Poznaliśmy liderów gospodarki cyrkularnej w Polsce

16 kwietnia 2019

Zapomniane przedmioty zyskają drugie życie przy ponownym wykorzystaniu, system obiegu opakowań spożywczych wielokrotnego użytku może z powodzeniem zastąpić „jednorazówki”, a prosta zmiana etykiet na produktach ułatwi prawidłową segregację i zwiększy poziom recyklingu – to, że warto działać w sposób zrównoważony udowadniają laureaci II edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Wręczenie nagród odbyło się 10 kwietnia w Poznaniu. Uczestnicy spotkania poznali metody optymalizacji systemu gospodarowania odpadami podczas warsztatów.

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizowany od 2017 roku przez firmę Stena Recycling ma na celu wyróżnianie przedsiębiorstw, stosujących lub promujących rozwiązania z obszaru gospodarki cyrkularnej oraz aktywizację innych firm i jednostek naukowych do wdrażania dobrych praktyk w tym zakresie. Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) to światowy trend, który ma coraz większe znaczenie. Koncepcja GOZ polega na racjonalnym
i efektywnym wykorzystaniu zasobów i minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. Partnerami merytorycznymi konkursu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Koalicja na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego „Reconomy”. Podczas finału II edycji konkursu, który odbył się 10 kwietnia w Concordia Design w Poznaniu o GOZ dyskutowali przedstawiciele firm z całej Polski, eksperci, studenci i dziennikarze.

Duże brandy i start-upy – laureaci i wyróżnieni

Wśród laureatów II edycji konkursu Stena Circular Economy Award znalazły się firmy, będące zarówno liderami w swoich branżach, jak i mniejsze podmioty, start-upy. Dzięki tej różnorodności, konkurs, wg naszych zamierzeń, stał się platformą wymiany wiedzy. Na uznanie zasługują również pomysły zgłoszone w kategorii studenckiej, które w ciekawy sposób przedstawiły jak promować  i wdrażać ideę GOZ i dzięki temu wspierać biznes – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży  i Marketingu, Stena Recycling.

W konkursie Stena Circular Economy Award, skierowanym do firm oraz studentów przewidziano trzy kategorie, a w każdej z nich nagrodzono:
• w kategorii Przedsiębiorstwo – praktyka (ex aeuqo I miejsce):
– nagroda główna dla KOKOworld za projekt „Moda na gospodarkę cyrkularną”,
– nagroda główna dla Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips) za projekt „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire”;

• w kategorii Przedsiębiorstwo – promocja:
– nagroda główna dla IKEA Retail za projekt „Przyda się”,
– wyróżnienie dla Fundacji ProTerra za projekt „Po-dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia”;

• w kategorii Student:
– nagroda główna dla Anny Kozieł z Politechniki Warszawskiej za projekt „Brakujący znak na opakowaniu”,
– wyróżnienie dla Aleksandry Kuty z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt „DeCloths”,
– wyróżnienie dla Małgorzaty Rozmus z Politechniki Częstochowskiej za projekt „KOPudełka”;

Zgłoszenia oceniało 8-osobowe Jury ekspertów z obszaru GOZ, reprezentujących różne firmy
i instytucje: Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą, Organizację Odzysku Opakowań Rekopol, Akademię Leona Koźmińskiego, Polską Izbę Gospodarki Odpadami, CSR Consulting, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Stenę Recycling. Wyłonieni przedsiębiorcy, niezależnie od kategorii,
w ramach nagrody mają możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej, wśród których wymienić można m.in. audyt środowiskowy, plan ekoedukacji czy szkolenie z zakresu transportu odpadów niebezpiecznych. Nagrodzona studentka wygrała notebook oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ.

Jak wypracować najlepsze podejście do GOZ?

Podczas wydarzenia prof. Bolesław Rok, członek Jury konkursu i jednocześnie Dyrektor Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu z Akademii Leona Koźmińskiego przedstawił innowacyjne modele biznesowe w gospodarce obiegu zamkniętego oraz opowiedział o uwarunkowaniach do ich wdrażania zarówno na rynku polskim jak i międzynarodowym.

Moje doświadczenia wskazują, że nadal mamy do czynienia jedynie z drobnymi krokami biznesu w stronę GOZ. Nadzieję na szybsze zmiany budzą m.in. działania niektórych startupów, wybrane aktywności dużych firm, a także moda na ekologiczny lifestyle nie tylko wśród młodego pokolenia. Przedsiębiorcy zaczynają zadawać sobie proste pytania, np. co robimy w firmie z wadliwymi produktami? Jak bardzo możemy zredukować ilość i masę opakowań? Jak zachęcać klientów do bardziej zrównoważonego stylu życia? Taka refleksja zwykle jest początkiem dużej zmiany w organizacji – mówi prof. Bolesław Rok, członek Jury konkursu Stena Circular Economy Award.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję do dyskusji, wymiany wiedzy i doświadczeń podczas warsztatów na temat optymalizacji systemu gospodarowania odpadami, prowadzonych przez eksperta Stena Recycling, Pawła Hermana. Zadaniem uczestników było określenie obszarów do poprawy, zaproponowanie najbardziej optymalnych rozwiązań oraz wskazanie korzyści takich działań w wirtualnej fabryce dotyczących czterech stref: BHP i ergonomia, logistyka, ochrona środowiska, sortowanie odpadów. Dzięki temu przedsiębiorcy w praktyce mogli przekonać się jak poprawiać proces gromadzenia, odbioru i wywozu odpadów, co pomoże im zaplanować zmiany w swoich organizacjach.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

ZF dołącza do Open Manufacturing Platform

21 lutego 2020

Friedrichshafen. ZF Friedrichshafen AG dołącza do Open Manufacturing Platform (OMP), uruchomionej w kwietniu 2019 r. przez Grupę BMW i Microsoft. Celem tej inicjatywy jest umożliwienie szybszego i efektywniejszego kosztowo wprowadzania innowacji w przemyśle produkcyjnym.

czytaj więcej »


35 lat Drutexu

20 lutego 2020

Drutex świętuje 35-lecie działalności. Firmą od czasu powstania konsekwentnie kieruje jej twórca i prezes Leszek Gierszewski. Pod jego przewodnictwem oraz dzięki jego zdolnościom biznesowym z wytwórcy m. in. siatek ogrodzeniowych, drutu i wyrobów z drutu czy gwoździ stał się wiodącym producentem stolarki okienno-drzwiowej w Europie. Dziś w spółce zatrudnionych jest ponad 3300 pracowników na 110.000 m2 powierzchni produkcyjnej.

czytaj więcej »


Danfoss stawia na Polskę

19 lutego 2020

Zarząd Danfoss Group podjął decyzję o rozwoju działalności w Polsce. Już w tym roku w Grodzisku Mazowieckim rozpocznie się budowa nowej hali o pow. 10 tys. m2, w której ulokowana zostanie połowicznie i całkowicie zautomatyzowana produkcja oraz budynek biurowy.

czytaj więcej »


Rok 2020 będzie trudny dla polskiego przemysłu

18 lutego 2020

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w grudniu 48 punktów. Mimo, że prognozy ekonomistów były o wiele bardziej pesymistyczne, w nowym roku polskie firmy wytwórcze nie mogą spać spokojnie. Wynik poniżej granicy 50 punktów wciąż oznacza niezadowalającą dynamikę produkcji przemysłowej. Jednym ze sposobów na przetrwanie przy małej liczbie zamówień jest wykorzystanie technologii analitycznych.

czytaj więcej »


BorgWarner kupi Delphi Technologies

17 lutego 2020

Fuzjom koncernów motoryzacyjnych towarzysza podobne ruchy producentów części. BorgWarner, amerykański dostawca komponentów i części dla przemysłu motoryzacyjnego, przejmie kontrolę nad Delphi Technologies, producentem części silników i skrzyń biegów.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter