Ursus zamyka dwa zakłady

15 kwietnia 2019

Stojący w bardzo ciężkiej sytuacji Ursus przedstawił udziałowcom w komunikacie plan sanacji, który ma wyprowadzić firmę na prostą. Ursus zamknie 2 z 3 swoich fabryk i zwolni znaczącą część załogi. Nie wiadomo co dalej z biznesem autobusowym.

Ostatnie tygodnie były dla Ursusa dramatyczne. Widmo bankructwa firmy przybliżyło się po tym, jak bank PKO BP zażądał wezwał firmę do zwrotu należności w kwocie 10 mln zł. plus odsetki. W firmie pojawił się komornik, który zajął część zapasów, przez co część produkcji została wstrzymana.

Nie dojdzie też do skutku sprzedaż spółki Ursus Bus. Producent miał otrzymać za swój biznes autobusowy 34 mln zł. od  PG Energy Capital Management. Trudna sytuacja firmy sprawiła jednak,  że nie zostały spełnione wszystkie warunki wskazane w umowie sprzedaży. Co więcej, ze względu na opóźnienie swoje zamówienie na zakup pięciu autobusów wycofały Katowice. Ponadto Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce odstąpić od umowy na dofinansowanie projektu pn. „Opracowanie i demonstracja innowacyjnego samochodu dostawczego o DMC 3,5 tony”.

W ramach sanacji spółki, zarząd Ursus SA zaproponował m.in. lokalizację produkcji tylko w Dobrym Mieście k. Olsztyna, i wygaszenie fabryk w Opalenicy i Lublinie, ograniczenie asortymentowe produkcji do ciągników rentownych, tj. o mocy 110 i 150 KM oraz pras zwijających i przyczep rolniczych, redukcję zatrudnienia – z 492 etatów, docelowo do 293 etatów oraz zaprzestania prac badawczo-rozwojowych.

Ursus chce jednak kontynuować rozwój na rynku afrykańskim pomimo problemów z realizacją kontraktu w Tanzanii. W planach jest też produkcja traktorów o mocy od 35 do 105 KM pod logo Ursus u kooperanta koreańskiego (Branson/Kukje) i tureckiego (Tumosan) oraz udział w konsorcjum finansowanym przez NCBR w opracowaniu i produkcji pojazdów bezemisyjnych.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Autonomiczne roboty mobilne w zakładzie Whirlpool w Łodzi (VIDEO)

8 listopada 2019

Mobile Industrial Robots, pionier i lider na rynku autonomicznych robotów mobilnych (AMR) wspiera automatyzację jednego z największych na świecie producentów sprzętu AGD, firmy Whirlpool. W łódzkiej strefie produkcyjnej wytwarzane są suszarki oraz kuchenki wolnostojące. W celu podniesienia efektywności, firma wdrożyła trzy autonomiczne roboty mobilne MiR200, które transportują komponenty na terenie zakładu.

czytaj więcej »


Getinge na dłużej w SEGRO Logistics Park Poznań Komorniki

6 listopada 2019

Getinge IC Production, światowy lider w branży technologii dedykowanych opiece zdrowotnej oraz wieloletni klient SEGRO, przedłużył umowę najmu powierzchni liczącej blisko 8000 mkw. w SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki.

czytaj więcej »


Translogistyca już jutro. Zapraszamy na nasze stoisko

4 listopada 2019

Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki w Warszawie – TransLogistica Poland odbędą się w dniach 5-7.11., zatem początek już jutro. Zapraszamy na stoisko wydawnictwa Eurologistics, które patronuje wydarzeniu.

czytaj więcej »


Huta Stalowa Wola robotyzuje produkcję i szuka pracowników

31 października 2019

Huta Stalowa Wola robotyzuje produkcję, rozwija park maszynowy i podpisuje kolejne kontrakty. Wszystko po to, żeby zwiększyć moce produkcyjne Spółki, a w ten sposób zwiększyć wydajność zakładu, jeszcze bardziej podnieść jakość produktów i umocnić pozycję na rynku krajowym i międzynarodowym.

czytaj więcej »


Whirlpool świętuje jubileusz nową inwestycją w Polsce

30 października 2019

Whirlpool przeznaczy 100 milionów złotych na stworzenie nowoczesnej platformy produkcyjnej w obchodzącej swoje dwudziestolecie Fabryce Kuchenek w Łodzi. Jubileusz firmy jest okazją do dyskusji na temat amerykańskich inwestycji w Polsce i perspektyw rozwoju dla Łodzi.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter