LG Electronics bliskie uruchomienia produkcji separatorów pod Wrocławiem

9 stycznia 2020

To już pewne. Ponad 320 mln zł w aglomeracji wrocławskiej zainwestuje światowy gigant koncern LG. Spółka LG Electronics Wrocław będzie produkować separatory bezpieczeństwa, które mają zastosowanie w bateriach litowo-jonowych, wykorzystywanych między innymi w samochodach elektrycznych.

Pierwsze dostawy do klientów przewidziane są na luty 2020 r. Dla aglomeracji koreańska inwestycja oznacza nowe miejsca pracy. O szczegółach inwestycji poinformowano w czwartek, 12 grudnia br., na konferencji prasowej we wrocławskim ratuszu.

Dla koreańskiego giganta to element długofalowego planu inwestycyjnego. LG realizuje go we współpracy z polskimi władzami oraz przy szczególnym wsparciu Wrocławia oraz Kobierzyc. Przykładem samorządowej współpracy w tym zakresie jest m.in. rozbudowa wodociągów za 30 mln zł.

– Ostatnio byłem w Korei Południowej gdzie rozmawiałem z zarządem całego koncernu LG o technologicznych rozwiązaniach, które tworzą nasi partnerzy. Cieszę się, że część tych innowacji będzie realizowana także we Wrocławiu. To kolejne kilkaset milionów zainwestowanych w naszym regionie i kolejne miejsca pracy – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W 2020 r. planowane jest zakończenie dwóch etapów inwestycji: pierwszy na kwotę 120 mln oraz drugi na 200 mln zł. Spółka LG Electronics Wrocław będzie produkować separatory bezpieczeństwa, które mają zastosowanie w bateriach litowo-jonowych wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych. Pierwsze dostawy produktów do klientów przewidziane są na luty 2020 r.

Sebastian Stadnik, dyr. zarządzający LG Electronics dodał, że pierwsza grupa specjalistów z podwrocławskiej fabryki wróciła właśnie z miesięcznego szkolenia w Cheongju w Korei Południowej. – Planowane nakłady na stworzenie jednego miejsca pracy przekroczą kwotę dwóch milionów złotych. W sumie zatrudnimy 150 wysoce wykwalifikowanych specjalistów – dodał.

Spółka LG Electronics Wrocław pod koniec sierpnia br. otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, spełniając kryteria zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że inwestycja LG nie zagraża środowisku naturalnemu oraz to, że firma utworzy miejsca pracy wysokiej jakości.

Oprócz najnowszych planów LG Electronics koreański LG Chem buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów. Pod względem nakładów (blisko 3 mld zł) to największa w Polsce inwestycja od 2001 r.

– Koncern LG jest obecny w aglomeracji wrocławskiej od ponad 10 lat, natomiast teraz to połączenie biznesowe weszło w zupełnie nową fazę. Wrocław, dzięki inwestycjom naszych partnerów, stanie się ważnym ośrodkiem w zakresie rozwoju elektromobilności w Europie i na świecie – podkreśla prezydent Wrocławia.

LG Electronics działa w Biskupicach Podgórnych od 2006 roku. Firma zatrudnia około 700 osób i produkuje sprzęt AGD.

– W kolejnych latach planujemy wzrost produkcji o około 10-20 procent rocznie. W oparciu o istniejącą infrastrukturę chcemy też rozwijać nowe kompetencje i stąd nasze wejście w segment separatorów bezpieczeństwa – zaznacza Sebastian Stadnik.

Dyrektor zarządzający LG Electronics zapowiada, że w ciągu dwóch lat produkcja separatorów wartościowo zbliżona będzie do tej w segmencie AGD.

– Tym samym jako LG Electronics mocno wpiszemy się w całą strategię grupy LG. Zakłada ona, by stać się największym graczem na rynku elekromobilności na naszym kontynencie – dodaje.

Według ekspertów rozwój pojazdów z napędem elektrycznym będzie najważniejszym trendem w motoryzacji do 2025 roku, a Wrocław idealnie się w ten trend wpisuje.

Tradycyjna bateria litowo-jonowa składa się z elektrod oddzielonych od siebie na całej powierzchni separatorem.

– Celem separatora jest zapobieganie zwarciu elektrod – tłumaczy Krystian Besuch, manager produkcji i procesu technologicznego LG Electronic. – W większości przypadków stosowane są separatory wykonane z tworzywa sztucznego. W konsekwencji nawet drobne uszkodzenie separatora może oznaczać miejscowe zwarcie elektrod, a następnie przepływ prądu oraz silne nagrzanie baterii, co doprowadza do całkowitego stopienia się separatora i może skutkować eksplozją baterii – dodaje.

Specjaliści LG Electronic zaznaczają, że wyjątkowość i innowacyjność ich produktu polega na zastosowaniu w separatorze warstwy nano-ceramicznej o dużej twardości i odporności na wysokie temperatury sięgające nawet 2000 st. C. Cały proces technologiczny odbywa się w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach, w technologii „clean room”, o najwyższych parametrach czystości.

– Zastosowana technologia jest chroniona patentem oraz tajemnicą przemysłową i stanowi kluczowy czynnik przewagi konkurencyjnej firmy na rynku nowoczesnych technologii – podkreśla Sebastian Stadnik.

Źródło: UM Wrocław

Ostatnie newsy Logistyka Produkcji więcej newsów »

FCA sprzedaje Brazylijczykom zakład Teksid w Skoczowie

21 stycznia 2020

Fiat Chrysler Automobiles, szykujący się do finalizacja fuzji, przed wielką transakcją pozbył się części swojego biznesu. Brazylijska firma Tupy SA przejęła globalną działalności FCA w zakresie części samochodowych z żeliwa, która jest prowadzona przez spółkę zależną FCA Teksid SpA („Teksid”).

czytaj więcej »


Rozbudowa fabryki Bridgestone w Stargardzie trwa zgodnie z planem

20 stycznia 2020

Fabryka Bridgestone Stargard jest jedną z trzech fabryk koncernu w Europie, która została objęta planem inwestycyjnym ogłoszonym w październiku 2017 roku. Obecnie prowadzone są prace budowalne nowego magazynu i hal produkcyjnych.

czytaj więcej »


Zwalnia konsolidacja przemysłu spożywczego

17 stycznia 2020

– Przejęcia na rynku spożywczym w ostatnim roku, a nawet i w dłuższym okresie, znacznie spowolniły w stosunku do tego, co miało miejsce wcześniej – mówi Jan Kolański, prezes Grupy Colian. Jak ocenia, na rynku nie zostało już zbyt wielu graczy do przejęcia, ale proces konsolidacji wciąż może jeszcze dotknąć mocno rozdrobniony w tej chwili przemysł mięsny. 

czytaj więcej »


Henkel stosuje recykling chemiczny dla opakowań

16 stycznia 2020

Firma Henkel po raz pierwszy zastosowała w swoich opakowaniach tworzywa sztuczne, będące wynikiem recyklingu chemicznego – niezwykle zaawansowanej i nowoczesnej technologii odzysku. Metoda chemicznego recyklingu pozwala skutecznie przetwarzać i wykorzystywać zmieszane odpady z tworzyw sztucznych, których dotąd nie dało się poddać ponownej obróbce.

czytaj więcej »


MonoSol Poland kupiło działkę pod fabrykę

15 stycznia 2020

MonoSol Poland zainwestuje ponad 340 mln zł w budowę nowego przedsiębiorstwa na terenie Katowickiej SSE w Ujeździe. Zatrudnienie znajdzie tam blisko 100 pracowników.

czytaj więcej »


Eurologistics Newsletter