W Polsce otwarto największą fabrykę tytoniu do fajek wodnych w Europie

11 lipca 2019

Firma Al-Fakher, światowy lider w produkcji tytoniu do fajki wodnej, nazywanej także sziszą lub nargilą, otworzyła swoją pierwszą fabrykę w Polsce. Nowo powstały zakład produkcyjny zlokalizowany został w okolicach podwarszawskiego Grodziska Mazowieckiego i jest najbardziej znaczącą inwestycją Al-Fakher w Unii Europejskiej. Zakład zajmuje powierzchnię niemal 9 tys. mkw. i składa się z przestrzeni produkcyjnej, magazynowej i biurowej. Znajdzie w nim zatrudnienie około ok. 100 pracowników.

Fabryka ma się stać głównym centrum produkcyjnym i dystrybucyjnym firmy na kontynencie i zaopatrywać w tytoń do fajki wodnej całą Europę, a także rynki pozaeuropejskie. O wyborze Polski, jako miejsca lokalizacji inwestycji, zadecydowały czynniki takie jak dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników technicznych, rozwinięta infrastruktura transportowa, bliskość i swobodny dostęp do rynków eksportowych Unii Europejskiej oraz dogodne warunki prawne, sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości. Zakład zajmuje powierzchnię niemal 9 tys. mkw. i składa się z przestrzeni produkcyjnej, magazynowej i biurowej. Znajdzie w nim zatrudnienie około ok. 100 pracowników.

Uroczystość otwarcia fabryki odbyła się na terenie zakładu produkcyjnego w położonej na obrzeżach Grodziska Mazowieckiego Chlebni. Obecni na miejscu urzędnicy, partnerzy biznesowi, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele mediów mieli możliwość zwiedzenia nowego zakładu oraz zapoznania się z nowoczesnym procesem produkcyjnym.

Desmond Naughton, CEO Al-Fakher, wyjaśnił, dlaczego Polska została wybrana na strategiczne centrum produkcyjne i dystrybucyjne firmy, które odpowiadać ma na rosnący popyt na tytoń do fajek wodnych w Europie i innych częściach świata.

– Cieszymy się, że naszą pierwszą europejską fabrykę otwieramy w Polsce. Zapewni ona możliwości produkcyjne wystarczające do zaspokojenia rosnących potrzeb klientów na nasze wysokiej jakości produkty. Naszym celem jest eksport 75 proc. produkcji, a dogodna lokalizacja fabryki, w bliskości nowoczesnych szlaków komunikacyjnych, w tym autostrady A2, gwarantujących swobodny dostępem do dużych rynków UE, pozwoli zrealizować ten cel w sposób skuteczny i efektywny – mówił Desmond Naughton, CEO Al-Fakher.

Desmont Naughton podkreślał także pozytywną rolę polskich władz, które poprzez swoje otwarte i elastyczne podejście zachęcają do bezpośrednich inwestycji zagranicznych i zwiększają atrakcyjność kraju w oczach inwestorów.

O zwyczaju palenia sziszy

Palenie sziszy, zwanej też fajką wodną lub nargilą, jest znanym od wieków rytuałem wywodzącym się z Indii i rozwiniętym na Bliskim Wschodzie. Zwyczaj ten w ostatnich dziesięcioleciach stopniowo zyskał popularność na całym świecie, towarzysząc spotkaniom towarzyskim w przeznaczonych do tego barach i herbaciarniach oraz w prywatnych domach i mieszkaniach. Tytoń do fajki wodnej charakteryzuje się niską w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, zawartością nikotyny, przez co jest od nich mniej uzależniający. Proces palenia sziszy opiera się na kontrolowanym podgrzewaniu tytoniu fajkowego, a nie jego spalaniu, co w połączeniu z procesem filtracji dymu z wykorzystaniem wody sprawie, że zawiera on znacznie mniej szkodliwych substancji.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Solidworks w najnowszej odsłonie

18 października 2019

Firma Dassault Systèmes przedstawiła Solidworks 2020, najnowsze wydanie pakietu oprogramowania do inżynierii i projektowania 3D. Solidworks 2020 wprowadza rozszerzenia, nowe funkcjonalności i metody pracy pozwalające ponad sześciu milionom użytkowników Solidworks przyspieszyć rozwój produktu od fazy koncepcyjnej po produkcję, oraz wytwarzać nową wartość dla organizacji.

czytaj więcej »


Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2019

16 października 2019

Już niespełna trzy tygodnie pozostały na zgłaszanie do konkursu Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2019 produktów i usług wspierających logistykę. Zgłoszenia przyjmujemy do poniedziałku 4 listopada. Zapraszamy do udziału!

czytaj więcej »


Chiński producent systemów do e-rowerów otwiera zakład pod Wrocławiem

15 października 2019

Bafang Electric otworzył fabrykę w Bielanach Wrocławskich, gdzie na początek zainwestuje ponad 60 mln zł i zatrudni 50 osób. Wsparcie inwestorowi zapewniła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

czytaj więcej »


Pierwsze oznaki spowolnienia w branży meblarskiej

14 października 2019

W branży meblarskiej widać pierwsze oznaki spowolnienia. Wpływają na to m.in. pogorszenie sytuacji gospodarczej w Niemczech, które są głównym odbiorcą polskich mebli, oraz problemy z dostępnością pracowników, które powodują presję płacową.

czytaj więcej »


Niedaleka przeprowadzka

11 października 2019

AQ Wiring Systems kończy budowę nowego zakładu produkcyjnego pod Starogardem Gdańskim. Powstanie nawet 400 nowych miejsc pracy.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter