Logistyka w Kompanii Piwowarskiej

29 sierpnia 2012

Pracownicy odpowiedzialni za dystrybucję w Kompanii Piwowarskiej przewożą dziennie nawet 3 tysiące palet piwa do ponad 1 100 lokalizacji. W 2011 roku wolumen wyniósł w sumie ponad 14 milionów hektolitrów. Aby obsłużyć sprzedaż tej wielkości, pojazdy pracujące dla KP przejechały niemal 30 milionów kilometrów – to odległość równa 37 wycieczkom na Księżyc, i to w obie strony.Polityka grupy SABMiller, do której należy Kompania Piwowarska, wyklucza użycie przy produkcji piwa antyutleniaczy, które pomagają zapobiegać utracie jakości. Dlatego logistyka odgrywa tak znaczącą rolę w zachowaniu wysokiej jakości. Czas przebywania napoju w łańcuchu dostaw powinien być ograniczony do minimum. Ze względu na wysoką wrażliwość produktu konieczne jest ograniczenie wstrząsów w trakcie transportu, wahań temperatury oraz ekspozycji na światło. Pomieszczenia magazynowe, w których przechowywane jest piwo, powinny być kryte, szczelne, zaciemnione, wolne od obcych zapachów, o wilgotności na poziomie 75 procent. Najistotniejszym czynnikiem, który oddziałuje na piwo, jest temperatura – zwłaszcza latem. Dla zachowania jakości chmielowego napoju optymalna jest temperatura magazynowania 2-16°C. Granice tolerancji to zakresy 0-2 i 16-25 stopni Celsjusza. W związku z tym niedopuszczalne jest wystawianie piwa na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, magazynowanie go w pobliżu źródeł ciepła lub jego przemarznięcie. Niekorzystnie na jakość piwa wpływają także nagłe zmiany temperatury powodujące szoki termiczne. O sprawności logistyki w łańcuchu dostaw piwa świadczy elastyczność i zdolność reagowania na szybkie i nieprzewidywalne skoki wolumenów w dużej skali. Kompania Piwowarska posiada takie możliwości dzięki sieci 14 centrów dystrybucji na terenie całego kraju, przy czym 3 centra usytuowane są bezpośrednio przy browarach w Poznaniu, Tychach i Białymstoku. Ponadto KP dysponuje własną dużą flotą ciężarową, którą konsekwentnie rozwija, czego efektem jest zwiększenie zatrudnienia w logistyce.

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

Próba sił na akcjach polskich producentów

13 lipca 2020

Giełdowy rollercoaster, który zawitał na GPW w czerwcu nie oszczędził również akcji polskich producentów z Giełdowego Indeksu Produkcji. Przez cały miesiąc obserwowaliśmy jak naprzemiennie podaż akcji wygrywała z popytem, po to by następnie oddać mu pole i schować się do defensywy. W konsekwencji GIP60 zamknął miesiąc na niemal niezmienionym poziomie 690,63 pkt.

czytaj więcej »


Impuls EVO w nowej odsłonie

9 lipca 2020

Z końcem drugiego kwartału firma BPSC udostępniła klientom nową wersję systemu ERP. Oprogramowanie Impuls EVO w wydaniu 1.4 to szereg nowości, zarówno w obszarze technologicznym, jak również doświadczeń użytkownika. Prace nad nową odsłoną trwały kilkanaście miesięcy. Tradycyjnie już BPSC do pracy nad systemem zaprosiła swoich klientów.

czytaj więcej »


Volkswagen Poznań ma nowego prezesa

7 lipca 2020

Z dniem 1 lipca Dietmar Mnich, dyrektor zakładu w Poznaniu objął dodatkowo funkcję prezesa zarządu spółki. Zastąpił na tym stanowisku Jensa Ocksena, który po 35 latach pracy w koncernie Volkswagen oraz blisko 10 latach pracy w Poznaniu przechodzi na emeryturę.

czytaj więcej »


Cyfrowe planowanie hal produkcyjnych Audi

29 czerwca 2020

Planowanie ustawienia hal produkcyjnych zza domowego biurka? Brzmi niemożliwie – ale stało się już rzeczywistością, a dokładnie cyfrową rzeczywistością w zakładach Audi Neckarsulm. Tam właśnie, za pomocą specjalnego oprogramowania i sprzętu zeskanowano hale produkcyjne oraz całe budynki, uzyskując ich trójwymiarowy obraz.

czytaj więcej »


Druk 3D wkroczył do produkcji seryjnej. Pomogła pandemia COVID-19

25 czerwca 2020

Przez lata druk 3D traktowany był jako wsparcie procesu produkcyjnego. Wciąż jednak bardzo rzadko korzystano z niego w produkcji seryjnej. Wszystko zmieniło się w czasie pandemii COVID-19. Branży druku 3D bardzo szybko udało się przestawić na produkcję niezbędnego sprzętu dla placówek medycznych. Pokazała tym samym, że wykorzystanie drukarek 3D może dziś z powodzeniem uzupełniać procesy wytwórcze w wielu firmach, w tym również z sektora produkcyjnego.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter