Zakłady MAN w Niepołomicach zwycięzcą w konkursie „Fabryka roku”

6 maja 2019

Po pierwszym sukcesie w 2016 r. polska fabryka MAN ponownie została zwycięzcą renomowanego konkursu „Fabryka roku”. Zakład MAN Trucks w Niepołomicach, gdzie od 2007 r. montowane są pojazdy ciężarowe typoszeregów TGS i TGX, zapewniły sobie pierwsze miejsce w kategorii „Doskonała produkcja seryjna”.

Jury, w skład którego wchodzą eksperci specjalistycznego czasopisma „Produktion” i firmy doradczej Unternehmensberatung AT Kearney, doceniło w szczególności wysoką ekonomiczność procesów charakteryzujących się kulturą stałego doskonalenia (Kaizen) oraz perfekcyjny podział na fazy linii montażowej, która mimo dużej wariantowości pojazdów i związanej z tym konieczności wykonywania różnorodnych operacji na poszczególnych stanowiskach, zapewnia pracownikom odpowiednią elastyczność umożliwiającą produkcję wzrastającej liczby elementów najwyżej jakości.

Nagrodę odebrał, podczas odbywającego się w Ludwigshafen kongresu „Fabryka roku”, Heiko Kayser, kierownik zakładu MAN Truck, gdzie zatrudnionych jest ponad 750 pracowników. „Wyróżnienie nie jest przyznawane za jakieś szczególne wydarzenie w danym momencie, lecz honoruje proces rozwoju i osiągnięcia całego zespołu w ostatnich kilku latach”, podkreśla Kayser.

Najmłodszy zakład MAN produkujący pojazdy ciężarowe przekonał jury przede wszystkim sukcesem wdrożonego w 2017 r. procesu produkcji modułowej. „Wzorując się na przemyśle samochodów osobowych, rozpoczęcie modułowej produkcji podwozia pozwoliło nam na „wygładzenie” naszych procesów”, mówi Kayser. „Produkcję elementów wariantowych i fazy szczytowego obciążenia pracą przenieśliśmy w większym stopniu do odcinka montażu wstępnego, dzięki czemu udało nam się wyeliminować okresy niepełnego wykorzystania lub przeciążenia poszczególnych faz linii montażowej. Utworzenie modułów na etapie montażu wstępnego pozwoliło nam na przeniesienie zadań z głównej linii.” Rozwiązanie to pozwoliło odciążyć pracowników i zapewniło im wysokiej jakości stanowiska pracy, także pod względem ergonomicznym. Zdaniem jury jest to jeden z powodów wyjątkowo niskiej fluktuacji wśród załogi krakowskiego zakładu oraz wzorowego wskaźnika absencji.

Zwycięstwo w kategorii „Doskonała produkcja seryjna” kierownik krakowskiego zakładu wiąże także z nowatorskim charakterem architektury zakładu: „Zakład został wspaniale zaprojektowany, zarówno w swojej zrównoważonej formie, jak i pod względem dalszego rozwoju”, wyjaśnia Kayser, wskazując na możliwości rozbudowy zakładu wynikające z jego formy architektonicznej i otwartej struktury funkcjonalnej.

Dumny z sukcesu w konkursie „Fabryka roku“ jest także Michael Kobriger, członek zarządu odpowiadający ze produkcję i logistykę w spółce MAN Truck & Bus SE: „Cieszymy się, że po Monachium nasze osiągnięcia zostały docenione także w Krakowie. Podwozie o konstrukcji modułowej jest istotnym krokiem w kierunku integracji różnych technologii pracy w ramach jednej linii montażowej. Zdobytą przy tym wiedzę z pewnością wykorzystamy także w naszych innych zakładach produkcyjnych w celu poprawy ich efektywności.“

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

IFS i Acumatica połączą siły

15 lipca 2019

EQT Partners, czołowa firma inwestycyjna zarządzająca aktywami o wartości 45 mld USD (40 mld EUR) poinformowała o podpisaniu ostatecznego porozumienia w sprawie przejęcia firmy Acumatica, dostawcy oprogramowania w chmurze dla przedsiębiorstw, Przejęcie dokonane zostanie  za pośrednictwem instrumentu inwestycyjnego należącego do tej samej spółki holdingowej, której częścią jest IFS AB (Industrial and Financial Systems).

czytaj więcej »


W Polsce otwarto największą fabrykę tytoniu do fajek wodnych w Europie

11 lipca 2019

Firma Al-Fakher, światowy lider w produkcji tytoniu do fajki wodnej, nazywanej także sziszą lub nargilą, otworzyła swoją pierwszą fabrykę w Polsce. Nowo powstały zakład produkcyjny zlokalizowany został w okolicach podwarszawskiego Grodziska Mazowieckiego i jest najbardziej znaczącą inwestycją Al-Fakher w Unii Europejskiej. Zakład zajmuje powierzchnię niemal 9 tys. mkw. i składa się z przestrzeni produkcyjnej, magazynowej i biurowej. Znajdzie w nim zatrudnienie około ok. 100 pracowników.

czytaj więcej »


Pierwszy etap rozbudowy Volkswagena w Poznaniu zakończony

10 lipca 2019

Volkswagen ukończył pierwszy etap rozbudowy swojego zakładu w poznańskim Antoninku. Budowa obiektu znajdującego we wschodniej części zakładu  rozpoczęła się wiosną 2018.  W maju wmurowano kamień węgielny, a 13 miesięcy później hala o powierzchni 46 tys. m2 została oddana do użytku.

czytaj więcej »


Rozszerzona rzeczywistość w Solid Edge 2020

8 lipca 2019

Siemens Digital Industries Software ogłasza wprowadzenie na rynek udoskonalonej wersji oprogramowania Solid Edge®, które umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom wytwórczym przyśpieszenie procesu opracowywania produktów oraz ich produkcji. Oprogramowanie Solid Edge 2020 zawiera technologie nowej generacji, takie jak rozszerzona rzeczywistość, narzędzia walidacji o większych możliwościach, projektowanie oparte na modelach oraz rozmieszczania 2D, dzięki czemu pozwala ulepszyć funkcję współpracy oraz zapewnić w pełni cyfrowy proces produkcyjny już na etapie projektowania.

czytaj więcej »


Optymizm na GPW poprawia wyniki GIP

4 lipca 2019

Dobra sytuacja na warszawskiej GPW w czerwcu pozwoliła odrobić Giełdowemu Indeksowi Produkcji (GIP60) część strat z maja. Na koniec czerwca wartość GIP60 wyniosła 874.84 punkty, a więc 2.41% wyżej niż miesiąc wcześniej, jednak ciągle znacznie poniżej tegorocznego maksimum, które w kwietniu zanotowano na poziomie 950 punktów.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter