Pół roku nowych zasad w mieleckiej SSE

17 kwietnia 2019

Ustawa o wspieraniu inwestycji weszła w życie we wrześniu 2018 roku. Niedawno minęło pół roku od jej obowiązywania. Dla mieleckiej strefy zarządzanej przez ARP S.A. było to bardzo dobre pół roku. Podobnie jak dla samego Podkarpacia – przedsiębiorcy z regionu zainwestują prawie 500 mln zł.

ARP S.A. zarządzająca obszarem inwestycyjnym EURO-PARK MIELEC od momentu obowiązywania nowej ustawy wydała 16 decyzji o wsparciu. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę ilość zmian legislacyjnych związanych z rozporządzeniem.

– Wraz z wejściem w życie ustawy pojawiły się nowe wyzwania. To przede wszystkim konieczność większego zaangażowania w pozyskanie inwestorów w naszym obszarze inwestycyjnym. Można śmiało powiedzieć, że stanęliśmy na wysokości zadania: ustawa działa od pół roku, a my możemy się już pochwalić 16 decyzjami. Planowane nakłady inwestycyjne w efekcie tych decyzji to prawie 653 mln złotych i niemal 200 nowych miejsc pracy – mówi Krzysztof Ślęzak, dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu, ze strefą związany od czasu jej utworzenia w 1995 roku.

Spośród wydanych decyzji największe nakłady inwestycyjne zadeklarowały Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy (przedsiębiorstwo z branży opakowań z tektury litej i falistej, inwestycja w Lubartowie w woj. lubelskim) oraz Olimp Laboratories (firma z branży suplementów diety i produktów leczniczych, powiat dębicki na Podkarpaciu) – obie firmy zainwestują po niemal 152 mln zł.

Następny pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych jest Consolidated Precision Products Poland. Producent precyzyjnych systemów oraz części lotniczych, zgodnie z deklaracjami, na inwestycje w Rzeszowie przeznaczy 80 mln zł. Niewiele mniej wyda Sanok Rubber Company – producent wyrobów gumowych dla branży motoryzacyjnej planuje nakłady w wysokości 70 mln zł, które m.in. pozwolą na rozbudowę nowego zakładu. Z kolei ADR Polska (producent osi i zawieszeń do maszyn rolniczych działający w powiecie sanockim) zainwestuje 60 mln zł, a firma MARMA Polskie Folie (wyroby z tworzyw sztucznych m.in.: opakowania, folie, taśmy głównie dla budownictwa i branży agro), przeznaczy na inwestycje w powiecie przeworskim ponad 53 mln.

Prawie połowa z wydanych decyzji dotyczyła mikro, małych i średnich firm. Wśród nich są m.in. Dariusz Charysz BRIXTON – producent mebli do wyposażenia sklepów (planowane nakłady 800 tys.z)ł; Grzegorz Dydyk Firma Usługowo-Handlowa „For-Drew” – producent wyrobów z branży drzewnej (deklarowane nakłady 2 mln zł) czy „HERB” Usługi Produkcyjno-Handlowe Mariusz Pokrywka – producent m.in. europalet, palet jednorazowych, elementów drewnianych (994 tys.zł).

– Bliska współpraca z samorządami i aktywność samych przedsiębiorców sprawiają, że na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie jest bardzo dobry klimat dla inwestycji. Wiemy jednak, że  potrzeby inwestorów zmieniają się  i bardzo ważne jest, żeby potrafić na bieżąco im sprostać. Obecnie takim oczekiwaniem jest dostęp do gotowych hal produkcyjnych czy przestrzeni magazynowych. Dlatego naszym najważniejszym wyzwaniem jest  budowa kolejnych obiektów przemysłowych – mówi Krzysztof Ślęzak. -W Mielcu i w Zaczerniu koło Rzeszowa rozpoczęliśmy prace projektowe nad  nowoczesnymi halami, które będą spełniać wszelkie standardy dla obiektów tej kategorii. Ten sam schemat planujemy zastosować również w przypadku Krosna, gdzie wkrótce zakupimy teren pod budowę „przemysłówki”. Warto podkreślić, że hale powstaną w świetnych lokalizacjach, w bezpośrednim sąsiedztwie lotnisk i blisko ważnych węzłów komunikacyjnych tj. A4 i projektowanej S19 – podsumowuje dyrektor mieleckiego oddziału.

Ustawa o wspieraniu inwestycji jest ważną cezurą w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych. Zgodnie z przyjętymi rozporządzeniami do ustawy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, ARP S.A. wydaje decyzje o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa podkarpackiego, lubelskiego i w południowej części mazowieckiego. W kompetencjach mieleckiego oddziału znalazło się 17 powiatów oraz 2 miasta na prawach powiatu z Podkarpacia oraz 3 powiaty i 1 miasto na prawach powiatu z Lubelszczyzny.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

SRG Global świętuje 10-lecie zakładu w Bolesławcu i otwarcie nowoczesnej hali

22 sierpnia 2019

26 lipca zakład SRG Global w Bolesławcu obchodził 10-lecie funkcjonowania.  Wydarzeniu, które swoją obecnością uświetnił prezydent miasta Bolesławiec oraz przedstawiciele lokalnych struktur, towarzyszyło uroczyste otwarcie nowej hali. Była to jednocześnie okazja do podsumowania dotychczasowej działalności zakładu i podziękowania pracownikom.

czytaj więcej »


Podlaska kooperacja przy produkcji maszyn dla hutnictwa

21 sierpnia 2019

Łapski Promotech-KM, we współpracy z innymi podlaskimi firmami, realizuje zlecenie na produkcję i montaż dużych maszyn dla przemysłu hutniczego.

czytaj więcej »


Toyota w Wałbrzychu rozpocznie produkcję kolejnej przekładni e-CVT

20 sierpnia 2019

Sprzedaż niskoemisyjnych samochodów hybrydowych marki Toyota na rynku europejskim stale rośnie osiągając w pierwszym półroczu 2019 52% całości wolumenu sprzedaży. Z uwagi na popularyzację technologii hybrydowej Toyota systematycznie zwiększa produkcję komponentów hybrydowych w Europie.

czytaj więcej »


Giełdowy Indeks Produkcji pod presją

19 sierpnia 2019

Wartość Giełdowego Indeksu Produkcji (GIP60) na koniec lipca wyniosła 857.61 punktów –  1.97 proc. niżej niż przed rozpoczęciem pierwszego miesiąca wakacji. Nienajlepsza sytuacja na warszawskim parkiecie i coraz gorsze nastroje w przemyśle przekreśliły szanse na odbudowę wartości przez GIP60 i sprowadziły go na najniższy poziom od początku roku.

czytaj więcej »


F.B.I. Tasbud buduje innowacyjną fabrykę

19 sierpnia 2019

Prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA – Grzegorz Smoliński oraz wiceprezes – Marcin Czyża podpisali 12 lipca 2019 r. decyzję o wsparciu inwestycji przedsiębiorstwa F.B.I. Tasbud S.A. Dokument odebrał Wiceprezes Zarządu – Andrzej Czapczuk.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter