W Polsce otwarto największą fabrykę tytoniu do fajek wodnych w Europie

11 lipca 2019

Firma Al-Fakher, światowy lider w produkcji tytoniu do fajki wodnej, nazywanej także sziszą lub nargilą, otworzyła swoją pierwszą fabrykę w Polsce. Nowo powstały zakład produkcyjny zlokalizowany został w okolicach podwarszawskiego Grodziska Mazowieckiego i jest najbardziej znaczącą inwestycją Al-Fakher w Unii Europejskiej. Zakład zajmuje powierzchnię niemal 9 tys. mkw. i składa się z przestrzeni produkcyjnej, magazynowej i biurowej. Znajdzie w nim zatrudnienie około ok. 100 pracowników.

Fabryka ma się stać głównym centrum produkcyjnym i dystrybucyjnym firmy na kontynencie i zaopatrywać w tytoń do fajki wodnej całą Europę, a także rynki pozaeuropejskie. O wyborze Polski, jako miejsca lokalizacji inwestycji, zadecydowały czynniki takie jak dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników technicznych, rozwinięta infrastruktura transportowa, bliskość i swobodny dostęp do rynków eksportowych Unii Europejskiej oraz dogodne warunki prawne, sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości. Zakład zajmuje powierzchnię niemal 9 tys. mkw. i składa się z przestrzeni produkcyjnej, magazynowej i biurowej. Znajdzie w nim zatrudnienie około ok. 100 pracowników.

Uroczystość otwarcia fabryki odbyła się na terenie zakładu produkcyjnego w położonej na obrzeżach Grodziska Mazowieckiego Chlebni. Obecni na miejscu urzędnicy, partnerzy biznesowi, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele mediów mieli możliwość zwiedzenia nowego zakładu oraz zapoznania się z nowoczesnym procesem produkcyjnym.

Desmond Naughton, CEO Al-Fakher, wyjaśnił, dlaczego Polska została wybrana na strategiczne centrum produkcyjne i dystrybucyjne firmy, które odpowiadać ma na rosnący popyt na tytoń do fajek wodnych w Europie i innych częściach świata.

– Cieszymy się, że naszą pierwszą europejską fabrykę otwieramy w Polsce. Zapewni ona możliwości produkcyjne wystarczające do zaspokojenia rosnących potrzeb klientów na nasze wysokiej jakości produkty. Naszym celem jest eksport 75 proc. produkcji, a dogodna lokalizacja fabryki, w bliskości nowoczesnych szlaków komunikacyjnych, w tym autostrady A2, gwarantujących swobodny dostępem do dużych rynków UE, pozwoli zrealizować ten cel w sposób skuteczny i efektywny – mówił Desmond Naughton, CEO Al-Fakher.

Desmont Naughton podkreślał także pozytywną rolę polskich władz, które poprzez swoje otwarte i elastyczne podejście zachęcają do bezpośrednich inwestycji zagranicznych i zwiększają atrakcyjność kraju w oczach inwestorów.

O zwyczaju palenia sziszy

Palenie sziszy, zwanej też fajką wodną lub nargilą, jest znanym od wieków rytuałem wywodzącym się z Indii i rozwiniętym na Bliskim Wschodzie. Zwyczaj ten w ostatnich dziesięcioleciach stopniowo zyskał popularność na całym świecie, towarzysząc spotkaniom towarzyskim w przeznaczonych do tego barach i herbaciarniach oraz w prywatnych domach i mieszkaniach. Tytoń do fajki wodnej charakteryzuje się niską w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, zawartością nikotyny, przez co jest od nich mniej uzależniający. Proces palenia sziszy opiera się na kontrolowanym podgrzewaniu tytoniu fajkowego, a nie jego spalaniu, co w połączeniu z procesem filtracji dymu z wykorzystaniem wody sprawie, że zawiera on znacznie mniej szkodliwych substancji.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Dachser dla Volvo Cars

23 lipca 2019

Dachser realizuje transport produktów dla Volvo Cars. Części zamienne skandynawskiego producenta trafiają z miejscowości Torslanda pod Göteborgiem do szwedzkiego oddziału Dachser, skąd ruszają dalej do magazynów Volvo Cars w Niemczech.

czytaj więcej »


Czwarta hala produkcyjna Tristone Flowtech Wałbrzychu

19 lipca 2019

Wmurowano kamień węgielny pod budowę kolejnej, czwartej już, hali produkcyjnej firmy Tristone Flowtech Poland Sp. z o.o. Docelowa powierzchnia użytkowa wraz z biurami i łącznikiem wynosić będzie 6200 m2, a łączny koszt budowy przekroczy 5 mln euro.

czytaj więcej »


400 mln na fabrykę Foosung w Kędzierzynie-Koźlu

17 lipca 2019

Firma Foosung Poland sp. z o.o., należąca do południowokoreańskiej grupy Foosung, zainwestuje blisko 400 milionów w Kędzierzynie-Koźlu. Uruchomi tu zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych.

czytaj więcej »


IFS i Acumatica połączą siły

15 lipca 2019

EQT Partners, czołowa firma inwestycyjna zarządzająca aktywami o wartości 45 mld USD (40 mld EUR) poinformowała o podpisaniu ostatecznego porozumienia w sprawie przejęcia firmy Acumatica, dostawcy oprogramowania w chmurze dla przedsiębiorstw, Przejęcie dokonane zostanie  za pośrednictwem instrumentu inwestycyjnego należącego do tej samej spółki holdingowej, której częścią jest IFS AB (Industrial and Financial Systems).

czytaj więcej »


Pierwszy etap rozbudowy Volkswagena w Poznaniu zakończony

10 lipca 2019

Volkswagen ukończył pierwszy etap rozbudowy swojego zakładu w poznańskim Antoninku. Budowa obiektu znajdującego we wschodniej części zakładu  rozpoczęła się wiosną 2018.  W maju wmurowano kamień węgielny, a 13 miesięcy później hala o powierzchni 46 tys. m2 została oddana do użytku.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter