Michał Sołowow widzi potencjał w druku 3D, tworzywach kompozytowych i innowacjach medycznych

2 stycznia 2019

Michał Sołowow, kierujący jedną z największych grup kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, w swojej strategii inwestycyjnej postawił m.in. na tworzywa kompozytowe, druk 3D i innowacje w medycynie.

Na jakiej podstawie biznesmen wybiera potencjalne projekty? Zwraca uwagę na pomysł, poziom jego zaawansowania oraz pracujący nad nim zespół.

Sołowow, jeden z największych polskich inwestorów giełdowych, od wielu lat współpracuje ze startupami, głównie z branży medycznej, biotechnologicznej i chemicznej. Wciąż szuka jednak firm i technologii, w które mógłby się zaangażować.

– Jestem otwarty na współpracę, można mnie znaleźć bez problemu m.in. na LinkedInie. Właśnie tym kanałem dociera do mnie sporo ciekawych ludzi i projektów. Mam też cały czas otwartego e-maila oraz aktywny zespół, którego zadaniem jest szukanie dobrych pomysłów – mówił Michał Sołowow podczas jednego z wystąpień.

Inwestor w pierwszej kolejności zwraca uwagę na to, czy potrafi zrozumieć przedstawiony mu projekt. Twórcy technologii muszą więc umieć opowiedzieć o niej w taki sposób, aby nawet osoba spoza branży mogła ją przeanalizować i ocenić. Równie ważny jest zespół, który pracuje nad rozwiązaniem.

– Przykład sprzed kilku lat – OncoArendi. Projekt był dla mnie na początku całkiem niezrozumiały. Jednak profesor Gołąb potrafił wszystko tak przystępnie wytłumaczyć, tak opowiedzieć o raku i metodach jego leczenia, że byłem w stanie łatwo sobie to w głowie zmonetyzować i podjąć decyzję o inwestycji. To był zespół doskonały – komentuje Sołowow.

Trzecie kryterium wyboru stanowi potencjał rynku. To jeden z powodów, dla którego Michał Sołowow zainteresował się drukiem 3D i przejął firmę 3DGence. Już dziś ta branża rośnie w tempie 30% rocznie, a specjaliści przewidują, że w przyszłości wzrosty osiągną nawet 50%. Niewiele jest takich rynków, zwłaszcza że zakres zastosowania druku 3D wciąż się rozszerza. Jednym z najbardziej perspektywicznych sposobów wykorzystania drukarek 3D jest aktualnie wsparcie procesów produkcyjnych.

– Żeby park maszynowy mógł dobrze funkcjonować, potrzebna jest ogromna liczba części zamiennych. To sprawia, że kapitał obrotowy firmy jest zamrożony. Wszystkie te części powinny być produkowane “on-demand” i w miejscu, w którym są potrzebne. Tu właśnie jest miejsce na wykorzystanie druku 3D, który również daje fenomenalne możliwości modelowania. Przyszłością druku jest produkcja 24/7, a modelowanie za 2-3 lata w 80-90% będzie odbywać się przy pomocy druku 3D – tłumaczy Michał Sołowow.

Według Sołowowa, nadejdzie taki moment, kiedy duże koncerny uznają, że druk 3D jest najlepszym sposobem na produkowanie części zamiennych, bycie blisko swojego klienta, łamanie barier logistycznych, ale przede wszystkim na uwolnienie kapitału obrotowego, który teraz musi pozostawać w częściach zamiennych.

 

– Mnie interesuje właśnie ten etap druku 3D. Wierzę głęboko w istotną rolę technologii addytywnych, które zajmą ważne miejsce w produkcji na świecie i zdobędą istotny udział rynkowy – mówi Sołowow. – Jeżeli będzie to nawet 5-10% produkcji światowej, rozmawiamy o ogromnym rynku pod względem technologicznym, ale również produkcyjnym i materiałowym. To jest prawdziwa przyszłość druku 3D, rozumianego jako produkcja 24/7 – podsumowuje.

Michał Sołowow kontroluje jedną z największych grup kapitałowych w regionie CEE, składającą się ze spółek operacyjnych, holdingowych oraz inwestycji portfelowych. Grupa działa w ponad 60 krajach na 6 kontynentach i zatrudnia prawie 15 000 osób na całym świecie. Sołowow od lat inwestuje też w młode firmy technologiczne. W jego portfelu znajdują się m.in.: OncoArendi, New Era Materials (ultranowoczesne kompozyty) i 3DGence (druk 3D).

Michał Sołowow w 2018 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków opublikowanej przez „Wprost”.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Danone rozwija eksport produktów mlecznych z polskiej fabryki

18 stycznia 2019

Już teraz ponad 20 krajów z Europy oraz USA to odbiorcy produktów mlecznych Danone produkowanych w Polsce. Systematycznie rośnie liczba wariantów produktowych trafiających poza granice kraju, a firma Danone w Polsce deklaruje dalszy rozwój eksportu do Europy.

czytaj więcej »


GLS: to był rok inwestycji

17 stycznia 2019

Inwestycje, zaawansowane narzędzia IT, elastyczne rozwiązania dla klientów i rozbudowa infrastruktury bazowej – tak GLS Poland, jeden z najważniejszych operatorów na polskim rynku logistycznym podsumowuje rok. To był jubileuszowy, bo 20 rok obecności firmy w Polsce.

czytaj więcej »


PepsiCo rozszerzy współpracę z plantatorami w Polsce

16 stycznia 2019

Od 25 lat PepsiCo prowadzi w Polsce program agrarny oparty na współpracy z polskimi producentami ziemniaka, rocznie skupując płody rolne o wartości blisko 120 mln zł. W planach ma zwiększenie liczby współpracujących gospodarstw rolnych o 30 proc. i kolejne, wielomilionowe inwestycje w zakłady działające w Polsce.

czytaj więcej »


Zakład FI Filters w Opolu już działa

14 stycznia 2019

14 grudnia 2018 r. UFI Filters, światowy lider technologii filtracji i zarządzania termicznego, zainaugurował działalność nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Opolu. Dzięki niemu firma będzie mogła podwoić swoje światowe moce produkcyjne w obszarze wymienników ciepła do 2023 roku.

czytaj więcej »


Pierwsza Fabryka Edukacyjna 4.0 w Hesji

11 stycznia 2019

Szkoły Zawodowe w Dillenburgu uruchomiły tzw. CP Factory – pierwszą w Hesji uniwersalną Fabrykę Edukacyjną w zakresie Przemysłu 4.0. W przyszłości praktykanci będą uczyć się tutaj zastosowania zasad Przemysłu 4.0 na działających maszynach.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter