Whirlpool świętuje jubileusz nową inwestycją w Polsce

30 października 2019

Whirlpool przeznaczy 100 milionów złotych na stworzenie nowoczesnej platformy produkcyjnej w obchodzącej swoje dwudziestolecie Fabryce Kuchenek w Łodzi. Jubileusz firmy jest okazją do dyskusji na temat amerykańskich inwestycji w Polsce i perspektyw rozwoju dla Łodzi.

Firma Whirlpool ogłosiła kolejną inwestycję przemysłową w Łodzi. Jest ona dedykowana najstarszemu zakładowi koncernu w mieście – Fabryce Kuchenek, obchodzącej jubileusz dwudziestolecia istnienia. Za około 100 milionów złotych powstaje nowoczesna platforma produkcyjna, która już wkrótce pozwoli na wytwarzanie najnowocześniejszych technologicznie, zaawansowanych technicznie kuchenek wolnostojących charakteryzujących się atrakcyjnym designem. Urządzenia te będą eksportowane między innymi na tak wymagające rynki, jak skandynawski oraz amerykański. Kuchenki będą również oferowane polskim konsumentom.

– 20. rocznica Fabryki Kuchenek jest dla nas niezmiernie ważna, bo świadczy o zakorzenieniu Whirlpool w Łodzi i dobrej ocenie tutejszego środowiska biznesowego. To jednocześnie świetna okazja do przekazania informacji o nowych inwestycjach. Z jednej strony rozwój fabryki jest ważny dla samych mieszkańców Łodzi, którzy tu pracują, spędzają swoje dni i dzięki wspólnej pracy, organizują swoje życia. Planowana inwestycja może zaowocować zwiększeniem zatrudnienia już w 2020 roku. Z drugiej strony rozwój w Łodzi jest kluczowy dla działalności firmy w Polsce –  mówi Szymon Krupiński, dyrektor Łódzkiej Strefy Przemysłowej Whirlpool Company Polska

Ogłoszenie kolejnych planów inwestycyjnych nieprzypadkowo odbyło się w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w obecności władz Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. To wraz z tymi partnerami firma Whirlpool zorganizowała jubileusz 20-lecia w Łodzi, na który zaproszono przedstawicieli władz, inwestorów, jak również dostawców. Takie spotkanie to świetna okazja do dyskusji na temat amerykańskich inwestycji w Polsce, jak również kierunków i perspektyw rozwoju dla Łodzi.

– Bardzo dobra współpraca z tak dużą marką jaką jest Whirlpool pokazuje, że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest dobrym miejscem na lokowanie biznesu. Trzy inwestycje w strefie to prawie miliard złotych poniesionych nakładów inwestycyjnych i prawie dwa tysiące stworzonych miejsc pracy. To pokazuje jak ważną rolę w rozwoju regionu łódzkiego odegrały amerykańskie inwestycje. Fabryki Whirlpoola w Łodzi i w Radomsku stanowią o sile przemysłu AGD w woj. łódzkim, w Polsce i w Europie. Rosnący z roku na rok eksport produktów AGD to w dużej mierze zasługa właśnie strefowych inwestycji Whirlpoola. Dzięki czemu sprzęt AGD produkowany w łódzkiej strefie jest znany na całym świecie. Z czego jesteśmy dumni i obserwując dynamiczny rozwój firmy Whirlpool z optymizmem patrzymy w przyszłość – zaznacza Marek Michalik, prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Skala inwestycji firmy Whirlpool w Polsce to doskonały przykład, jak ważnym partnerem są firmy amerykańskie dla Polski. Jest to jedna firma ale z takim potencjałem, że w efekcie jej inwestycje obejmują produkcję, usługi, logistykę oraz badania i rozwój. Polska, ze swoimi doskonałymi zasobami i rynkiem, jest wyjątkowym miejscem inwestycji dla takich firm, a Łódź jest w szczególności atrakcyjna. Poza historycznym zapleczem przemysłowym, Łódź ciągle się zmienia i modernizuje. Dziś powstają tam nowoczesne biurowce, a centrum miasta zachwyca turystów i oferuje mieszkańcom coraz lepszą jakość życia – dodaje Tony Housh, prezes AmChamu.

 

Firma Whirlpool zatrudnia obecnie około 6000 osób. Posiada trzy wielkie centra produkcyjne w Łodzi, Wrocławiu i Radomsku, jak również biuro komercyjne w Warszawie, Centrum Usług Wspólnych dla Finansów EMEA w Łodzi (otwarte w 2017 roku), Centrum Usług Wspólnych dla Łańcucha Dostaw – również w Łodzi (otwarte w maju 2019 roku) oraz Centrum Badań i Rozwoju we Wrocławiu, w ramach którego działa również Globalne Centrum R&D dla Lodówek. W kwietniu ubiegłego roku zakończono proces unifikacji przedsiębiorstwa w jeden podmiot prawny, będący konsekwencją przejęcia przez Whirlpool Corporation firmy Indesit Company w 2014 roku. Whirlpool jest trzecim największym inwestorem amerykańskim w Polsce i największym producentem sprzętu AGD w naszym kraju.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

WABCO rozszerza wrocławskie CBR o Globalne Centrum Testów

24 stycznia 2020

WABCO Holdings Inc., globalny dostawca technologii, które poprawiają bezpieczeństwo, wydajność i łączność pojazdów użytkowych, otworzył we Wrocławiu Globalne Centrum Testów.

czytaj więcej »


PESA Bydgoszcz z nowym prezesem

23 stycznia 2020

8 stycznia 2020 Rada Nadzorcza spółki Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz powołała na stanowisko prezesa zarządu Krzysztofa Zdziarskiego, dotychczasowego wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych, który zastąpił Krzysztofa Sędzikowskiego.

czytaj więcej »


Rusza największa inwestycja w polskiej branży chemicznej

22 stycznia 2020

Zarząd Grupy Azoty Polyolefins w obecności wojewody zachodniopomorskiego, Tomasza Hinca, oraz prezesa zarządu Grupy Azoty Wojciecha Wardackiego uroczyście przekazał plac budowy firmie Hyundai Engineering Co. Ltd.

czytaj więcej »


FCA sprzedaje Brazylijczykom zakład Teksid w Skoczowie

21 stycznia 2020

Fiat Chrysler Automobiles, szykujący się do finalizacja fuzji, przed wielką transakcją pozbył się części swojego biznesu. Brazylijska firma Tupy SA przejęła globalną działalności FCA w zakresie części samochodowych z żeliwa, która jest prowadzona przez spółkę zależną FCA Teksid SpA („Teksid”).

czytaj więcej »


Rozbudowa fabryki Bridgestone w Stargardzie trwa zgodnie z planem

20 stycznia 2020

Fabryka Bridgestone Stargard jest jedną z trzech fabryk koncernu w Europie, która została objęta planem inwestycyjnym ogłoszonym w październiku 2017 roku. Obecnie prowadzone są prace budowalne nowego magazynu i hal produkcyjnych.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter