danych maszyn i systemów lub integracji systemów. Oznacza to, że producenci, dostawcy i ich firmy partnerskie nie muszą wprowadzać na rynek całkowicie nowego oprogramowania, lecz mogą korzystać z istniejących modułów. Jednym z przykładów jest integracja funkcji, dających możliwość koordynacji autonomicznych systemów transportowych, niezależnie od ich producenta.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Polska ma duży problem z przyciąganiem i rozwijaniem kadr

27 marca 2020

Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem pracowników o takich kompetencjach, jakie są potrzebne do prawidłowego działania ich firm. W przyszłości może być o nich jeszcze trudniej, bo polskie instytucje ani rząd nie wspomagają biznesu w poszukiwaniu, kształceniu i rozwijaniu talentów, które mogłyby zasilić rynek. Na 130 krajów plasujemy się pod tym względem na 44. miejscu, 20 pozycji za najlepszą w naszym regionie Estonią. Najgorzej idzie nam przyciąganie talentów. Skuteczniej robi to aż 71 krajów.

czytaj więcej »


Rynek ERP: spowolnienie sprzyja dostawcom

25 marca 2020

Choć globalna gospodarka zwalnia, a nastroje w przemyśle są mało optymistyczne, to wydatki firm na oprogramowanie nie maleją. Jak podaje instytut Gartnera, w 2019 roku wartość rynku systemów IT wzrosła o 8,8%. Analizy ekspertów znajdują odzwierciedlenie w wynikach polskich spółek IT. Śląska firma BPSC dostarczająca systemy ERP dla przemysłu, nie tylko znacząco zwiększyła przychody ze sprzedaży, ale też wypracowała znaczący zysk.

czytaj więcej »


Niewidzialni bohaterowie nie mogą zostać w domu

25 marca 2020

W walce z rozprzestrzenianiem się Covid-19 obok lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, czy diagnostów, walczą także pracownicy transportu, logistyki i produkcji.

czytaj więcej »


Dwie polskie firmy inwestują w KPT

23 marca 2020

Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał kolejne decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Otrzymały je firmy Columbus Energy oraz JMB Spółka Cywilna. Do tej pory w Małopolsce wydano ich już 60 decyzji. 

czytaj więcej »


Przedsiębiorcy planują inwestować w robotyzację

20 marca 2020

Blisko 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych planuje w ciągu najbliższych 3 lat robotyzację – wynika z badania wykonanego na zlecenie Universal Robots „Barometr Robotyzacji MŚP”. 38,8% firm z tej grupy planuje wdrożenie robotów współpracujących, przy czym ten wskaźnik jest skorelowany z wielkością przedsiębiorstwa – wśród przedstawicieli małych firm na coboty wskazało 42,9%, natomiast wśród średnich – 36,8%. Badanie przeprowadziła niezależna agencja badawcza pod koniec 2019 roku.  

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter