Ursus zamyka dwa zakłady

15 kwietnia 2019

Stojący w bardzo ciężkiej sytuacji Ursus przedstawił udziałowcom w komunikacie plan sanacji, który ma wyprowadzić firmę na prostą. Ursus zamknie 2 z 3 swoich fabryk i zwolni znaczącą część załogi. Nie wiadomo co dalej z biznesem autobusowym.

Ostatnie tygodnie były dla Ursusa dramatyczne. Widmo bankructwa firmy przybliżyło się po tym, jak bank PKO BP zażądał wezwał firmę do zwrotu należności w kwocie 10 mln zł. plus odsetki. W firmie pojawił się komornik, który zajął część zapasów, przez co część produkcji została wstrzymana.

Nie dojdzie też do skutku sprzedaż spółki Ursus Bus. Producent miał otrzymać za swój biznes autobusowy 34 mln zł. od  PG Energy Capital Management. Trudna sytuacja firmy sprawiła jednak,  że nie zostały spełnione wszystkie warunki wskazane w umowie sprzedaży. Co więcej, ze względu na opóźnienie swoje zamówienie na zakup pięciu autobusów wycofały Katowice. Ponadto Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce odstąpić od umowy na dofinansowanie projektu pn. „Opracowanie i demonstracja innowacyjnego samochodu dostawczego o DMC 3,5 tony”.

W ramach sanacji spółki, zarząd Ursus SA zaproponował m.in. lokalizację produkcji tylko w Dobrym Mieście k. Olsztyna, i wygaszenie fabryk w Opalenicy i Lublinie, ograniczenie asortymentowe produkcji do ciągników rentownych, tj. o mocy 110 i 150 KM oraz pras zwijających i przyczep rolniczych, redukcję zatrudnienia – z 492 etatów, docelowo do 293 etatów oraz zaprzestania prac badawczo-rozwojowych.

Ursus chce jednak kontynuować rozwój na rynku afrykańskim pomimo problemów z realizacją kontraktu w Tanzanii. W planach jest też produkcja traktorów o mocy od 35 do 105 KM pod logo Ursus u kooperanta koreańskiego (Branson/Kukje) i tureckiego (Tumosan) oraz udział w konsorcjum finansowanym przez NCBR w opracowaniu i produkcji pojazdów bezemisyjnych.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

STEICO otworzyło halę prefabrykacji w Czarnkowie

24 czerwca 2019

Jedenasta hala produkcyjna w strukturze zakładu STEICO w Czarnkowie została właśnie otwarta. Właściwie to nie hala produkcyjna, a montażowa, bo zgodni z ideą zrównoważonego rozwoju i zasadą „zero waste”, z ekologicznych wyrobów budowlanych, powstałych na 12 liniach produkcyjnych STEICO, w nowej hali, na trzynastej linii, będą prefabrykowane ściany, stropy i dachy.

czytaj więcej »


ZST w Turku ma pracownię automatyki przemysłowej od Siemensa

19 czerwca 2019

W Zespole Szkół Technicznych w Turku otwarto najnowocześniejszą w regionie pracownię automatyki przemysłowej, odzwierciedlającą realną linię produkcyjną.

czytaj więcej »


SK Innovation zbuduje fabrykę za miliard zł.

18 czerwca 2019

Wraz początkiem tygodnia oficjalnie potwierdzona została wiadomość o nowej, ogromnej inwestycji produkcyjnej w obszarze elektromobilności. Koreańska firma SK Innovation zbuduje w Tucznawie zakład produkcji separatorów baterii litowo–jonowych.

czytaj więcej »


Dachser i ARTS Energy: energia dla świata

17 czerwca 2019

Producent baterii ARTS Energy, dostawca różnego rodzaju wysokojakościowych rozwiązań do magazynowania energii, wytwarza swoje wyroby na francuskiej prowincji. Rozwiązania firmy zapewniają zasilanie klientom w Europie i na całym świecie. Dachser organizuje logistykę na rzecz tego przedsiębiorstwa.

czytaj więcej »


NGK Ceramics inwestuje i rekrutuje

14 czerwca 2019

NGK Ceramics Polska działa w Gliwicach od 16 lat, zatrudnia 3 400 osób i wciąż inwestuje. Firma uruchomiła w gliwickiej strefie już trzy zakłady, gdzie produkuje zaawansowane technologicznie elementy ceramiczne. 

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter