Ursus zamyka dwa zakłady

15 kwietnia 2019

Stojący w bardzo ciężkiej sytuacji Ursus przedstawił udziałowcom w komunikacie plan sanacji, który ma wyprowadzić firmę na prostą. Ursus zamknie 2 z 3 swoich fabryk i zwolni znaczącą część załogi. Nie wiadomo co dalej z biznesem autobusowym.

Ostatnie tygodnie były dla Ursusa dramatyczne. Widmo bankructwa firmy przybliżyło się po tym, jak bank PKO BP zażądał wezwał firmę do zwrotu należności w kwocie 10 mln zł. plus odsetki. W firmie pojawił się komornik, który zajął część zapasów, przez co część produkcji została wstrzymana.

Nie dojdzie też do skutku sprzedaż spółki Ursus Bus. Producent miał otrzymać za swój biznes autobusowy 34 mln zł. od  PG Energy Capital Management. Trudna sytuacja firmy sprawiła jednak,  że nie zostały spełnione wszystkie warunki wskazane w umowie sprzedaży. Co więcej, ze względu na opóźnienie swoje zamówienie na zakup pięciu autobusów wycofały Katowice. Ponadto Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce odstąpić od umowy na dofinansowanie projektu pn. „Opracowanie i demonstracja innowacyjnego samochodu dostawczego o DMC 3,5 tony”.

W ramach sanacji spółki, zarząd Ursus SA zaproponował m.in. lokalizację produkcji tylko w Dobrym Mieście k. Olsztyna, i wygaszenie fabryk w Opalenicy i Lublinie, ograniczenie asortymentowe produkcji do ciągników rentownych, tj. o mocy 110 i 150 KM oraz pras zwijających i przyczep rolniczych, redukcję zatrudnienia – z 492 etatów, docelowo do 293 etatów oraz zaprzestania prac badawczo-rozwojowych.

Ursus chce jednak kontynuować rozwój na rynku afrykańskim pomimo problemów z realizacją kontraktu w Tanzanii. W planach jest też produkcja traktorów o mocy od 35 do 105 KM pod logo Ursus u kooperanta koreańskiego (Branson/Kukje) i tureckiego (Tumosan) oraz udział w konsorcjum finansowanym przez NCBR w opracowaniu i produkcji pojazdów bezemisyjnych.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Rockwell Automation rozbuduje się w Katowicach

19 kwietnia 2019

Rockwell Automation planuje rozbudowę zakładu produkcyjnego w Katowicach. Inwestor otrzymał pozytywną decyzję Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o wsparciu inwestycji.

czytaj więcej »


Pół roku nowych zasad w mieleckiej SSE

17 kwietnia 2019

Ustawa o wspieraniu inwestycji weszła w życie we wrześniu 2018 roku. Niedawno minęło pół roku od jej obowiązywania. Dla mieleckiej strefy zarządzanej przez ARP S.A. było to bardzo dobre pół roku. Podobnie jak dla samego Podkarpacia – przedsiębiorcy z regionu zainwestują prawie 500 mln zł.

czytaj więcej »


Poznaliśmy liderów gospodarki cyrkularnej w Polsce

16 kwietnia 2019

Zapomniane przedmioty zyskają drugie życie przy ponownym wykorzystaniu, system obiegu opakowań spożywczych wielokrotnego użytku może z powodzeniem zastąpić „jednorazówki”, a prosta zmiana etykiet na produktach ułatwi prawidłową segregację i zwiększy poziom recyklingu – to, że warto działać w sposób zrównoważony udowadniają laureaci II edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Wręczenie nagród odbyło się 10 kwietnia w Poznaniu. Uczestnicy spotkania poznali metody optymalizacji systemu gospodarowania odpadami podczas warsztatów.

czytaj więcej »


Największy robot od MiR

12 kwietnia 2019

Mobile Industrial Robots zaprezentował podczas targów Automate 2019 swojego największego autonomicznego robota mobilnego (AMR) – MiR1000. MiR1000 automatycznie pobiera, transportuje i dostarcza palety oraz ciężkie ładunki o masie do 1 tony, także w dynamicznym otoczeniu.

czytaj więcej »


Symboliczny wzrost GIP60 w marcu

10 kwietnia 2019

Giełdowy Indeks Produkcji zwiększył swoją wartość w marcu o 0.66 proc. do poziomu 936.73 punktów. Seria trzech kolejnych miesięcy wzrostowych pozwoliła GIP60 wypracować w całym pierwszym kwartale 8.44 proc. wzrostu wartości.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter